EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

YDÜ "Psikodrama Seansının Yapılandırılması" semineri yapıldı

YDÜ "Psikodrama Seansının Yapılandırılması" semineri yapıldı

Yakın Doğu Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık, Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Derneği'nin işbirliğiyle hazırlanan Psikodrama Seminerlerinin ilki Doç. Dr. Ebru Çakıcı'nın konuşmacı olduğu "Psikodrama Seansının Yapılandırılması" konulu seminerle gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi: 21/12/12 16:27
okuma süresi: 3 dak.
YDÜ "Psikodrama Seansının Yapılandırılması" semineri yapıldı
A- A A+

Yakın Doğu Üniversitesi Psikodrama sempozyumu açılış konuşmasını gerçekletiren Psikolog Sözen İnak, geçen yıl başlatlatılan seminerlere bu yılda psikodrama ile devam etmek istediklerini ifade etti.

Psikolog Sözen İnak, bu yıl seminerlerin ana temasını psikodrama olarak adlandırdıklarını, dramayı seçmekteki amaçlarının öğrencilere ulaşmak, psikodramayı tanıtmak ve öğrencilerin kendilerini keşfetmelerine yardımcı olmak olduğunu kaydetti. Seanslar halinde gerçekleştirilecek seminerlerdeki konuların beğenilmesi seçtiğimiz konularla bunu başarır,herkese ulaştırır ve sevilen bir konular üzerinde durmuş oluruz dedi.

Seminerde konuşan Doç.Dr. Ebru Çakıcı, Psikodrama seansının yapılandırılması konulu konuşmasında rehber öğretmenler ve bu alanda eğitim gören öğrencilere bu yöntemi tanıtmayı hedeflediğini belirtti.

Yakın Doğu Tv mikrofonlarına konuşan Psikoloji danışmanlık Rehberlik ve araştırma merkezi Uzman Psikolog Sözen İnak, danışmanlık merkezinde öğrencilere psikolojik danışmanlık yapıldığını öğrencilerin her türlü sorunlarıyla baş etmelerin de okulla ilgili derslerle ilgili sorunları olduğunda bunlarla baş etmeyi öğrenmelerinde, derslerinde çalışma stratejileri ve arkadaşlarıyla ilişkileriyle olan sorunlarında öğrencilerin kendilerine danışabileceklerini ifade etti.

Doç.Dr. Ebru Çakıcı ise, psikodrama eylem yoluyla inceleme anlamına geldiğini söyledi. Bireylerin yaşadıkları sorunlar sahnelenerek yeniden ele alınarak sorgulanmasının ,psikodrama da etkili bir yöntem olduğunu vurgularken psikodrama seansının üç aşaması olduğunu birinci aşamanın ısınma aşaması, ikinci aşamanın oyun aşaması ve görüşme kapanış aşaması olduğunun altını çizdi.

Stresle baş etme,sınav kaygısı akla gelebilecek sorunların öğrencilerin yüzleşeceği sorunlarla ilgili konular üzerine yoğunlaştıklarını ifade eden Doç.Dr. Çakıcı, bu yıl ise psikodramayı öğrencilere tanıtmayı amaçlayan dışarıdan ilgilenen bireylerinde katılabileceği seminerler olduğunu kaydetti.

Psikodramayı bireylere tanıştırmak,kendilerini keşfetmelerini sağlamak ve ilgilenenleri bu alana yönelmesine yardımcı olmayı hedeflediklerini belirten Doç.Dr. Çakıcı Seminerlerin yıl boyunca devam edeceğini vurguladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.