AKINCILAR
okuma süresi: 7 dak.

Luricina’da ölen var, doğan yok

Luricina’da ölen var, doğan yok

Lefkoşa’ya bağlı eski adıyla ‘Luricina’ yeni adıyla ‘Akıncılar’ Köyü, göz göre göre yok olmaya doğru gidiyor.

Yayın Tarihi: 23/02/20 09:00
okuma süresi: 7 dak.
Luricina’da ölen var, doğan yok
A- A A+

• Lefkoşa’ya bağlı eski adıyla ‘Luricina’ yeni adıyla Akıncılar bölgesi yoğun göç sorunuyla karşı karşıya…

• Köyde çok az sayıda genç nüfus kalırken, evlenen gençler mecburen köyden göç etmek zorunda kalıyor. Son sayımda ortalama 500’ü bulan nüfus, şimdilerde 300’ün altına düşmüş durumda…

• Kıbrıs Postası’na konuşan Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, bölgenin geleceğinin kurtulması için bölgeye bir sınır kapısının açılması gerektiğini söyledi.

• ‘Köyde ölen var, doğan yok’ diye konuşan Barbaros, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimine işaret ederek müstakbel Cumhurbaşkanının sınır kapısı konusunda cesur olmaya davet etti.

Kıbrıs Postası - Tünay MERTEKÇİ

Lefkoşa’ya bağlı eski adıyla ‘Luricina’ yeni adıyla ‘Akıncılar’ Köyü, göz göre göre yok olmaya doğru gidiyor. Son yapılan nüfus sayımında yaklaşık 490 kişilik bir nüfusa sahip bölgede, şimdilerde nüfus 300’ün altına düşmüş durumda. Kıbrıs Postası’na konuşan Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, bölgenin geleceğinin kurtulması için bölgeye bir sınır kapısının açılması gerektiğini söyledi. ‘Köyde ölen var, doğan yok’ diye konuşan Barbaros, evlenen gençlerin köyden göç ettiğini dile getirdi…

Barbaros: Her zaman geriye itiliyoruz

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, Akıncılar’da işlerinin küçük ölçekli olduğu için müteahhitler tarafından her zaman geriye ‘itildiklerini’ vurguladı. Müteahhitlerin büyük işlere koştuğu için Akıncılar’daki küçük işlerle ne yazık ki ilgilenmediğini belirten Barbaros, müteahhitlerin kendileriyle her zaman ‘boş vakitlerinde’ ilgilendiğini dile getirdi.

“Paramız olduğu halde iş yapamıyoruz”

Bütçelerini hazırlayıp içişlerine gönderdiklerini kaydeden Barbaros, henüz bir geri dönüşün olmadığını vurguladı ve bu yüzden işlerinin aksadığına vurgu yaptı. Bir iş yapmaya çalıştıkları zaman bütçenin geçmediği için yapamadıklarını ifade eden Barbaros, “Paramız olduğu halde iş yapamıyoruz” dedi. Bölgede bozuk yolların bulunduğunu söyleyen Barbaros, bu yollar için belediyeden maksimum 40 bin Türk Lirası ayırabileceğini söyledi ve Girne gibi yerlerde iş alan şahısların, bu fiyata Akıncılar’a gelmediğini söyledi.

Akıncılar’dan Kıbrıs’ın güneyine geçiş için kapı açılmasının önemine dikkat çeken Barbaros, kapının açılmaması halinde köyün ‘tükeneceğini’ vurguladı. “Bunu söylemek de istemem fakat ne yazık ki durumumuz şu şekilde: Köyümüzde insanlar ölüyor fakat doğan yok” diyen Barbaros, her evlenenin köyün dışına göç ettiğini belirtti. Son nüfus sayımında nüfuslarının ortalama 490 olduğunu kaydeden Barbaros, şu an nüfuslarının 300’ün altına düştüğünü kaydetti.

“Evlenen gençler göç ediyor”

Köye bir sınır kapısının açılmaması ve Kıbrıs sorunun çözülmemesi durumunda Akıncılar’ı iyileştirmek için hiçbir şey yapılamayacağını belirten Barbaros, köyde sadece 3-4 bekâr gencin kaldığını ve evlenenin göç ettiğini söyledi.

“Seçilecek cumhurbaşkanı cesur davranmalı”

“Önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimi var. Seçilecek olan cumhurbaşkanı cesur bir şekilde davranması gerekir. Bize de yardımcı olması gerekir. Kapıların açılmasıyla en çok ilgilenen cumhurbaşkanıdır. Seçilecek olan cumhurbaşkanı cesur olsun ve bu kapının açılması için konuşsun” diyen Barbaros, cesaretin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

“Tek taraflı kapı açılmasına yaklaşmıştık”

Sadece Akıncılar’da yaşayan kişilerin geçebileceği tek taraflı bir kapının açılmasına çok yaklaştıklarını söyleyen Barbaros, bu konuda da bir sonuç alamadıklarını ifade etti. Tek taraflı bir kapının bile köye katkı sağlayacağını dile getiren Barbaros, “Akıncılar’da yaşayan buradaki insanlar hastaneye gidebilirdi açılsaydı. Güneyde de iş bulurdu insanlar. Fakat bir çıkış yolu bulunamadı” dedi.

“Kapı açılırsa Ercan Havaalanı’na da katkısı olur”

Köylerine her hafta sonu kebap yemeye, çay içmeye gelen insanların olduğunu söyleyen Barbaros, yollarının tenha olduğu için bisikletçilerin de gelmeye başladığını kaydetti. Tüm bunların köylerine katkı sağladığına dikkat çeken Barbaros, daha fazla insanın köye gelmesini sağlamak için her yıl düzenlenen ‘Luricina’ Panayırı’nı senede ikiye çıkarttıklarını söyledi.

“Akıncılar’da geçiş noktasının açılması halinde Ercan Havaalanı’na da muazzam katkısı olacak” diyen Barbaros, köye sınır kapısının açılmasının önemini yineledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör