ADVERTORİAL
okuma süresi: 5 dak.

Klima Bakımı Yaptırın, Bu Hastalıklardan Uzak Kalın!

Klima Bakımı Yaptırın, Bu Hastalıklardan Uzak Kalın!

Klima bakımı düzenli yaptırılırsa klimaların verimlilikleri artar ve kullanıcılarının konforu yükselir.

Yayın Tarihi: 25/06/18 01:53
okuma süresi: 5 dak.
Klima Bakımı Yaptırın, Bu Hastalıklardan Uzak Kalın!
A- A A+
Klima bakımı düzenli yaptırılırsa klimaların verimlilikleri artar ve kullanıcılarının konforu yükselir. Ancak klima bakımı süreçlerinin faydalarını salt klima verimliliğine indirgemek doğru değildir. Düzenli olarak gerçekleştirilen klima bakımı hizmetleri;
  • Klimaların gereğinden çok enerji tüketmesini engeller,
  • Klima arızalarının önceden tespit edilmesini mümkün hale getirir ve daha büyük arızaların oluşum riskini azaltır ve
  • Klima hastalıklarına yakalanma ihtimalini minimum seviyeye çeker.

Klima nedeniyle oluşan hastalıklar; klimaların yanlış kullanılmasından da klimaların çalışırken ortama verdikleri havanın kalitesinin düşmesinden de kaynaklanabilir. Özellikle klimanın çalıştığı odalarda çocukların, hamilelerin, yaşlıların ya da Solunum sistemi hastalıkları yaşayan alerjik bünyeli kişilerin olması klima hastalıklarının sonuçlarını ağırlaştırabilir.

Düzenli olarak klima bakımı yaptıran kişiler sadece bütçelerini değil sağlıklarını da güvence altına almış olurlar. Bu yazımızda klima bakımı yaptırarak uzak kalınabilecek hastalıklar ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Lejyoner Hastalığı

Legionella pneumophila adlı bakterinin neden olduğu bir tür akciğer enfeksiyonu olarak tanımlanabilen lejyoner hastalığı kişide; halsizlik, yorgunluk, ateş yükselmesi, öksürük, nefes darlığı, ishal, kusma, mide bulantısı, kas ağrısı, sinir sistemi problemleri vb. belirtilerle etkisini gösterebilir.

Klima tesisatlarının bakımının yapılmaması ve filtrelerinin temizlenmemesi sonucu ortamdaki kişileri etkileyebilen Legionella pneumophila bakterisi kişilerde lejyoner hastalığı oluşmasına neden olabilir.

Özellikle uzun süredir klima bakımı yaptırmayan klima kullanıcıları; zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmaları halinde lejyoner hastalığına yakalanabilirler. Bu nedenle klimaların periyodik olarak bakımlarının profesyonel klima servisi çalışanları tarafından yapılması gerekir.

Alerjik Rinit

Klimaların bakımı yaptırılmadığı takdirde klima filtrelerinde ortamdaki toz, mantar, bakteri, ev tozu akarları, sigara dumanı zaman içerisinde birikip katmanlaşabilir. Filtrelerde oluşan bu katman hem klimanın üflediği havadan verim alınamamasına hem de ortamdaki havanın Solunum için zararlı niteliklere sahip olmasına neden olabilir.

Alerjik bünyeye sahip olan; özellikle ev tozu akarlarına karşı alerjisi olan kişiler için bakımı yapılmayan klimalar tam bir eziyete dönüşebilir. Burun akıntısı, kaşıntı, göz sulanması, öksürük, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler kronikleşir. Klimaların bulunduğu ortamlarda zaman geçirilmesi alerjik rinit hastalığı olan kişilerin sağlıklarını olumsuz olarak etkiler, hayat kalitelerini azaltır, çalışma veya okul hayatındaki performanslarını düşürür ve uyku kalitelerini olumsuz yönde etkiler.

Klima bakımları düzenli olarak gerçekleştirildiğinde alerjik rinit belirtileri azalır, kişinin alerjik bünyesi tetiklenmediği için hayat kalitesi yükselir. Bu nedenle klima bakımlarının klima servisi çalışanlarına düzenli olarak yaptırılmasının büyük faydası görülür.

Bakımsız Klimaların Neden Olduğu diğer Hastalıklar

Bakımları düzenli olarak yaptırılmayan klimalar nedeniyle sadece alerjik rinit ve lejyoner hastalığı da meydana gelmez.

Mevcutta Solunum sistemi hastalıkları olan kişilerin şikayetleri artabilir, sinüzit oluşumu gözlenebilir, çocuklarda astım şiddetlenebilir, yaşlılarda Solunum problemleri oluşabilir, baş ağrısı çekilmeyecek seviyeye ulaşabilir, ağız kuruluğu meydana gelebilir, göz kuruluğu belirtileri ortaya çıkabilir. Klima bakımı yapıldığı takdirde bu hastalıklar geçer ancak klima bakımları tekrarlanmadığı takdirde hastalıklar yeniden nüksedebilir.

Siz de klima kullanıyor ve konforunuza önem veriyorsanız komkli.com gibi profesyonel klima bakımı hizmetleri veren klima servisleri ile düzenli olarak çalışmalısınız. Klima bakımının öneminin farkında olarak hem kendiniz hem de aileniz için yaşam alanlarınızdaki sağlık risklerini azaltmalısınız. :::

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.