ADVERTORİAL
okuma süresi: 5 dak.

Hisse senedi nasıl seçilir?

Hisse senedi nasıl seçilir?

Yatırımlarını doğru yönetip para kazanmak, herkesin hedefi! Bunun için birçok doğru kararı arka arkaya vermek gerekiyor. Örneğin; sektör, şirket, hisse alım ve satım zamanları... Ama merak etme, yatırımlarında doğru kararlar vermek için ipuçlarımız seninle!

Yayın Tarihi: 26/05/23 11:30
okuma süresi: 5 dak.
Hisse senedi nasıl seçilir?
A- A A+

Yatırımlarını doğru yönetip para kazanmak, herkesin hedefi! Bunun için birçok doğru kararı arka arkaya vermek gerekiyor. Örneğin; sektör, şirket, hisse alım ve satım zamanları... Ama merak etme, yatırımlarında doğru kararlar vermek için ipuçlarımız seninle!

Yatırımlarını doğru yönettiğin takdirde para kazanmak hiç de zor değil. Dünya çapındaki birçok borsa platformu bu yüzden var! Halka arzını gerçekleştirmiş sayısız şirket, hisselerini sunarak sana seçim hakkı tanıyor. Yatırım uygulamaları ise yürüdüğün bu yolda en büyük yardımcın! Çünkü bu uygulamalar, her an ve her yerde yatırım olanaklarına ulaşmanı ve gerekli hamleleri yapabilmeni sağlıyor. Öncesinde gel, hisse senedi nedir ve nasıl seçilir öğrenelim!

1. HİSSE SENEDİ NEDİR?

Hisse, aslında işleyen bir şirketin çalışan parçalarından her biri. Şirketin toplam kaç parçaya bölüneceğine ise şirket kendi içinde karar veriyor. Hisse senedi de o parçanın, yani hissenin, kime ait olduğunu gösteren bir evrakı ifade ediyor. Bunu kabaca, bir pastayı kesip tabaklara dağıtmak gibi düşünebilirsin.

Hisse miktarı büyüdükçe şirketin kârından alınacak miktar da büyüyor. Bu nedenle hissenin büyüklüğü kadar şirketin kâr marjı da büyük önem arz ediyor. Kârlı bir hisse alımı için geçmiş verilere ve şartlara bakarak şirketin geleceğini öngörmen ve ona göre pozisyon alman gerekiyor. Hisse senetlerinin kazanca dönüştüğü bir yol da sermaye karşılığı hisse almak. Bu şekilde şirket kurulurken edindiğin hisse senedini, şirket değerlendiği zaman daha yüksek bir fiyata satabilirsin.

2. DOĞRU HİSSE SENEDİ ALIMI İÇİN İPUÇLARI

Halka arz olmuş birçok şirket ve bu şirketlerin binlerce hissesi bulunuyor. Bu kadar kalabalık içinde doğru hisseyi bulabilmenin bazı ipuçları var. Gelin, bu ipuçlarına daha yakından bakalım.

2.1. BORSA DEĞERLENDİRMESİ

Hisselerde iniş-çıkışlar olabileceği gibi borsalarda da hareketlenmeler yaşanabileceğini bilmelisin. Bu nedenle öncelikle bir borsa değerlendirmesi yapıp piyasadaki hareketliliği göz önünde bulundurmalısın. Borsa değerlendirmesinde gündemi de yakından takip etmen gerekiyor. Çünkü güncel gelişmelerle ve haberlerle birlikte borsa hareketleri de değişebiliyor. İnternet bu açıdan senin için iyi bir kaynak. Özellikle finans ve endüstri haberleri ya da bloglarını takip etmen bu noktada sana çok yardımcı olacak.

2.2. SEKTÖR SEÇİMİ

Borsanın genel değerlendirmesini yaptıktan sonra hangi sektöre yöneleceğine karar vermen gerekiyor. Bu noktada bir yaklaşım olarak Küresel Endüstri Sınıflandırma Standardı’nın tanımladığı 11 sektörün performanslarını takip etmek sana yardımcı olabilir. Sektör seçiminde de sektörü iyi anlamak ve iç dinamiklerine hakim olmak oldukça fazla önem arz ediyor. Çünkü sektörler politik veya ekonomik birçok gelişmeden etkilenebiliyor ve bu durum hisselerine yansıyabiliyor.

2.3. Doğru Hisseleri Araştırma ve Bulma

Sektöre de karar verdiğine göre artık tekil olarak şirketlerin hisse seçeneklerine bakabilirsin. Bazı uzman analiz şirketlerinin önerdiği al veren hisseler bu noktada senin için iyi bir başlangıç olabilir. Bunun yanında şirketler hakkında bilgi toplamak ve hisselerinin geçmiş hareketlerine bakmak da sana gidişat hakkında bilgi verebilir.

Ayrıca bu noktada Midas gibi yatırım araçları da doğru hisseyi bulman adına sana çok yardımcı olabilir. Çünkü detaylı filtreleme seçenekleriyle bu gibi platformlar arama sonuçlarını daraltıyor ve seçim yapmanı kolaylaştırıyor. Filtreleme seçeneklerinde şirketlerin geçmiş büyüme paylarını ya da değerlemelerini göz önünde bulundurarak geleceğe dair bir fikir sahibi olabilirsin.

Hisse senedi almak ve yatırımını doğru yönetmek Midas’la sandığından daha kolay! Çünkü Midas’la Amerika’nın önde borsalarından New York Stock Exchange (NYSE) ve Nasdaq’ın yanı sıra Borsa İstanbul’a da tek tıkla ulaşabilir ve doğru hisseyi bulabilirsin! Hadi, sen de App Store veya Play Store üzerinden Midas’ı indir ve kazanmak için bir adım at!

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.