EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

Burak Maviş: Tam gün eğitim denemesi fiyasko oldu

Burak Maviş: Tam gün eğitim denemesi fiyasko oldu

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile bugün yaptıkları toplantı konusunun ‘özel eğitim’ olduğunu ifade etti. Maviş, özel eğitimde 22 Şubat-8 Mayıs arasında tam gün eğitim denemesi olduğunu söyleyerek, “Tam gün eğitim denemesi fiyasko oldu” dedi.

Yayın Tarihi: 02/06/23 16:50
okuma süresi: 4 dak.
Burak Maviş: Tam gün eğitim denemesi fiyasko oldu

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Tek Manşet’ isimli programa konuk olarak gündemi değerlendirdi.

Bugün saat 12.00'da Milli Eğitim Bakanlığı’nda yaptıkları görüşmelere değinen KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, görüşmelerinin olumu geçtiğini ama herhangi bir uzlaşı olmadığını dile getirdi.

“Bizim yasa içinde istediğimiz değişiklikleri de riskli okulların durumunu da yabancı öğrencilerin durumunu da paylaştık” şeklinde konuşan Maviş, sonuca varılması için yapılan toplantıların sıkı şekilde devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Maviş, “Öğretmen Yasası’nda yapılan değişikler bir kenarda, okulların gerçek gündemi bir kenardadır” şeklinde konuşarak, yasa maddelerinin Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun ilk götürdüğü gibi olmadığını komitede ve mecliste değişikliklere uğradığını dile getirdi.

“EĞİTİM BAKANLIĞI GÖREVİNİ DÖRT DÖRTLÜK YAPSIN, BİZE EYLEM FIRSATI VERMESİN”

Burak Maviş konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Yasa maddelerinin bir kısmını anayasaya taşıyacağız, bir bölümünün içerisinde değişiklik olmasını istiyoruz, Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’nun bugüne kadar öğretmene sarf ettiği sözler ile bir uzlaşma yapmayız. Okulların güçlendirilmesi ile ilgili karar ortaya çıktıktan sonra eylül ayında çocukların güvenli okullara kavuşması noktasında da bir uzlaşı yapmayız, özel eğitim öğretmenleri veya okul öncesi öğretmenlerin yaşadığı sorunların çözümsüzlüğüne de gitmeyiz, kalabalık sınıfların azaltılması noktasında da bir uzlaşıya gitmeyiz. Devlet her çocuğa eşit şekilde eğitim vermelidir. Uzlaşıya gidebileceğimiz nokta bu sorunların çözülmesidir. Buradaki tek uzlaşı görevini yerine getiren Milli Eğitim Bakanlığı olur… Bizden ancak bu şekilde destek alır. Görevlerini yerine getirmediği süreceyse sendikaları ve aileleri karşısında bulur. Okulların güvenliği eğer eylül ayına yetişmezse ne yapılacak? Başka bir alan var mı yoksa geçici yöntemler mi kullanılacak bunlarda bizim için çok önemli. Eğitim Bakanlığı görevini yerine getirsin dört dörtlük yapsın bana eylem yapma fırsatı vermesin. Gerekirse bu konuda ek bütçe istenmeli.”

Maviş, bugün Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na özel eğitim okullarındaki sorunları dile getirdiklerini ifade ederek, özel eğitimde 22 Şubat-8 Mayıs arasında tam gün eğitim denemesi olduğunu söyledi.

“TAM GÜN EĞİTİM DENEMESİ FİYASKO OLDU”

“Bu akademik olarak başarılı sonuçlanmadı hatta sonuç fiyasko oldu” şeklinde konuşan Maviş, altyapıda eksiklikler olduğuna dikkatleri çekti.

Yemek sistemi oluşturulmadığını bu ve benzeri birçok sorun olduğunu belirten Maviş, “150 civarı çocuk ile başladık bu sayı 80’e düştü. Yemekleri ailelerin kendisinin göndermesi söylendi ama saklayacak alan yok ve yedikleri yemekler konusunda sıkıntılar oluşuyor” dedi.

“EĞİTİM BAKANLIĞI KONTENJAN İFADESİNİ KENDİSİNE AYRICALIK GİBİ GÖRÜP SINIRSIZ ŞEKİLDE KULLANMAYA KALKMAZSA SIKINTI OLUŞMAZ”

Türkiye’den gelmesi istenen öğretmenler ile ilgilide değerlendirmelerde bulunan Maviş, “Eğitim Bakanlığı kontenjan ifadesini kendisine ayrıcalık gibi görüp sınırsız şekilde kullanmaya kalkmazsa ve Atatürk Öğretmen Akademisi’nin belirlediği sayıda sınırlı tutarsa sorun yaşanmaz” şeklinde konuştu.

Maviş, Türkiye’nin üniversitelerin ilk 10’u veya 20’si içerisine girmiş üniversitelerde ilkokul ve okul öncesi öğretmenleri yetiştirmek istenmesi halinde de tartışılacak bir nokta olmadığını söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.