EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

DAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kağan Günçe’den iç mimarlık alanına iki kitap

DAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kağan Günçe’den iç mimarlık alanına iki kitap

DAÜ Öğretim ve Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Kağan Günçe, İç Mimarlık alanına iki kitap kazandırdı.

Yayın Tarihi: 27/05/23 11:50
okuma süresi: 3 dak.
DAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kağan Günçe’den iç mimarlık alanına iki kitap

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi ve Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Kağan Günçe, İç Mimarlık alanına iki kitap kazandırdı.

Yeni sayılabilecek İç Mimarlık alanı ile ilgili yaşanan yazılı dokümantasyon ve kaynak sıkıntısına çözüm olabilecek söz konusu kitaplar Journal of Interior Design and Academy (INda) tarafından desteklenip, “Interior Architectural Issues” kitap serisi olarak 19 Mayıs 2023 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda akademik hayata girdi.

DAÜ’den verilen bilgiye göre, “Interior Architectural Issues – Design, Theory & Philosophy” ve “Interior Architectural Issues – Design, History & Education” isimleri ile bu alanda ilklerden olma özelliğini taşıyan kitaplar İç Mimarlık alanı için büyük önem taşıyor.

Kitapta,  uzman araştırmacıların, ‘İç Mimarlık Bölümü’, ‘İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’ ve ilgili bölümlerdeki akademisyenlerin çalışmaları bulunuyor.

Livre de Lyon Publishing House isimli Fransız yayınevi tarafından yayımlanan ‘Interior Architectural Issues – Design, Theory & Philosophy’ ve ‘Interior Architectural Issues – Design, History & Education’ isimli kitaplarla, ‘İç Mimarlık’ alanına ışık tutulması, yeni açılımlar yapılması ve yeni bir tartışma platformu oluşturması hedefleniyor.

Prof. Dr. Günçe, ‘Interior Architectural Issues’ isimli kitabın, kitap bölümü yazımı için yapılan çağrıya çok kıymetli akademisyenlerden 72 kitap bölümü önerisi geldiğini belirterek yapılan değerlendirmeler sonucunda 38 çalışma seçildiğini ve bu yolculuğa başlandığını vurguladı.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında, 18 kitap bölümü çalışması ‘Interior Architectural Issues – Design, Theory & Philosophy’ isimli kitapta; 20 kitap bölümü çalışmasının ise ‘Interior Architectural Issues – Design, History & Education’ isimli kitapta yer almasının uygun bulunduğunu aktardı.

Günçe, iç mimarlık alanının gelişiminin desteklenmesi için her boyutu ile ele alınıp irdelenmesi ve gelecek projeksiyonları yapılarak ortaya somut dokümantasyonlar konulmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, paydaş olan yazarlarla birlikte iyi bir ekip ruhu oluşturulduğunu ve iç mimarlık alanı için başarılı iki çalışma ortaya çıktığını aktardı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.