EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

KTÖS Genel Sekreteri Maviş: Aileler evlatları için Eğitim Bakanlığı’na karşı talepkar olmalı

KTÖS Genel Sekreteri Maviş: Aileler evlatları için Eğitim Bakanlığı’na karşı talepkar olmalı

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, “Aileler en değerli varlıkları olan evlatlarının ücretsiz eğitim hakkı, güvenliği ve korunması noktasında anayasal haklarını açık ve net ortaya koymalı, Eğitim Bakanlığı’na karşı talepkar olmalıdır” açıklamasında bulundu.

Yayın Tarihi: 17/09/23 15:36
Güncelleme Tarihi: 17/09/23 16:21
okuma süresi: 4 dak.
KTÖS Genel Sekreteri Maviş: Aileler evlatları için Eğitim Bakanlığı’na karşı talepkar olmalı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), yeni eğitim-öğretim yılının başlangıcına ilişkin bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, öğrenci velilerine de bazı çağrılarda bulunuldu.

Sendika adına açıklama yapan KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, “Kamu ve özel 126 okulda öğrenim görecek yaklaşık 25 bin öğrenci, görev yapacak binlerce öğretmen, yönetici ve eğitim hizmetlisi ile birlikte en değerli varlıkları olan evlatlarını bizlere emanet eden ailelere sağlıklı, güvenli ve ulaşılabilir bir eğitim yılı diliyoruz” dedi.

Yeni eğitim dönemi hazırlıklarının tamam olduğunu iddia edemeyeceklerine vurgu yapan Maviş, “Bu yıl ailelere ekstra ekonomik ve sosyal yük bineceğinin de farkındayız” ifadelerini kullandı.

“AİLELER EVLATLARI İÇİN EĞİTİM BAKANLIĞI’NA KARŞI TALEPKAR OLMALI”

Maviş, ailelerin, en değerli varlıkları olan evlatlarının ücretsiz eğitim hakkı, güvenliği ve korunması noktasında anayasal haklarını açık ve net ortaya koyması ve Milli Eğitim Bakanlığı’na karşı talepkar olması gerektiğini kaydetti.

“EĞİTİMİN NİTELİĞİNİ YÜKSELTMEK İÇİN BİRLİKTE HAREKETE GEÇELİM”

Bu yılın, Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluklarını üstlenme dönemi değil, taleplerin peşinde sonuç odaklı koşulması dönemi olması gerektiğine dikkat çeken Maviş, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Sevgili veliler,

Çocuklarınızın okullarında bina güvenliği, malzeme eksikliği, hijyen ve temizlik malzemesi sorunu, öğretmen, idareci, eğitim hizmetlisi açığı, bütçe sorunu varsa, Bakanlığın öğretmen tasarrufu yaparak sayılarını kalabalıklaştırdığı sınıflarda çocuğunuz öğretmeni ile göz teması kuramıyorsa, çocuğunuzun görsel, işitsel, psiko-motor gelişimi için materyaller eksikse, çocuğunuza ücretsiz içilebilir su veya İngilizce kitapları (ilkokul 475 TL, orta eğitim 595 TL) sunulamıyorsa, çocuğunuzun beslenmesi, korunması ve gelişiminden endişe duyuyorsanız, özel gereksinimli çocukların eşitsizlik yaşamasından rahatsızsanız, okullarda rehberlik hizmetleri, sosyal hizmetler gibi modern yapılardan faydalanamıyorsanız, yabancı öğrencilerin eğitimi için somutlaşmış bir adım yoksa ve taşımacılık ile ilgili güvenliği açığı varsa, okul ihtiyaçları bütçenizi çoktan aştıysa sessiz kalma zamanı değildir, yarından itibaren örgütlenin, okulların kapsamını artırmak, eğitimin niteliğini yükseltmek, yaşanabilir bir ülke inşa etmek için birlikte harekete geçelim.”

KTÖS YARIN ÇAĞLAYAN CUMHURİYET İLKOKULU ÖNÜNDE BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK

Öte yandan yarın okulların yapısal, kadro ve güvenlik sıkıntıları ile ihtiyaçlarını yerinde gözlemleyeceklerini ifade eden Maviş, tüm okulların kapısının basın mensuplarına açık olacağını ve sendikanın okul temsilcilerinden bilgi alınabileceğini belirtti. Maviş, yarın saat 12.00’de Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu önünde basın toplantısı düzenleyeceklerini de açıkladı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.