EĞİTİM
okuma süresi: 7 dak.

Nazım Çavuşoğlu: Kitaplardaki resimlerin çıkarılmasını gerektiren bir durum yok

Nazım Çavuşoğlu: Kitaplardaki resimlerin çıkarılmasını gerektiren bir durum yok

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, laiklik tartışmalarını gündeme getiren okul kitaplarındaki değişikliklerle ilgili Kıbrıs Postası’na konuştu; “Kitaplarda resimlerin çıkarılmasını gerektiren bir durum yok. pedagojik ve bilimsel açıdan eğer öyle bir durum olsa gereğini yapmada tereddüt etmem” dedi.

Yayın Tarihi: 04/09/23 13:24
Güncelleme Tarihi: 04/09/23 16:45
okuma süresi: 7 dak.
Nazım Çavuşoğlu: Kitaplardaki resimlerin çıkarılmasını gerektiren bir durum yok
Özel Haber

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Gökhan Altıner’in Kıbrıs Postası TV’de hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk oldu.

Okul kitapların her yıl elden geçirildiğini ve bu yıl kapsamlı değerlendirme yapıldığını ifade eden Nazım Çavuşoğlu, bu yıl yapılan güncellemenin ana hedeflerinden birinin çok kültürlülüğün daha anlaşılır ve daha adaletli şekilde anlatmaları olduğunu dile getirdi. Çavuşoğlu, kitaplarda çok kültürlülüğün yansıtılmaya çalışıldığını ifade etti.

"3-5 FOTOĞRAFI ÖNE ÇEKİP, ÇALIŞMAYI HEBA EDECEK SÖYLEM BİÇİMİNE GİRMEK DOĞRU DEĞİL"

Kitaplarda yaklaşık 7 bin fotoğraf olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “3-5 fotoğrafı öne çekip, çalışmayı heba edecek söylem biçimine girmek doğru bir şey değil. 3-5 fotoğrafın çok kültürlülük anlamında bir yeri ve bir değeri olmasının kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Hindistan ve Filistin ile ilgili fotoğraflarda kalabalık ailelerin anlatıldığını ifade eden Çavuşoğlu, “Olumsuz aile yapısı diye bir başlık koyamazdık. Öğrencinin kendinin yorumunu katabilmesi için bu örnekler oraya konuldu. Hindistan ve Filistin’in kitaba konulmasının sebebi; dünyadaki en kalabalık aile yapılarının araştırılması, olumsuz yönlerinin ortaya çıkartılması, bizim aile yapımızla, kalabalık aile yapılarının karşılaştırılarak değerlendirimesi” yorumunu yaptı.  

Bakan Çavuşoğlu, sosyal bilgiler kitabının amacının hem aile yapısını hem de dünyadaki ülkelerin tanınması olduğunu ifade ederek, “İslam inancında olan bazı insanlar, başını örtüyor. Bu, her yerde var. 7 bin fotoğrafın içerisinde, iki elin parmaklarını geçmeyecek grafik tasarım var. Fotoğraftaki halanın başı örtülü... Bir fırtına çıkıyor. İnandığımız konularda fırtına çıkaralım; ama bu fırtınanın ateşleyicisi bu kitaplar olamaz” dedi. 

"BİR FOTOĞRAF GÖRDÜ DİYE İNSANLARIN DÜNYA GÖRÜŞÜ DEĞİŞEMEZ"

"Bir fotoğraf gördü diye insanların dünya görüşü değişemez” vurgusunu yapan Çavuşoğlu, “Kiliseyi gördüğümüzde Hristiyan mı oluyoruz? Tesettürlü birini gördüğümüz zaman başımızı örtmemiz mi gerekiyor?” ifadelerini kullandı.

Türkiye düşmanlığı yaratmanın doğru olmadığını, kitapları yenileme konusunda 2010 tarihinde Ankara Gazi Üniversitesi’nde, 2014 yılında ise Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde protokol imzalandığını ifade eden Çavuşoğlu, kitap yazımlarının 2018’de tamamlandığını anlattı. Daha sonra en az 30 okulda toplantılar yapıldığını, kitaplarla ilgili şikayetlerin toparlandığını, bu şikayetleri kitaba yansıtmak için çalışmalar başladığını belirtti. Çavuşoğlu, çalışmaların Türkiye ile imzalanan  iş birliği protokolünde “Ortak değerlerin uyulaştırması” başlığı altında yapıldığını kaydetti.

“Kitapların yüzde 95’i geldi. Talim Terbiye Kurulu ile değerlendirme yaptık... Yapmamız gereken bir şey varsa yapma konusunda imtina etmeyiz, korkak davranmayız. Çağdaş kitapları çocuklarımıza kazandırma maksatındayız” dedi.  

Okul kitaplarında yapılan değişikliklerin yazarlardan habersiz olduğuna yönelik söylemler olduğunu, yazarlara telif haklarının ödendiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Talim Terbiye Kurulu, ‘kitap yazarlarıyla her sene kitap güncelleme konusunda ne kadar iletişimdeyse bu sene de o kadar iletişimde olduklarını söyledi” dedi. Çavuşoğlu, yazarlarla görüşeceklerini belirtti.

Ailelerin düzenlediği, sendikaların da destek verdiği Milli Eğitim Bakanlığı önündeki eyleme de değinen Çavuşoğlu, eyleme giden ailelerin, eylem sırasında yapılan provokasyonları desteklemediğini ve öz eleştiri yapacaklarına dair basın açıklaması olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, Talim Terbiye Kurulu üyelerinin eylem yapan ailelerle bugün görüşeceğini ve soruları cevaplayacağını kaydetti.

"YOBAZ VE YALANCI OLMADIĞIMI BİLİYORLAR"

Eylemde atılan sloganlara da işaret eden Çavuşoğlu, “Yobaz ve yalancı olmadığımı biliyorlar. Bilimsel temelde konuşabilecekleri hiçbir şey yok. Kitapların düzenlenme şekli çok kültürlülüğü ve aile yapılarını anlatmak. Hindistan’ı inkar edebilir misiniz? Kitaplarda olmayan bir zihniyeti varmış gibi gösterip, aklınızda ezberlediklerinizi popülizm yapacaksınız diye toplumda taraftar toplayacaksınız diye bu şekilde söylemenizi asla benimsemem” ifadelerini kullandı.  

"RESİMLERİN ÇIKARILMASI GEREKEN BİR DURUM YOK"

Yapılandırıcı eğitim modeliyle hareket edildiğine vurgu yapan Çavuşoğlu, “Kitaplarda resimlerin çıkarılmasını gerektiren bir durum yok. Eğer öyle bir durum olsa pedagojik ve bilimsel açıdan gereğini yapma durumunda tereddüt etmem” dedi.

Değişikliklerin yazarlardan habersiz olduğuna yönelik söylemler olduğunu, telif haklarının ödendiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Kitap yazarlarıyla her sene kitap güncelleme konusunda ne kadar iletişimdeyse Talim Terbiye Kurulu, bu sene de o kadar iletişimde olduklarını söyledi” dedi. Yazarlarla görüşeceklerini belirtti.

"400'E YAKIN BİNA KONTROL EDİLİYOR"

Okulların güçlendirilmesiyle ilgili de konuşan Bakan Çavuşoğlu, 22 Mart’tan bu yana mühendislerle yaptıkları çalışmalarda proje ürettiklerini ve testler yaptıklarını söyledi. Çavuşoğlu, çocukların güvenliğinin her şeyden önemli olduğunu söyledi. Okullara 69 tane prefabrik eklediklerine işaret eden Çavuşoğlu, ihtiyaç duyulması halinde daha da ekleyeceklerini belirtti.  

124 okulda çalışma yaptıklarını ifade eden Çavuşoğlu, 400’e yakın binanın kontrol edildiğini, testler yapıldığını ve projeler çizildiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, kalabalık okulların sayısının azaltmaya çalıştıklarını, depreme dayanıksız binaları da güvenli hale getirdiklerini de sözlerine ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.