EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

DAÜ İşletme Ve Ekonomi Fakültesi’nde Türkiye’nin Akdeniz’deki dış politikası değerlendirilecek

DAÜ İşletme Ve Ekonomi Fakültesi’nde Türkiye’nin Akdeniz’deki dış politikası değerlendirilecek

DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nde 31 Mayıs 2023 Çarşamba günü düzenlenecek panelde Türkiye’nin Akdeniz’deki dış politikası değerlendirilecek.

Yayın Tarihi: 29/05/23 15:50
okuma süresi: 4 dak.
DAÜ İşletme Ve Ekonomi Fakültesi’nde Türkiye’nin Akdeniz’deki dış politikası değerlendirilecek

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nde düzenlenecek panelde, Türkiye Cumhuriyeti’nin Akdeniz’deki dış politikasının bölgesel istikrar ve güvenliğe etkileri değerlendirilecek. Söz konusu panel, 31 Mayıs 2023 Çarşamba günü, saat 10.00’da, DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda gerçekleştirilecek. DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan panel Araştırma Görevlisi Dilek Kalaycı’nın başlangıç ve protokol konuşmaları ile başlayacak.

Açılış konuşmaları sonrasında Mavi Vatan teorisyeni Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz “Doğu Akdeniz Jeopolitiği ve Mavi Vatan”; DAÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kudret Özersay “Eski ve Yeni Aktörlerin Değişen Yaklaşımları Temelinde Kıbrıs’ı Yeniden Okumak”, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Erçakıca “Kıbrıs Ekseninde Doğu Akdeniz’de Deniz Alanı Sınırlandırma Faaliyetlerine Hukuki Bakış”, Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nur Köprülü “Türkiye’nin Akdeniz Politikası: Bölgesel Denklem ve Dinamikler” ve İstanbul Aydın Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hızır Tarık Oğuzlu “Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’de Yeni Bölgesel Düzen ve Türkiye’nin Stratejik Tercihleri” başlıklı sunumlar yapacak. Panel, soru cevap bölümünün ardından sona erecek.

DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nden panelin içeriğine ilişkin şu bilgiler verildi:

“2000’li yılların başından itibaren Doğu Akdeniz hidrokarbon kaynaklarının keşfi ile birçok devletin odağı haline gelmiştir. Son yıllarda, petrol fiyatları yükselmiş, sondaj teknolojisi ilerlemiş ve Doğu Akdeniz’de petrol arama faaliyetleri artmıştır. Son bulgular, bu bölgenin özellikle önümüzdeki yüzyıl boyunca en önemli doğal gaz kaynakları arasında yer alma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, ikili deniz yetki sınırlandırma anlaşmaları yapmış, ancak Türkiye bu anlaşmalara dahil olmamıştır. Türkiye ilan ettiği deniz yetki alanlarındaki çıkarlarını korumak için Mavi Vatan prensiplerini takip etmektedir. Panelde, Mavi Vatan kavramını literatüre kazandıran Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Doğu Akdeniz’in jeopolitik önemi ve Türkiye’nin Mavi Vatan anlayışı üzerine kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır.

Doğu Akdeniz deniz yetki alanları belirleme konusunda, 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ‘münhasır ekonomik bölge’ ve ‘kıta sahanlığı’ terimleri çokça kullanılmaktadır. Bu bağlamda, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Erçakıca, Kıbrıs merkezli olarak Doğu Akdeniz’de denizalanı sınırlandırma faaliyetlerine hukuki açıdan bir bakış sunacaktır. Bölgedeki denklem, 27 Kasım 2019 yılında Türkiye ve Libya arasında imzalanan “Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması” ile “Güvenlik ve Askeri İş Birliği” mutabakat muhtıraları ile değişmiştir. Prof. Dr. Hızır Tarık Oğuzlu, Türkiye’nin Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’deki stratejik tercihlerini, bölgesel düzenin değişimiyle ilişkilendirerek analiz edecek, Prof. Dr. Nur Köprülü ise Türkiye’nin Akdeniz politikasının bölgesel denklemdeki yerini, dinamikleri ve etkilerini detaylı bir şekilde değerlendirecektir. Doğu Akdeniz, Kıbrıs sorunu açısından da önemli bir rol oynamaktadır. Prof. Dr. Kudret Özersay, Kıbrıs konusunda yaşanan değişen dinamikleri, yeni aktörlerin yaklaşımlarını ve Türkiye'nin bu süreçteki rolünü derinlemesine ele alacaktır.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.