ADVERTORİAL
okuma süresi: 6 dak.

Brent petrol fiyatları

Brent petrol fiyatları

Brent petrol fiyatları dünyadaki tüm brent petrol türlerini etkileyen bir petrol türüdür. Dünyanın en istikrarlı bölgelerinden birinde çıkarılan brent petrolün sülfür oranı da düşüktür.

Yayın Tarihi: 12/12/23 16:50
okuma süresi: 6 dak.
Brent petrol fiyatları

Brent petrol fiyatları dünyadaki tüm brent petrol türlerini etkileyen bir petrol türüdür. Dünyanın en istikrarlı bölgelerinden birinde çıkarılan brent petrolün sülfür oranı da düşüktür. Bu sebeple işleme maliyeti de her zaman diğer petrol türlerine göre daha az maliyetlidir. Bu düşük maliyetin yanında, denizden çıkarıldığı için çıkarılma maliyeti, en çok petrol tüketilen bölgelere yakınlığı sebebiyle taşıma maliyeti, istikrarlı bir bölgede çıkarıldığı için dış etkilerden az etkilenmesi ve denizden çıkarıldığı için tankerlerle taşınması gibi diğer avantajları da olduğu için dünyadaki en rekabetçi petrol türüdür.

Brent Petrolün bu avantajlarını diğer petrol türleriyle kıyaslarsak şöyle bir tabloyla karşılaşıyoruz:

Amerika’da ve Meksika körfezinde çıkarılan WTI, çıkarıldığı bölgeden başka yerde tüketilmesi için yani ihraç edilebilmesi için dünyanın geri kalan bölgelerine çok uzakta yer alması ve yüksek sülfür oranıyla işleme maliyetinin yüksek olması sebebiyle avantajı düşüktür.

Ortadoğu’da çıkarılan Umman Petrolü, Irak ve Yemen gibi istikrarsız ülkelerde hırsızlık risklerinden çok etkilenir. İran’ın dünyanın büyük bir kısmında ambargolu olması sebebiyle satış zorlukları vardır. Körfez ülkelerinden çıkarılan petrol de Aden Boğaz geçişinde Yemenli ve Somalili korsanların hedefi haline gelebilmektedir.

Rusya’da, Türkmenistan’da ve Azerbaycan’da çıkarılan Hazar petrolünün ise bir takım başka riskleri vardır. Bu risklerden başlıcaları ise, Rusya’nın petrol çıkardığı Dağıstan, Astrahan bölgeleri Rusya’nın istikrarsız bölgeleridir. Azerbaycan ve Türkmenistan petrolü ise taşımacılık maliyetleriyle karşı karşıyadır. Azerbaycan petrolünü Bakü-Tiflis-Yumurtalık hattı ile dünyaya ihraç ederken, bu ihraçtan Gürcistan ve Türkiye’ye komisyon ödemektedir. Türkmen petrolü ise aynı güzergaha bir de Hazar Denizi’nden tankerlerle Bakü’ye ulaşma masrafını ekler.

Brent Petrol ise doğrudan üretici firmalar tarafından çıkarılarak tankerlerle dağıtılır ve dağıtımın yapıldığı bölgeler de yine petrolün çıkarıldığı bölgelere çok yakındır. Bu sebeple rekabet gücü yüksek bir petrol türüdür.

BRENT PETROL FİYATLARI NELERDEN ETKİLENİR?

Brent Petrol fiyatları, dünyadaki hemen her türlü küresel olaydan etkilenir. Örneğin, Rusya’nın petrol üretiminde brent petrolün payı çok düşükken, Rusya Ukrayna savaşından etkilenmiştir. Savaş esnasındaki barış görüşmelerinde ise yukarı yönlü fiyat hareketleri gerçekleştiği gözlemlenmiştir.

Aynı zamanda brent petrol fiyatı 80-90 dolar civarında seyrederken meydana gelen Koronavirüs pandemisi ve ardından gelen küresel kapanmalar sebebiyle fiyatı 20 dolarlara kadar düşmüştür. Bu düşüş sonucunda taşımacılık sektörü ve petrol ürünleri kullanan emtia ve şirketlerin de değerlerinde düşüş gözlemlenmiştir.

Rusya Ukrayna Savaşı’nın durulmaya başlaması ardından yeniden yükselişe geçen brent petrol, Filistin ile İsrail arasında meydana gelen savaşla beraber, bölgede brent petrolün çıkarılabilme ihtimali dahi söz konusu olmadığı halde yeniden düşüşe geçmiştir. Bunun sebebi ise bu savaşın küresel bir krize sebep olacağı endişelerinden kaynaklanmaktadır.

Bu olayların dışında, dünyaya yön veren ekonomilere sahip ülkelerdeki seçimler veya ulusal krizler de brent petrol fiyatlarını aşağı veya yukarı yönlü olarak etkileyebilmektedir.

BRENT PETROL’ÜN FİYATI KAÇ DOLAR OLUR?

Brent petrolün fiyatı bu yazının kaleme alındığı dönem içinde 75-80 dolar arasındaki bir dalgalanma döneminden geçmekteydi. Ancak küresel bir ekonomik, siyasi veya sağlık krizi meydana gelmediği sürece brent petrol fiyatlarının yukarı yönlü olarak hareket ettiği, bu tip krizlerde ise fiyatının düşüş eğiliminde olduğu analiz edilmektedir.

Yine de brent petrolde işlem yapabilmek için anlık gelişmeleri takip etmeniz gerekir ve analistlerin brent petrol fiyatları hakkındaki görüşlerini dikkate alabilirsiniz. Aynı zamanda dilerseniz yatırım danışmanınıza sorularınızı yöneltebilir ve fikirlerini öğrenebilirsiniz. Brent Petrol’e nasıl yatırım yapabileceğinizi öğrenmek için de başvurabilirsiniz.

BRENT PETROL FİYATLARI HAKKINDA DOĞRU BİLGİLERİ KİMDEN ALIRIZ?

Brent Petrol hakkındaki analiz ve görüşlerden, SPK’dan yetkili olan aracı kurumlardan almanızı öneririz. Yine bu kurumlarda döviz ve emtia hesabı açabilirsiniz. Emtia hesaplarından paranızın 10 katına kadar kaldıraçlı işlemler yapabilirsiniz. Unutmayın, Türkiye’de 10 katından daha fazla kaldıraçlı işlemler yapmak yasaktır. 100 katına varan kaldıraçlı işlemler yapabileceğinizi iddia eden kurumların SPK tarafından yasaklanmamış kuruluş olup olmadığına özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. https://integralyatirim.com.tr/makaleler/brent-petrol-fiyatlari

Uyarı notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.