ADVERTORİAL
okuma süresi: 8 dak.

2023 yılında hosting satın alırken dikkat etmeniz gerekenler

2023 yılında hosting satın alırken dikkat etmeniz gerekenler

Web hosting, web sitenizi internette depolamanıza ve sunmanıza izin vererek sitenizin erişilebilir olması için gerekli tüm kaynakları yönetir.

Yayın Tarihi: 25/05/23 17:02
okuma süresi: 8 dak.
2023 yılında hosting satın alırken dikkat etmeniz gerekenler

Web hosting, web sitenizi internette depolamanıza ve sunmanıza izin veren bir hizmettir. Sitenizin çevrimiçi olarak erişilebilir olması için gerekli tüm kaynakları yönetir.

Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Depolama
 • Bant genişliği
 • Yazılım
 • Güvenlik

Web hostingin önemli kısımlarından bazıları, web sitenizin depolandığı sunucu türünü (paylaşımlı, VPS veya ayrılmış), aldığınız disk alanı miktarını, ağın hızını ve güvenilirliğini içerir.

WEB HOSTİNG TÜRLERİ

2023'te seçebileceğiniz web hosting türleri için bazı seçenekler aşağıdakileri içerir:

1. Paylaşımlı Hosting:

Paylaşımlı web hosting, web hosting hizmetinin en temel türüdür. Tek bir sunucuda barındırılan birden çok web sitesini içerir; bu, tüm web sitelerinin depolama ve bant genişliği dahil olmak üzere aynı kaynakları paylaşması gerektiği anlamına gelir.

Bu seçenek genellikle diğer hosting türlerinden daha ucuzdur ve yeni başlayan ve temel bir hosting planına ihtiyaç duyanlar için mükemmeldir.

2. Cloud Hosting:

Cloud hosting, daha fazla güç ve esnekliğe ihtiyaç duyanlar için mükemmel bir seçenektir.

Paylaşımlı hosting’den farklı olarak sitenizi barındırmak için birden çok sunucu kullanır; bu, her web sitesinin kendisine ayrılmış kaynakları olduğu anlamına gelir.

Daha hızlı yükleme süreleri, daha iyi güvenlik ve gelişmiş ölçeklenebilirlik arayan işletmeler için idealdir.

3. VPS Hosting:

VPS hosting, web siteleri üzerinde daha fazla kontrol arayan işletmeler için başka bir harika seçenektir.

VPS hosting ile her web sitesinin kendi kaynaklarına sahip kendi dedicated sunucusu vardır, bu nedenle trafik birden çok sunucu arasında yayılabilir.

Bu, VPS hosting’i çok fazla bant genişliği ve hıza ihtiyaç duyan daha büyük web siteleri için ideal hale getirir.

4. Yönetilen WordPress Hosting:

Yönetilen WordPress hosting, WordPress ile bir web sitesi oluşturmak için mükemmel bir seçenektir. Bu hosting türü, sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmanıza ve yönetmenize yardımcı olacak özel hizmetler içerir.

Geliştirilmiş güvenlik, performans ve içeriği yönetmek için daha erişilebilir bir yaklaşım sunar.

5. Dedicated Hosting:

Dedicated hosting, en üst düzeyde performans ve kontrole ihtiyaç duyanlar için kendi özel sunucunuzu sağlar.

Bu tür web hosting, başka hiç kimseyle paylaşılmayan özel kaynaklar sunar. Ayrıca, diğer hosting planlarından daha fazla güvenlik ve esneklikle birlikte gelir.

EN İYİ WEB HOSTİNG HİZMETLERİ NASIL SEÇİLİR?

İşletmeniz için hangi web hosting hizmetlerinin en iyi olduğunu bulmak için ihtiyaçlarınızı ve her hosting türünün özelliklerini değerlendirmeniz gerekir.

Bir karar verirken, aşağıdaki gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

Web Sitenizin İhtiyaçlarını Anlayın

2023'te işletmeniz için en iyi web hosting hizmetini seçerken, web sitenizin ihtiyaçlarını anlamanız çok önemlidir.

 • Ne tür bir site oluşturuyorsunuz?
 • Ne kadar bant genişliğine ve depolamaya ihtiyacınız var?
 • Herhangi bir özel özelliğe veya yazılıma ihtiyacınız olacak mı?

Bunların hepsi, bir web hosting seçmeden önce yanıtlamanız gereken sorulardır.

Farklı web hosting türlerini araştırın

En iyi web hosting hizmetlerini seçerken, mevcut farklı web hosting türlerini araştırmak, web hostingin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak önemli bir adımdır.

Her birinin avantajları ve dezavantajları olan çeşitli web hosting türleri vardır.

Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Shared Hosting
 • Virtual private servers (VPS)
 • Dedicated servers
 • Cloud-based hosting

Shared hosting yani paylaşımlı hosting, uygun fiyatı ve kullanım kolaylığı nedeniyle en yaygın kullanılan web hosting türlerinden biridir.

Paylaşımlı hosting ile birden çok web sitesi aynı sunucuda barındırılır, bu da onu küçük işletmeler veya web geliştirmeye yeni başlayanlar için uygun maliyetli bir çözüm haline getirir.

Ancak, çok sayıda web sitesi aynı kaynakları paylaştığından, bu seçenek güvenlikten yoksun olabilir.

VPS yani Sanal Özel Sunucu, paylaşımlı ve dedicated sunucular arasındaki orta noktadır. Paylaşımlı hosting’den daha fazla güç sunar, ancak özel bir sunucuyla ilişkili tam maliyetle birlikte gelmez.

VPS, web siteniz üzerinde size daha fazla kontrol sağlar, ancak yine de diğer seçeneklere kıyasla nispeten ekonomiktir. Ana dezavantaj, bir VPS sunucusunu başarılı bir şekilde yönetmek için teknik bilgiye ihtiyaç duyabilmenizdir.

Dedicated server yani özel sunucular, başka hiç kimse tarafından paylaşılmadığından, kullanıcılara web siteleri ve kaynakları üzerinde tam kontrol sağlar. Bu tür web hosting, büyük işletmeler veya web sitelerinde büyük miktarda trafik bekleyenler için idealdir, ancak daha yüksek bir fiyat etiketi ile gelir ve kurulum ve bakım için daha fazla teknik uzmanlık gerektirir. Sitenizi güncel ve esnek tutmak için en iyi web sitesi bakım hizmetlerini dikkate almak önemlidir.

Son olarak, cloud hosting, ölçeklenebilirlik ve güvenilirliğin bu seçeneğin iki kritik avantajı olduğu web sitelerini barındırmak için alternatif bir yol sunar. Cloud hosting, kullanıcıların herhangi bir zamanda yalnızca ihtiyaç duydukları bilgi işlem kaynakları için ödeme yapmasına ve gerektiğinde sınırsız depolama kapasitesine erişmesine olanak tanır.

Ayrıca, web sitenizde veya sunucunuzda bir şeyler ters giderse faydalı olabilecek güvenli yedeklemeler sağlar.

Temel web hosting faktörlerini karşılaştırın

İhtiyaçlarınıza en uygun web hosting hizmeti türünü anladıktan sonra iyi bir web hosting planı oluşturan temel faktörleri karşılaştırmanız önemlidir.

Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Teknik ihtiyaçlar
 • Kayıt ve yenileme fiyatlandırması
 • Destek hizmetleri
 • Kullanım kolaylığı
 • Kurulum kolaylığı
 • İptal politikası
 • Güvenli hosting
 • Sunucu konumu

Hosting planınızı satın alın 

Web siteniz için bir web hosting hizmeti satın almak ve kurmak çok önemlidir. Doğru hosting planını seçmek için hız, çalışma süresi, depolama kapasitesi, ölçeklenebilirlik ve maliyet faktörlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Web siteniz için en iyi web hosting hizmetini seçmeden önce hangi tür hostingin sizin için en iyi sonucu vereceğini bilmeniz çok önemlidir. Siteniz çok fazla trafik almıyorsa ve çok fazla kaynak gerektirmiyorsa, paylaşımlı hosting ideal bir seçenektir. Özel sunucular, daha fazla trafik alan veya daha fazla kaynak gerektiren daha büyük siteler için daha uygundur.

Paylaşımlı hostinge göre daha fazla özelleştirme sunan ancak tahsis edilmiş bir sunucudan daha az kaynağa sahip olan Sanal Özel Sunucu (VPS) da iyi bir seçimdir.

Fakat potansiyel hosting türünü değerlendirirken sundukları özelliklere bakmanız gerekir:

 • İhtiyacınız olan tüm araçları sağlıyorlar mı?
 • Herhangi bir ek maliyet söz konusu mu?
 • Güvenilir müşteri desteği sağlıyorlar mı?

Ayrıca hosting servis sağlayıcının diğer müşterilerin yorumlarını okumak da önemlidir. 

Web siteniz için hosting hizmetini satın alırken ve kurarken her şeyin sorunsuz olmasını sağlamak için farklı sağlayıcıları önceden kapsamlı bir şekilde araştırmanız gerekir, böylece herhangi bir beklenmedik sorunla karşılaşmazsınız.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.