EĞİTİM
okuma süresi: 2 dak.

Dönemin Ombudsman'ı Dizdarlı, Montessori eğitim modelinde maaşı velinin ödemesi yasadışı demişti

Dönemin Ombudsman'ı Dizdarlı, Montessori eğitim modelinde maaşı velinin ödemesi yasadışı demişti

Dönemin Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı, 2017 yılında yaptığı bir açıklamada, Montessori eğitim modeli uygulaması yapan okullarda yardımcı personellerin maaşlarının veliler tarafından ödenmesinin yasadışı olduğunu söylemişti. Ancak hala günümüzde, yardımcı personel maaşları aileler tarafından ödeniyor.

Yayın Tarihi: 11/06/24 15:50
okuma süresi: 2 dak.
Dönemin Ombudsman'ı Dizdarlı, Montessori eğitim modelinde maaşı velinin ödemesi yasadışı demişti

Montessori eğitim modelini kullanan anaokullarında süregelen bir sorun, veliler arasında büyük yankı uyandırdı.

Her bir sınıfta bir öğretmen ve bir öğretmen yardımcısı bulunduran Montessori eğitim modeli, bazı okulların yasa dışı uygulamalarda bulunmasına neden oldu. Yardımcı personel kadroları açılmadığı için, bu pozisyonların maaşları veliler tarafından karşılanmak zorunda kalıyor.

Dönemin Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı, 2017 yılında yaptığı bir açıklamada bu durumun yasa dışı olduğunu belirterek, ilgili bakanlığın bu uygulamaya göz yumduğunu vurgulamıştı.

Dizdarlı, okul öncesi eğitim kurumlarında okul aile birliklerinin veya idarenin, 4 yaş grubu öğrenciler için yaptığı öğretmen yardımcısı istihdamlarını gayrı yasal bulduğunu açıkça dile getirmişti.

Dönemin Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın okul öncesi eğitimde yasadışı uygulamalara göz yumduğunu belirterek, eğitimde eşitlik ilkesinin ihlal edildiğini iddia etmişti.

Ombdusman Elcil ise, sendika adına yaptığı araştırmayı tamamlayarak yayımladığı raporda, bakanlığın 4 yaş grubuna eğitim veren okullarda öğretmen yardımcılarının yasadışı olarak istihdam edilmesine izin verdiğini vurguladı.

“BAKANLIK YASADIŞILIĞI DESTEKLİYOR”

Dizdarlı, "Bu şekilde ne yazık ki, ilgili Bakanlık yapılan yasadışılığı desteklemiştir" şeklinde konuşmuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.