ADVERTORİAL
okuma süresi: 5 dak.

Preply, dünyanın en çok dile çevrilen kitaplarını listeledi

Preply, dünyanın en çok dile çevrilen kitaplarını listeledi

Preply dünyanın en güzel kitaplarını araştırdı. Yeni araştırma, Küçük Prens’in çeviriyle 382 farklı dile kazandırıldığını ve dünyanın en çok çevirisi yapılan kitabı olduğunu gösterdi. Dünyada en çok okunan kitap belli olurken, küresel sıralamada Türkiye’yi 60 dile çevrilen kitabı Benim Adım Kırmızı ile Orhan Pamuk temsil etti.

Yayın Tarihi: 16/04/24 12:20
okuma süresi: 5 dak.
Preply, dünyanın en çok dile çevrilen kitaplarını listeledi

Fransızca özel ders platformu Preply, dünya çapında en çok dile çevirisi yapılan kitapları kıtalarına ve ülkelerine göre listeledi. Farklı kültürleri birbirine bağlayan edebiyat ve kitap çevirisi geleneğine dair küresel ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilen bu araştırma, dünyanın en çok dile çevrilen kitabının 382 çeviriyle Fransa doğumlu pilot, yazar ve şair Antonie de Saint-Exupéry tarafından kaleme alınan Küçük Prens (Le Petit Prince) olduğunu ortaya koyarken, ilk on eser arasında masallar öne çıktı.

EN POPÜLER İKİ KİTAPTAN BİRİ TÜRKÇEYE DE KAZANDIRILDI

Ana dilinde konuşan 32 bini aşkın öğretmeni on binlerce öğrenciyle online platformda ve mobil uygulamalarda bir araya getiren Preply’nin hazırladığı dünyada en çok okunan ve çevirisi yapılan kitaplar araştırması, Türkiye verileriyle de zenginleştirildi. Dünya çapında her ülkenin en çok dile kazandırılan kitabının sıralandığı listede yer alan 140’a yakın kitaptan en az 64’ünün Türkçeye de kazandırıldığı görüldü. Dünya çapında popüler her iki kitaptan birinin Türkçe dilinde de okunabildiğini gösteren araştırma, Türkçeden en çok dile çevrilen eserin ise Nobel Edebiyat ödüllü yazar Orhan Pamuk’un Benim Adım Kırmızı adlı kitabı olduğunu gösterdi.

TÜRKİYE’DE EN ÇOK SEVİLEN YABANCI YAZARLAR

Fransızca, İngilizce, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Çince ve Arapça gibi dilleri kapsayan 120 ders alanında, 180'den fazla ülkeden nitelikli dil öğretmenini bir araya getiren Preply'nin gerçekleştirdiği araştırma, Türkiye'nin çeviri kitap okuma alışkanlıklarına dair bulgular da içerdi. Küresel listede adı geçen Gabriel García Márquez, José Saramago, Haruki Murakami, Paulo Coelho, Albert Camus, J. R. R. Tolkien, Eduardo Galeano, Nikos Kazancakis, Patrick Süskind ve Khaled Hosseini, Türkçeye çevrilmiş kitapları bakımından kıyaslandı.

DÜNYANIN EN ÇOK FARKLI DİLE ÇEVRİLEN KİTABI: KÜÇÜK PRENS

Dünya haritası infografikleriyle desteklenen çeviri kitaplar araştırmasına göre Fransa doğumlu yazar Antonie de Saint-Exupéry tarafından kaleme alınan ve 1943’te yayımlanan Küçük Prens, 382 çeviriyle dünyanın en çok dile çevrilen kitabı oldu. Derlenen veriler, bugüne dek farklı dillere çevrilen kitaplar arasında çeviri sayısına göre yapılan sıralamayı Avrupa’da yazılan ve çocuklarla özdeşleşen kitapların oluşturduğunu gösterdi. Küçük Prens’i, Carlo Collodi tarafından yazılan ve 300 farklı dile çevrilen Pinokyo izlerken, Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında eseri 175 çeviriyle dünyanın en çok tercüme edilen kitapları listesinde üçüncü sırada konumlandı. İlk onda, Andersen Masalları, Don Kişot ve Tenten gibi popüler kültürün pek çok formuna ilham vermiş eserler de yer aldı.

LİSTENİN TEK KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI KUZEY AMERİKA’DAN

L. Ron Hubbard tarafından kaleme alınan Mutluluğa Giden Yol eseriyle Kuzey Amerika, Preply araştırmasında 112 dilde çevirisi yayımlanan ve dünya haritasının tamamında yer alan tek kişisel gelişim kitabına ev sahipliği yaptı. Her yaştan kullanıcı için ihtiyaca yönelik online dil öğrenme ve online dil kursları sunan Preply’nin araştırmasında edebiyat eserleri öne çıkarken, özellikle Afrika ve Asya kıtaları, çeviri kitap listesinde bireysel mücadele hikâyeleri, politika ve otobiyografi türlerindeki eserlerle öne çıktı.

Kurumsal dil eğitiminden çocuklar için dil kurslarına farklı seçenekler sunarak en iyi dil öğretmenleriyle potansiyellerini gerçekleştirme olanağı sunan Preply, kullanıcılarının yeni dünyaların ve kültürlerin kapılarını dil öğrenimiyle açmalarına yardımcı oluyor. Hesaplı, kolay, eğlenceli bir yoldan dil yetkinliği kazandırmak isteyenler, saniyeler içinde hesap açarak diledikleri online yabancı dil öğretmeniyle ders programlarını kendilerine göre oluşturabiliyor. Online yabancı dil kursu Preply, bu araştırmayla da her yaştan insana kitap okuma önerileri sunarken mutlaka okunması gereken kitaplara dair bir başlangıç listesi oluşturdu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.