EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

Doç. Dr. Ayşenur Talat: Eşsiz gelişim ve kalkınma fırsatları sunan kültürel çeşitliliği kutluyoruz

Doç. Dr. Ayşenur Talat: Eşsiz gelişim ve kalkınma fırsatları sunan kültürel çeşitliliği kutluyoruz

DAÜ KENT-AG Yönetim Kurulu Üyesi ve DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşenur Talat, “Diyalog ve Kalkınma için Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü” ile ilgili yaptığı açıklamada, “Eşsiz gelişim ve kalkınma fırsatları sunan kültürel çeşitliliği kutluyoruz” dedi.

Yayın Tarihi: 29/05/23 15:00
okuma süresi: 5 dak.
Doç. Dr. Ayşenur Talat: Eşsiz gelişim ve kalkınma fırsatları sunan kültürel çeşitliliği kutluyoruz

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi (KENT-AG) “Diyalog ve Kalkınma için Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü” ile ilgili açıklamalarda bulundu. DAÜ KENT-AG Yönetim Kurulu Üyesi ve DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşenur Talat yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“21 Mayıs, 2001 yılından bu yana ‘Diyalog ve Kalkınma İçin Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile UNESCO ile birlikte insan yaşamının en değerli yönlerinden birini, insanlığa entelektüel, sosyal ve ekonomik açılardan eşsiz gelişim ve kalkınma fırsatları sunan kültürel çeşitliliği kutluyoruz.

Devam eden küreselleşme süreçleri tüm dünyada insanları giderek birbirine daha bağlı hale getirmektedir. Teknolojik ilerlemeler, dünya kültürlerinin birbirleriyle her zamankinden daha fazla karşılıklı etkileşim içinde olmasını sağlarken, farklı kültürlerin birbirleri ile olumlu ve yapıcı iş birliklerinin artmasını da mümkün kılmaktadır. Artan kültürlerarası etkileşim ve diyalog, kültürlerin sadece birbirinden yeni bir şeyler öğrenmesini sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda daha hoşgörülü, esnek, yaratıcı ve gelişime açık olmaları için birbirlerini teşvik etmelerine de imkân yaratmaktadır.

Bugün, pek çok toplum her zamankinden daha fazla kültürel çeşitlilik barındırmaktadır. Bu sebeple kültürlerarası etkileşim ve diyaloğun sunabileceği geniş kalkınma fırsatlarının farkına varmak ve bu fırsatlardan yararlanabilmek oldukça önemlidir. Kültürlerarası diyaloğun zayıf olduğu toplumlarda çatışmalar ortaya çıkar. Dolayısı ile tüm gruplar için kapsayıcı bir toplum yaratmak, kültürlerarası barışçı ve uyumlu diyalog fırsatları oluşturmak, geliştirmek, korumak ve tüm grupları etkin bir şekilde bu diyaloğa katılmaya teşvik etmek siyasetin önceliği olmalıdır. Toplumlar etnik ve kültürel çeşitliliklerini kucaklamalı, mevcut ve gelecekteki nüfuslarının UNESCO'nun "insanlığın ortak mirası" olarak tanımladığı bu çeşitlilikten faydalanmasına izin vermelidir. Kültürlerin ve kimliklerin çoğulluğu sayesinde herkesin birbirinden bir şeyler öğrenerek gelişeceği ve daha tatmin edici entelektüel ve sosyal hayatlar yaşayabileceği gerçeği toplumun her düzeyinde kabul edilmelidir.

Günümüzde çok ihtiyaç duyduğumuz uluslararası barış ve güvenliğin en iyi garantisinin de kültürlerarası olumlu etkileşim ve diyalog olduğu herkes tarafından kabul edilmelidir. Bu açıdan bakıldığında, bu konu tarihi boyunca çeşitli kültürlere yurt olmuş adamız için çok önemlidir. Tarihi boyunca barındırdığı etnik ve kültürel çeşitliliğin sunabileceği eşsiz fırsatlara rağmen geçmişi toplumlararası çatışmayla gölgelenmiş olan adamız, barışçı uzlaşı ve iş birliği barındıran bir gelecek tahayyül edebilmek için gerekli karşılıklı saygı ve anlayışı olumlu gruplar arası etkileşim ve diyalog ile geliştirebilir.

DAÜ KENT- AG yönetim kurulu olarak, entelektüel ve toplumsal gelişim ve kalkınma için kültürlerarası dayanışmanın yaşamsal önemini vurgulamak istiyoruz. Bu bağlamda, Doğu Akdeniz Üniversitesi'ni kültürler ve gruplar arası olumlu etkileşim ve diyaloğun geliştirilmesinde öncü aktörlerden biri olarak görüyoruz. Farklı kültürel arka planlara sahip öğrencilerimiz ve hocalarımızın bu süreçlere etkin bir şekilde dahil olmasını sağlayan entelektüel ve sosyal ortamı destekleyerek, barışçı diyalog fırsatlarını korumaya ve daha da artırmaya kararlıyız. İnanıyoruz ki, üniversitemizin en büyük gücü, farklı kültür, kimlik, görüş ve inançlar için kapsayıcı ve güvenli bir alan olmasıdır. Nihayetinde, karşılıklı olarak birbirimizin farklılıklarına saygı ve hoşgörü ile yaklaşmamız bizi birlikte daha güçlü kılacaktır.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.