EĞİTİM
okuma süresi: 2 dak.

DAÜ-SEN: DAÜ Rektörlüğü Öğrenci Disiplin Tüzüğü'nde olmayan ‘öpüşmek’ suçunu icat etti

DAÜ-SEN: DAÜ Rektörlüğü Öğrenci Disiplin Tüzüğü'nde olmayan ‘öpüşmek’ suçunu icat etti

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası, DAÜ Rektörlüğü’nün, öğrenci otobüsünde öpüştüğü gerekçesiyle bir öğrenci hakkında disiplin soruşturmasının açıldığına dair ortaya atılan iddialar sonrası yazılı açıklama yaptı ve Rektörlüğün Öğrenci Disiplin Tüzüğü'nde olmayan ‘öpüşmek’ suçunu icat ettiğini iddia etti.

Yayın Tarihi: 01/12/23 15:00
okuma süresi: 2 dak.
DAÜ-SEN: DAÜ Rektörlüğü Öğrenci Disiplin Tüzüğü'nde olmayan ‘öpüşmek’ suçunu icat etti

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), Özgür Gazete’nin bugün manşetinde yer alan ve DAÜ’nün “Otobüste kız arkadaşını öptüğü” gerekçesiyle hakkında disiplin soruşturması başlatmasının ardından yazılı açıklama yaptı ve bu soruşturmanın üniveristeyi gülünç duruma düşürdüğü ifade edidi.

DAÜ-SEN’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Özgür Gazete'ye yansıyan belgeye göre Rektörlük bir öğrencimiz hakkında ‘öğrenci otobüsünde öpüşmek’ suçlamasıyla bir disiplin soruşturması açmıştır. Aldığımız bilgi ise soruşturmacının böylesi bir suçlamanın mevzuatta yeri olmadığını bildirdiği yönündedir. Dolayısıyla öğrenci Disiplin Kurulu'na sevk edilmemiştir. Geçen gün Anayasa ve İş Yasasıyla hafta sonu iznini kendi iznine tabi olduğunu duyuran Rektörlük şimdi de Öğrenci Disiplin Tüzüğü'nde olmayan bir suç icat etmiştir: Öpüşmek.

Belli ki Rektörlük uygun gördüğü hususları ve davranışları yasal mevzuat olduğunu sanmaya başlamıştır.

Öğrencileri öpüşmekle suçlamak gerici ve hukuk bilmez bir davranıştır. Rektörlüğün belli ki bir öpüşme hassasiyeti vardır. Örneğin bayramlarda öpüşmek artık yasak mıdır? Doğum günü olan meslektaşımızla öpüşmek artık serbest değil mi? Acaba Rektörlük bizlere aklındaki öpüşmenin tam olarak ne olduğunu anlatacak Öpüşme Usul ve Esasları Yönetmeliği yollayacak mı?

Bu çağ dışı soruşturma denemesi üniversiteyi gülünç duruma düşürmüştür. Bu denemeyi gerçekleştirenler özür dilemelidir.

Rektörlüğün bundan sonra hukuka bağlı kalmaya gayret göstereceğini umuyoruz."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.