DEĞİRMENLİK
okuma süresi: 19 dak.

Karavezirler: “Bu açılımları yapmasaydık, çok büyük felaketler olacaktı”

Karavezirler: “Bu açılımları yapmasaydık, çok büyük felaketler olacaktı”

Değirmenlik Belediye Başkanı Karavezirler, “Bu açılımları yapmasaydık, çok büyük felaketler olacaktı” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 04/09/20 09:13
okuma süresi: 19 dak.
Karavezirler: “Bu açılımları yapmasaydık, çok büyük felaketler olacaktı”
A- A A+

Değirmenlik Belediye  Başkanı Ali Karavezirler, Kıbrıs Arena muhabiri tarafından  yöneltilen soruları cevapladı.

Başkan Karavezirler: “Bölge halkımız tarafından ‘’bereketli başkan’’ olarak söz ediliyorum. Bu da beni onurlandırıyor. Bölgedeki sorunların neler olduğunu bilen birisi olarak belediye başkanlığı görevine talip oldum. ‘’Bölgede neler yapılmalıdır?’’ adında bir seçim kitapçığı hazırladık. Vatandaşımıza seçim döneminde ‘’dağıttığımız kitapçıkları lütfen saklayın, 4 yıl sonra gelin ve bize hesap sorun’’ dedik. Biz bu koltuğa, görev bilinciyle geldik.”

“TÜM SORUNLARIMIZI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ”

Soru: “Dünya büyük bir salgın sürecinden geçmekte ve ülkemiz de bu salgının birinci dalgasını atlatmış durumunda. Değirmenlik Belediyesi olarak bundan sonraki süreç için ne gibi çalışmalar sürdüreceksiniz?”

Karavezirler: “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar yaklaşık 26 aylık sürede, aynı görev bilinci içerisinde halkımıza hizmet ettik. Bu süre zarfını Covid-19 öncesi ve Covid-19 dönemi olarak iki ayırarak bahsetmek istiyorum. Covid-19 öncesi, halkımıza aynı kalitede hizmeti sürdürdük. Covid-19 döneminde de aynı kalitede bu hizmeti vermeye devam ettik.

“Kimlerle bu hizmeti yaptık’’ diye sorduğumuzda da ‘’biz bir aileyiz’’ dedik. Seçim öncesinde de söyledik, seçim sonrasında da, bunu halkımız görmektedir. ‘’Belediye başkanı, Meclis üyeleri, Belediye çalışanları, Muhtarlar, Azalar, Bölge halkı bütünsellik içerisinde tüm bölgeyi ileriye taşıyacak adımları birlikte atacak’’ dedik. Geldiğimiz günden bugüne kadar aynı duygu ve düşüncede yola devam ettik. Takım arkadaşlarımızla çok sağlıklı, çok güzel işler yaptık. Çünkü biz bir aileyiz, biz bir takımız. ‘’Ben’’ bireysel olarak ses getiremem ancak ‘’biz’’ dediğimiz zaman ses getiririz. Bugüne kadar yaptığımız her çalışmada o bütünselliği koruduk ve o bütünsellikte yolumuza devam edeceğiz.

Hiç beklenmeyen, hiç istenmeyen Koronavirüs nedeniyle ülke sıkıntılı bir dönem geçirmektedir. Bu sıkıntılı dönemi, hep birlikte, el birliğiyle, gönül birliğiyle, uzlaşı kültürü ile çözmek için ilk günkü gibi çaba sarf edeceğiz. Belediye başkanı ve  Meclis üyeleri olarak, Bakanlar Kurulu`nun almış olduğu kararları; biz belediye çalışanlarımızla birlikte uyguladık. İlk toplantıyı 17 Ocak’ta Sağlık Bakanlığı`nın çağrısıyla Ercan Sivil Havacılık binasında yaptık. Orada alınması gereken tedbirleri, Sağlık Bakanlığı, Sivil Havacılık, Ulaştırma Bakanlığı ve oradaki birimlerle belediye olarak bir takım ruhu yarattık. Alınan kararları belediye çalışanlarımızla bir fiil uyguladık.

Başta ben ve tüm ekip arkadaşlarım, mesai arkadaşlarımız, muhtarlarımızla bölgenin her noktasında olduk. Bütünsellik ortamı içerisinde en uç noktaya kadar, aynı duyarlılıkta, aynı inançla, aynı kalitede vatandaşlarımızın yanında olduk.

“BELEDİYE-VATANDAŞ İŞ BİRLİĞİNİ EN ÜST NOKTAYA TAŞIDIK”

Pandeminin birinci Koronavirüs dalgasının baş gösterdiği her noktada vatandaşımızın yanında olduk. Bölgemizdeki en büyük market olan Erülkü Süpermarket`inde başta market sahipleri ve personeller aynı duyarlılıkla vatandaşımızın yanında oldu. Disiplinli bir şekilde birinci dönemi çok iyi atlattık. Bunun yanında bölgedeki diğer işletmelerimizle ‘’Belediye – vatandaş işbirliğini’’ en üst noktaya taşıdık.

Bir çok iş insanı ve belediyemiz vatandaşlarımızın bu süreçteki ihtiyaçlarını giderme noktasında seferber oldu. İş insanlarımızla iş birliği içerisinde hareket ettik. İhtiaçlı vatandaşlarımıza sahip çıkma noktasında birleştik.

Meriç köyümüzde Gündüz Bakım Merkezi`nde birçok işe imza attık. Tüm bölge hep birlikte yardımlaştık ve bir bütün olduk. ‘’Biz bir aileyiz’’ dediğimiz nokta işte buradadır.

Değirmenlik Belediyesi sınırları içerisindeki 252 km² alanda, 21 muhtarlığımız ile birlikte aynı duygu ve düşünce ile ihtiyaçlı olan vatandaşlarımızın hep yanında olduk.

Bu süreçte sütler toplandı ve Beyköy Süt Ürünleri ile Gülgün Süt Mamülleri bu toplanan sütü hiçbir karşılık beklemeden işledi. İşlenen süt hellim ve nor olarak halkımıza dağıtıldı. Yine gıda yardımı konusunda bölgemizdeki marketler, iş insanları ve duyarlı vatandaşlarımız elinden gelen tüm yardımları, belediye ile bütünleşerek yaptı.

Bizi süreç içerisinde memnun eden, bu kadar yoğun olan bir bölgede bulaşın olmamasıdır. Bu mücadelede sağlık ekibi ve birimimizi canı gönülden kutlarım. Bıkmadan, usanmadan 7/24 görev aldılar. Diğer tüm birimlerimizi de canı gönülden kutluyorum.

Biz bugüne kadar çalışmalarımıza hiç ara vermedik. Olası her türlü bulaşa karşı, hükümet yetkilerinin alacağı kararlar ışığında, bölge halkımla birlikte vatandaşlarımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Biz bir aileyiz. Tüm sorunları birlikte çözeceğiz.

“365 GÜN 7/24 SU VERMEYE BAŞLADIK”

Soru: “Ülkemizin en büyük belediyelerinden birisi olarak yürüttüğünüz çalışmalarınızda zaman zaman personel veya araç sıkıntısı yaşıyor musunuz?”

Karavezirler: “Değirmenlik’te daha önceleri her eve günde 2 saat su veriliyordu. Göreve geldikten 35 gün sonra 7/24, 365 gün kesintisiz su vermeye başladık. 1 yıl içerisinde elektrik arızası veya su patlaması yaşandığı zaman en fazla 3-5 saat su verilmemiştir. Bunun dışında vatandaşlarımıza kesintisiz 7/24 su verdik. Değirmenlik Belediyesi`nin 6 muhtarlığına da bu su akışı sağlanmıştır. Günde saatte 50 ton su verilirken, bu 90-95 tona çıkarılmıştır. Bu şekilde de vatandaşımıza hizmet kalitesini arttırdık.

“BÖLGE HALKIMIZ TARAFINDAN “BEREKETLİ BAŞKAN” OLARAK SÖZ EDİLİYORUM. BUDA BENİ ONURLANDIRIYOR”

Çöp toplama noktasında adaletli bir düzeltme yaptık. 8 muhtarlıkta haftada 2 kez çöpler toplanıyordu. Diğer 13 muhtarlığımızda haftada 1 kez çöpler alınıyordu. Buradaki personelimiz ile bir karar verdik. 8 muhtarlıkta 2, diğer 13 muhtarlıkta 1 defa alınmasını adaletli bulmadık. Mesai arkadaşlarımız ile çöplerin toplanmasını  düzelttik. Broşürler çıkarttık ve günleri belirledik. 

Çöp kamyonu, çekirge ve birimlerdeki eksik araçlarımızı tamamladık. 18 ayda 16 araç aldık. Şu anda araç eksikliğimiz yok. Bölge halkımız tarafından ‘’bereketli başkan’’ olarak söz ediliyorum. Buda beni onurlandırıyor.

Yağışlar bol oldu ama sel felaketleri de yaşandı. Sel felaketleri olmadan önce bütün şube sorumlularıyla haftalık yaptığımız toplantılarda ‘’bizim evlerden su tahliye motorumuz var mı?’’ diye sordum. Bana ‘’O da nedir?’’ diye soru sordular. Kendilerine ‘’Sivil Savunma’da olduğu gibi, evlerde sel gibi bir felaket yaşanırsa; evdeki suyun tahlisini sağlamaya yarayan bir araç’’ dedim. ‘’Yoktur’’ denildi. Biz de sel felaketleri olmadan önce 2 motor aldık. İlk sel felaketini 2018 yılının Ekim ayının içerisinde Erdemli, Yiğitler ve Kırıkkale’de yaşadık. Gece saat 2’de o bölgedeki evlere gittiğimiz zaman vatandaşlarımız yanında evlerin su tahlisini yaparken, almış olduğumuz o motorları da orada kullandık. Bizden önce böyle bir motor yoktu. Sivil Savunma, Lefkoşa Kaymakamlığı ve biz belediye olarak bir aile ortamı içerisinde sorunları birlikte üstlendik. 2018 yılının aralık ayında yaşanan sel felaketinde de yine tedbirlerimizi aldık. Dere ıslahlarını yaptık, köprü ağızlarını açtık ve az sorunla atlattık. Tüm dere ıslahlarımız yapılmış ve köprü ağızlarımız temizlenmiştir.

2018 yılının aralık ayında yaşanan felakette o bölgede görevini yerine getiren arkadaş tarafından arandığımda, o bölgede olan köprüleri felaketten öncesinde çalışmalarını yapmıştık. Personel bunu biliyordu ve 3 kepçe ilgili noktalara gitti. Su taşkınlarını giderdik. Bir gün sonrasında ayni şey Dikmen’de yaşandı ve biz bir gece sonra 34 personelimizi Dikmen’e gönderdik.

“BU AÇILIMLARI YAPMASAYDIK, ÇOK BÜYÜK FELAKETLER YAŞANACAKTI”

Soru: “Köylerdeki vatandaşların taleplerine ulaşıyor musunuz?”

Ali Karavezirler:

“Bölgede yaşayan bir birey olarak sorunları bilmemin avantajlarını kullandık. Cihangir, Düzova, Beyköy, Değirmenlik, Minareliköy ve Demirhan su altında kalabilecek köylerimizdir. Beşparmak Dağları`nın altında bulunmalarından dolayı şiddet yağışların olduğu dönemde sel felaketi yüksek köylerdir. Bu bilinçle bütün dereleri, akarları ve köprüleri temizledik.

Ekim ayında Erülkü Süpermarket`in karşısında Lefkoşa-Mağusa Anayolu üzerinde yer alan köprüler, toprak ve mil ile tıkanmışlardı. 2018 yılının Ekim ayında Kaymakamlık, Karayolları, Su Dairesi mensuplarıyla köprülerimizi temizlettik. Bu açılımları yapmasaydık, çok büyük felaketler yaşanacaktı.

Yaşanan sel felaketinde Lefkoşa-Mağusa anayolu kapanmıştı. Ben de ekskavatörün üzerinde, o aracı süren arkadaşla birlikte köprüleri açtırdık. Onlarla alakalı tedbirlerimizi 2019 yılında aldık. 2020 yılında da tekrar temizledik.

“200 KM STABİLİZE YOL YAPTIK”

Soru: “Bölgede tamamlanmayan projeleriniz var mı?”

Karavezirler: “Bugüne kadar çok proje yaptık. Bölgemizin %35 hayvancılık, %35 çiftçilik yapılmaktadır. Büyükbaş ağırlıktadır fakat küçükbaşta bulunmaktadır. Bölgemizde ova ve mandıra yolları vardır. Bunlar topraklı, çamurlu ve yağmur yağdığında gidilmesi mümkün olmayan yollardı. Geldiğimiz tarihten itibaren 200 km stabilize yol yaptık. Bizim 365 günlük hayat hikâyemizin yaklaşık %15’lik kısmını da kitabımızda okunabilir. Bölge halkım, çalışanlarım, meclis üyeleri ve muhtarlarımızla bölgemizi takım ruhuyla ileriye taşıyacağız.,

“HEM KÜLTÜRÜMÜZE HEM DE EKONOMİYE KATKI KOYMAK İSTİYORUZ”

Soru: “Kıbrıs kültürünü geleceğe taşımak adına Osmanlı Konağını restore etmeye başladınız. Restorasyon işlemleri tamamlandıktan sonra nasıl bir hizmet sunmayı planlıyorsunuz?”

Karavezirler: “Protokol seçim yasaklarından 10 gün önce imzalandı. Restorasyon mutlaka yapılması gereken bir yapıdır. Bu işte uzmanlarla ve Eski Eserler Dairesi ile birlikte hareket edeceğiz. Sonra ihale haline getireceğiz. Seçimden sonra projesini tamamlayacağız. Tamamladıktan sonra 2021 de restorasyonu yapılacak ve o süre zarfında Koronavirüs geride kalacaktır. Tamamladıktan sonra Köy Kadın Kursları; el emeği, göz nuru ürettiği ürünleri sergileyecek ve satışa sunacağız. Bizim amacımız ev ekonomisine katkı koymaktır. Sosyal sorumluluk projesi içerisinde kadınların da aktif olmasını istiyoruz. Ailenin birlik beraberliğini sağlama adına kadınların da bu olayın içerisinde bulunmaları gerekir. Hem kültürümüze hem de ekonomiye katkı koymak istiyoruz.

“SU KUYULARIMIZDAN İHTİYAÇ DUYULAN SUYU TEMİN EDİYORUZ”

Soru: “KKTC Su Temin Projesi’ adı altında Türkiye’den getirilen su projesinde bir sorun yaşandı. Bu yüzden bölgede su sıkıntısı yaşanıyor mu?”

Ali Karavezirler: “Beşparmak Dağları`nın eteklerinde aynı zamanda su akiferinin olduğu bölgede başkanlık yapmaktayım. Geçmiş dönemde bu akifer kısmında 4 tane devletin, 1 tane de Değirmenlik bölgesine ait su kuyusu yer alıyordu. Türkiye’den gelen sudan Değirmenlik, Beyköy, Cihangir, Kalavaç köyleri almıyordu. Bugüne kadar da Beşparmak Dağlarındaki devletin ve Değirmenlik Bölgesi`nin  kuyusundan bu köylere su  sağlanıyordu.

Türkiye’den gelen suda sorun yaşanmasından dolayı bir sıkıntı yaşanacağı ortadaydı. Su Dairesi Müdürü ve Tarım Bakanlığı ile yapmış olduğumuz sürekli istişareler içerisinde sorunun çözülmesi noktasında Su Dairesi Müdürü; ‘’Su sıkıntısı vardır. Tedbirleri alma noktasında harekete geçiniz’’ denildi. Bu süre zarfında 8 Haziran 2020 tarihinde 1 kuyu kazmaya başladık. 8 Temmuz 2021 tarihinde meclis kararı aldık ve yine bir kuyu kazacağız. Bu dönem zarfında 50 bin ton, diğerinde ise 70 bin ton su alacağız. Bu suyumuz Haspolat Bölgesi`ne kadar ulaşacaktır. ‘’Bu kuyuları kazdık diye, sadece kendimiz kullanacağız’’ demiyoruz ve Su Dairesi’nin uygun gördüğü köylere de bu suyu vereceğiz. Çünkü su hayattır. Bütün insanlar bizim için değerlidir. İstişarelerimize de devam ediyoruz.’’

“MUHTARLARIMIZ BİZİM BİR PARÇAMIZDIR”

Soru: “Muhtarların taleplerini yerine getiriyor musunuz?”

Karavezirler: “Geldiğimiz günden beri ‘’Muhtarlarını sisteme dahil edeceğim’’ dedim ve muhtarlarımızla istişare halinde süreci götürüyoruz. Onlar da bizim bir parçamızdır. Vatandaşların şikayetlerini muhtarlarla iç içe olduğu için hem muhtara hem de halkla ilişkiler birimimize iletebiliyorlar. ‘’1828 Alo Değirmenlik Belediye’’ hattı oluşturduk. Bu sayede vatandaş bizlere çok kolaylıkla ulaşabiliyor”

“HER ZAMAN YAPTIĞIMIZ İŞLERİ ÖN PLANA ÇIKARTTIK”

Soru: “Ercan Havalimanı Bölgesi`nde yürüttüğünüz çalışmalardan bahseder misiniz?”

Ali Karavezirler: “Haspolat`ın girişinden Yiğitler`e kadar olan yaklaşık 17 kilometrelik refüjler içerisindeki otları, molozların ve yol kenarındaki banketlerin temizliğini yaptık. Ülkemizde olmayan bir şeyi ilk kez gerçekleştirdik. Merkezi hükümet ve yerel yönetim işbirliği şarttır. ‘’Bu benim işim, o onun işidir’’ deyip ötelemek doğru değildir. Şu anda merkezi hükümet hangi siyasi görüşte olursa olsun, biz işbirliğini yapmaya devam ediyoruz. Çok olumlu da bir işbirliğimiz var.

Bu kadar yıldır ülkeye turist giriyor. Ülkenin aynası olacak yer pislik içinde, refüjler kötü, peyzajlar yapılmamış ve yol kenarları çok kirli idi. Bizler yaptığımız bu düzenlemeler ile bölgemizi güzelleştirdik. Bu güzelliklerde ülkemizin aynası oldu.

Yine Ercan çemberinde Kurucu Cumhurbaşkanı Raif Rauf Denktaş’ın bulunduğu çemberde peyzaj düzenlemesi yaptık. İlk projesi aşaması da, son hali de yer almaktadır. Biz şuana Ercan’dan Yonca kavşağına kadar olan kısımda bir peyzaj çalışması yaptık. Bu görüntü bizlere gurur vermektedir.

Her zaman yaptığımız işleri ön plana çıkarttık. Kişi olarak ön plana çıkmak istemedik”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör