AKINCILAR
okuma süresi: 5 dak.

Akıncılar ile Limya arasında sınır kapısı açılması için 26 Temmuz’da eylem yapılacak

Akıncılar ile Limya arasında sınır kapısı açılması için 26 Temmuz’da eylem yapılacak

Akıncılar’da sınır kapısı açılması için eylem düzenleniyor... Akıncılar köy meydanından kapı açılması istenen noktaya yürüyüş yapılacak. Akıncılar-Lurucina Kapı İnisiyatifi, mücadeleyi haklı gören herkesi yürüyüşe destek vermeye çağırdı.

Yayın Tarihi: 13/07/20 10:29
okuma süresi: 5 dak.
Akıncılar ile Limya arasında sınır kapısı açılması için 26 Temmuz’da eylem yapılacak

Akıncılar ile Güney Kıbrıs’taki Limya arasında sınır kapısı açılması hedefiyle Akıncılar’da kurulan komite, ilk toplantısını yaptı. Akıncılar Belediyesi’nde dün akşam yapılan toplantıda, kapı açılması talebini kamuoyunun gündemine taşımak için eylem kararı alındı. Eylem, 26 Temmuz Pazar günü Akıncılar’da (Lurucina) yapılacak.

Bu arada Lurucina kapı komitesi adını “Akıncılar-Lurucina Kapı İnisiyatifi” olarak değiştirdi.

İLK TOPLANTI

İnisiyatiften yapılan açıklamaya göre, Güney Kıbrıs’a resmi geçiş kapısı açılmasını isteyen Akıncılar (Lurucina) köylülerinin oluşturduğu komite ilk toplantısını dün akşam saat 18.00’de gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Lurucina-Limya arasında geçiş kapısı açılması çalışmalarının organize bir şekilde sürdürülmesi için kurulan 30 kişilik komitenin Akıncılar-Lurucina Kapı İnisiyatifi olarak isimlendirilmesi kararlaştırıldı.

ALT KOMİSYONLAR KURULDU

Akıncılar-Lurucina Kapı İnisiyatifi, Akıncılar’da Kuzey ile Güney arasında geçiş kapısı açılmasını sağlama çalışmalarını daha koordineli yürütme hedefiyle görev bölümü yaparak 6 komisyon oluşturdu. İnisiyatifin, basınla ilişkilerini sürdürmek üzere Basın Komitesi; kapı açılması hedefinde yapılacak eylem ve gösterileri organize etmek üzere Eylem Komitesi; mücadelede kullanılacak görsel ve sloganları belirlemek üzere Grafikler ve Slogan Komitesi; yine aynı hedef doğrultusunda lobi çalışmaları yürütmek üzere Lobi Komitesi kuruldu. Akıncılar-Lurucina Kapı İnisiyatifi, iç disiplinini sağlamak ve kamuoyuna paralel mesajlar verilmesi hedefiyle Disiplin Komitesi de kurarken, 5 üyesini de İnisiyatif Sözcüsü olarak görevlendirdi.

İLK EYLEM 26 TEMMUZ’DA

Akıncılar-Lurucina Kapı İnisiyatifi, Lurucina-Limya kapısının açılması hedefini ileriye taşımak için ilk eylemini 26 Temmuz Pazar günü yapma kararı da üretti. “KAPI! HEMEN ŞİMDİ!” sloganıyla düzenlenecek eylem çerçevesinde köy meydanından kapı açılması talep edilen noktaya yürüyüş gerçekleştirilecek.

EYLEM PROGRAMI

Saat 17.30’da köy meydanında toplanacak eylemciler, 18.00’de Limbya’ya kapı açılması istenen yere yürüyüşe geçecek ve 18.30’da kapı açılması talep edilen yerde basın açıklaması yapılacak.

Akıncılar-Lurucina Kapı İnisiyatifi’nden verilen bilgiye göre basın açıklaması İnisiyatifin eş başkanları olan Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros ve Muhtar Mustafa Eğmez tarafından yapılacak. Bu arada yürüyüş sırasında eyleme destek veren müzik grupları da korteje eşlik edecek.

BARBAROS’TAN ÇAĞRI

Akıncılar-Lurucina Kapı İnisiyatifi eş başkanı Hasan Barbaros, Lurucinalı olup başka yerlerde ikamet eden, yaşamının bir bölümünü Lurucina’da geçiren (göçmenler) ve Lurucina’ya gönül veren herkesi 26 Temmuz’da yapılacak yürüyüşe katılarak, kapı mücadelesine destek vermeye çağırdı.

EĞMEZ’DEN DAVET

İnisiyatifin eş başkanı muhtar Mustafa Eğmez de, eylem ve yürüyüş için dileyen sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin de destek verebileceğini belirterek, katılım için özel bir davet veya çağrı yapılmayacağını, bu haklı mücadeleye destek veren herkesi 26 Temmuz Pazar Günü saat 17.30’da Akıncılar’a beklediklerini kaydetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.