EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

Texas Rio Grande Valley Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Abdurrahman Çağrı Ateşin, DAÜ’de seminer verdi

Texas Rio Grande Valley Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Abdurrahman Çağrı Ateşin, DAÜ’de seminer verdi

DAÜ’de, DAÜ Kimya Lisans Programı mezunu olan Dr. Abdurrahman Çağrı Ateşin, DAÜ Fizik ve Kimya Bölümleri öğrencilerine “Organometallic Compounds in Catalysis: Mechanistic Studies and Catalyst Development” başlıklı seminer verdi.

Yayın Tarihi: 31/05/23 11:40
okuma süresi: 4 dak.
Texas Rio Grande Valley Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Abdurrahman Çağrı Ateşin, DAÜ’de seminer verdi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik ve Kimya Bölümleri, Kimyagerler Haftası kapsamında etkinlikler düzenledi. Bu etkinlikler kapsamında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Texas Rio Grande Valley Üniversitesi’nden, aynı zamanda DAÜ Kimya Lisans Programı mezunu olan Dr. Abdurrahman Çağrı Ateşin, DAÜ Fizik ve Kimya Bölümleri öğrencilerine “Organometallic Compounds in Catalysis: Mechanistic Studies and Catalyst Development” başlıklı çevrim içi seminer verdi.

Seminer, DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özarslan ile DAÜ Fizik ve Kimya Bölümleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İzzet Sakallı’nın yaptıkları açılış konuşmaları ile başladı. Dr. Ateşin, seminerde organometalik bileşikler ve mekanizmaları hakkındaki tecrübelerini ve bilgi birikimini aktardı. Dr. Ateşin, seminerde öğrencilere ABD’de burs olanakları konularında tavsiyelerde de bulundu. Dr. Ateşin sonrasında katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

Kimyagerler Haftası etkinlikleri kapsamında DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik ve Kimya Bölümleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Yılmaz, kimya öğrencilerine yönelik staj eğitimi konusunda değerli bir sunum gerçekleştirdi. Staj eğitimi konusunda temel bilgiler vererek, öğrencilerin uyması gereken kuralları hatırlatan Prof. Dr. Yılmaz, öğrencilerin sorularını dikkatle dinleyip cevaplandırdı.

Kapanış etkinliği olarak iki dalda Nobel Ödülü almış olan dünyaca ünlü bilim insanı Marie Curie’nin hayatını konu alan 2019 yılına ait ‘Radioactive’ isimli film katılımcılar tarafından izlendi.

DR. ABDURRAHMAN ÇAĞRI ATEŞİN KİMDİR?

1976 yılında Beyrut, Lübnan'da doğan Abdurrahman Çağrı Ateşin, ilk yıllarını Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde geçirmiş, 1987 yılında Kıbrıs'ın Lefkoşa kentine yerleşmiştir. Ortaokul ve liseyi Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nde bitirerek, 1997 yılında DAÜ Kimya Lisans programını Bilgisayar Bilimleri yandal programı ile tamamlamıştır. 1999 yılında DAÜ Kimya yüksek lisans programını Yrd. Doç. Dr. Mehmet Garip danışmanlığında tamamlayan Dr. Ateşin, 2000-2002 yılları arasında Ankara, Türkiye’de Bilkent Üniversitesi’nde doktora programına başladı ve 2003 yılında ABD, New York, Rochester Üniversitesi’ne geçerek doktora eğitimine devam etti. Dr. Ateşin, 2008 yılında İnorganik/organometalik Kimya Doktorasını aldı. Dr. Richard Eisenberg'in gözetiminde kiral iridyum komplekslerinin sentezi ve katalitik aktivitesi üzerine çalışmalar yaptı. Bunu takiben 2008-2009 yılları arasında Wisconsin-Madison Üniversitesi, WI, ABD’de Dr. Charles P. Casey ile ve 2009-2013 yılları arasında Dr. Tobin J. Marks ile Northwestern Üniversitesi, IL, ABD’de doktora sonrası araştırmalarını tamamladı. Dr. Ateşin, Dr. Casey ile birlikte yaptığı araştırması sırasında demir bazlı iki işlevli bir katalizör kullanarak benzaldehitin hidrojenasyon mekanizmasını inceledi. Diğer bir yandan, Dr. Marks ile birlikte eterik CO bağlarını parçalamak için bir tandem katalizör sistemi geliştirmeye çalışmıştır.

Dr. Ateşin, Texas-Pan American Üniversitesi (UTPA), Edinburg, TX, ABD’ye 2013 yılında Öğretim Görevlisi olarak katıldı. 2015 yılında UTPA ve Texas-Brownsville Üniversitesi’nin birleşmesinden sonra Texas Rio Grande Valley Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarına devam etti ve 2021’de Kıdemli Öğretim Görevliliğine terfi etti. Günümüzde, topraktaki metal katalizli reaksiyonları incelemek için NMR ve DFT hesaplamalarını kullanmaktadır.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.