DEĞİRMENLİK
okuma süresi: 8 dak.

İçişleri Bakanı Kutlu Evren'den Değirmenlik Belediyesi'ne ziyaret

İçişleri Bakanı Kutlu Evren'den Değirmenlik Belediyesi'ne ziyaret

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, MAKS projesi kapsamında Değirmenlik Belediyesi'ni ziyaret etti.

Yayın Tarihi: 03/09/21 15:55
okuma süresi: 8 dak.
İçişleri Bakanı Kutlu Evren'den Değirmenlik Belediyesi'ne ziyaret
A- A A+

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, MAKS Projesi kapsamında 10 Temmuz 2020 tarihinde Değirmenlik Belediyesi ve İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokole uygun olarak çalışmalarını tamamlayan Değirmenlik Belediyesini ziyaret ederek Belediye Başkanı Ali Karavezirler ile bir süre görüşüp, projede gelinen aşamayı değerlendirdi.

Bakan Kutlu Evren, daha sonra Değirmenlik Belediyesi’nin MAKS Projesi kapsamında veri girişlerini işlemini gerçekleştiren personelin çalışmalarını Belediye Başkan Ali Karavezirler ile birlikte yerinde inceleyip, personelden çalışmalar hakkında bilgi aldı.  Ardından Değirmenlik Belediyesi Aktivite Salonunda bölge muhtarları ile bir araya gelen Bakan Kutlu Evren, MAKS Projesi ve bölgesel sorunlar hakkında bölge muhtarları ile istişarelerde bulundu. 

E-Devlet sistemi içerisinde önemli bir yapı oluşturacak olan MAKS Projesinde, devletin işleyişini güçlendirecek, çağdaş hizmetlerin önünü açacak çalışmalarınhayat bulması için projenin ileriye taşınmasında ortaya emek ve irade koyan eski İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a da teşekkür etmek istediğini ifade eden Bakan Kutlu Evren, , MAKS Projesi’nin kamusal alanda yaratacağı imkanların ve toplumsal faydaların çok önemli olduğunun altını çizdi.

Bakan Kutlu Evren, E-Devlet yapılanması içerisinde yer alan projenin ileriye taşınmasında ortaya çıkan sıkıntıların aşılmasında Belediyeler ve muhtarlarla istişare içerisinde çalıştıklarını ifade ederek,  projenin tamamlanması için yürütülen çalışmaları anlattı. Yaklaşık 5 ay önce 26 Mart 2021 tarihinde tüm belediyeler ilebakanlık toplantı salonundaMAKS Projesi kapsamında gerçekleştirilen istişare ve değerlendirme toplantısı sonrası çalışmalara hız verildiğini belirten Kutlu Evren, “Yerel Yönetimler Müdürlüğümüz, belediyelerimiz, muhtarlarımızbirlikte konuya odaklanmışve yürütülen çalışmalarla kısa sürede sisteme veri akışı hızlandırılmıştır. Bugün baktığımızda daha önceleri günlük 20-25 olan veri girişi 600-650 gibi bir rakama yükseltilmiştir”dedi.

“DEĞİRMENLİK BELEDİYESİ VERİ GİRİŞLERİNİ BÜYÜK ORANDA TAMAMLADI”

Bakan Kutlu Evren, Değirmenlik Belediyesi’nin projeyeiyi odaklanarak, projenin birinci ayağı olan sahadaki sokak, cadde, mahalle ve yapı numaratajlarına yönelik çalışmaları ilk tamamlayan belediyemiz olduğunu belirterek, bölge muhtarları ile istişare içerisinde hane halkı verilerininde hızlıca alandan toplandığını söyledi. Kutlu Evren, Değirmenlik Belediyesi’nin hedefe odaklı çalışması sonucunda gelinen aşamada sisteme veri girişlerinin Nüfus Kayıt Dairesi ile istişare içerisinde büyük oranda tamamlandığını ve bundan dolayı büyük mutluluk duyduklarınıifade etti. Bu bağlamda Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler’e ve belediye personeline yürüttükleri çalışmalardan dolayı teşekkür eden Kutlu Evren, istişare içerisinde, hedef odaklı çalışmayla kısa sürede Maks Projesi’nin tamamlanacağına inancının tam olduğunu söyledi.  

“MAKS PROJESİNDE CİDDİ İLERLEME SAĞLANDI”

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Yerel Yönetimler Müdürlüğünün koordinesinde yürütülen MAKS Projesi kapsamında Değirmenlik Belediyesi dışında 12 Belediyenin Sokak, Cadde, Mahalle ve Yapı Numaratajlarını, bakanlığın belirlediği standartlara uygun şekilde tamamladığını ve tabelalandırma işlerini bitirdiklerini de açıkladı.

Kutlu Evren,“E-Devlet sisteminin en önemli ayağını oluşturan Maks projesinin kesintiye uğramadan gelinen aşamada bakanlığımızla Değirmenlik Belediyesi gibi saha çalışmalarında Sokak, Cadde, Mahalle ve Yapı Numaratajlarını tamamlayan Alsancak, Lapta, Girne, Akdoğan, Akıncılar, Vadili, Dipkarpaz, Yenierenköy, Mehmetçik ve Güzelyurt Belediyemiz ile hane halkı verilerinin sahadan toplanması ve sisteme veri girişlerinin sağlanması için önce alanda çalışacak personele sistem eğitimlerini vereceğiz, ardındanda 12 belediyemiz ile işbirliği protokollerini imzalayarak projenin ikinci etabına geçeceğiz” dedi.

“PROJENİN İKİNCİ ETABI BELEDİYELERİMİZLE İMZALANACAK PROTOKOLLERLE YÜRÜTÜLECEK”

Bakan Kutlu Evren, MAKS Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığının  nüfus sisteminde kayıtlı kişilerin ikamet ettikleri adrese göre eşleştirilmesi, Muhaceret ve Nüfus Kayıt Daireleri'nin sistemleri arasında veri alış-verişinin sağlanması ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemi çalışmalarının tamamlanmasının çok önemli olduğunun altını çizdi.

İki aşamadan oluşan Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Projesinin 1. Etabında Mekansal Adreslerin geriye kalan 15 belediye Belediyemiz ve Muhtarlarımızın işbirliği ile kayıt altına alınıp sisteme işlenerek projenin ikinci etabına bir an önce geçilmesi için çalışmaların hızlandırıldığını belirten Kutlu Evren, Projenin ikinci etabında  Bakanlığın nüfus sisteminde kayıtlı kişilerin ikamet ettikleri adrese göre eşleştirilmesi, Muhaceret ve Nüfus Kayıt Daireleri'nin sistemleri arasında veri alış-verişinin sağlanmasının imzalanacak protokollerle yürütüleceğini ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemi çalışmalarının tamamlanacağını belirtti. 

İçişleri Bakanı Kutlu Evren’e Değirmenlik Belediyesi ziyaretinde MAKS Projesi koordinatörü Yerel Yönetimler Müdürü Eren Erçoban, Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş, Özel Kalem Müdürü Mehmet Kardanve Bakanlık Müdürü Osman Bora Çağakan’da eşlik etti.

ALİ KARAVEZİRLER: “ÇAĞDAŞ HİZMETLERİN HAYAT BULMASI İÇİN HEDEF ODAKLI ÇALIŞIYORUZ”

Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler konuşmasına İçişleri Bakanımız Kutlu Evren’i geniş bürokrat heyeti ile birlikte ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek başladı. Başkan Karavezirler, MAKS Projesinin hayat bulması ile birçok çağdaş hizmetin, sağlıklı verilerle planlamanın ve doğru analizlere çalışmanın mümkün olacağının bilinciyle hedef odaklı çalışarak bu aşamaya gelindiğini belirtti. Covid-19 Salgını nedeniyle oluşan sokağa çıkma yasağı ve sağlık riskinden dolayı çok daha erken tamamlanması planlanan çalışmaların tedbirler çerçevesinde yürütülerek biraz gecikmeyle son aşamaya getirildiğini ifade etti.

Karavezirler, İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in her zaman büyük projelere önem veren, hasassiyet ve samimiyetle konuları ele alan bir kişiliğe sahip olduğunu belirtti. Başkan Ali Karavezirler, “Bakanımız ve geniş bürokrat heyeti ile bugün MAKS Projesi’nde muhtarlarımızla birlikte alandan toplanan Hane Halkı verilerinin sisteme işlenmesi çalışmalarını yerinde inceledik” dedi.

Çalışmaları istişare içerisinde yürüttükleri Nüfus Kayıt Dairesi Müdürü Faika Tanoğlu’na da teşekkür eden Başkan Karavezirler, daha sonra Değirmenlik Belediyesi Aktivite Salanunda MAKS Projesi Kapsamında yürütülen çalışmalarla ilgili hazırladıkları teknik sunumu bölge muhtarları veBakan Kutlu Evren ile birlikte izlediler.

Belediye Başkanı Ali Karavezirler, Konuşmasının sonunda “Bakanımızın her konuda bizlere gösterdiği samimi yaklaşım, destek ve ilgilerinden çok mutluyuz. Çağdaş hizmetlerin hayat bulması için her zaman yanımızda olan Bakanımıza ve bürokratlarına ziyeretlerinden dolayı bir kez daha teşekkür ederiz” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.