Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 7 Haziran 2019, Cuma

Polis neden güvenliği sağlayamıyor?

Paylaş  
28
22
25

Dünya’da bazı güvenli olmayan ülkeler vardır. Zaman zaman haberlerini okursunuz. Örneğin Meksika çok güzel bir ülkedir ama kesinlikle güvenli değildir. Yolları sokakları çetelerle doludur ve eğer dikkatli olmazsanız ölebilirsiniz. Keza Venezüella da öyledir. Yaşanan ağır ekonomik koşullar yüzünden ister turist olun ister kendi vatandaşı her an bir soygun girişimi ya da yaralama yaşayabilirsiniz.

Bir zamanlar Bulgaristan da rüşvetler ülkesiydi. Avrupa Birliği’ne girdikten sonra azalma olmuştur belki.

Yılbaşı üstü polis 2018 yılında gerçekleşen suç oranlarıyla ilgili bir istatistik yayınladı. İstatistiği incelediğinizde aslında son bir yıldır şu küçücük ülkenin nasıl bir açmazın içinde olduğunu, hiç güvenli olmadığını ve yolda yürürken, cafede otururken başınıza her an bir şeyin gelebilme ihtimalinin olduğunu anlarsınız.

Eğer bayansanız ve yalnızsanız birileri size tecavüz etmek için her an saldırabilir, sözlü ya da fiziki tacize uğrayabilirsiniz.

Örneğin size ait olmayan bir kavganın ortasında dayak yiyebilir ya da ölebilirsiniz.

Benim evime hırsız girmez demeyin; örneğin 2018 yılında 325 ev veya binada hırsızlık yapıldı, diğer hırsızlık suçlarının sayısı 1479 olarak kayıtlara geçti. 254 dolandırıcılık suçu işlenirken, 606 da mala hasar suçu var.

Düşünebiliyor musunuz bir yıl içinde yaklaşık olarak 1800 kişi hırsızlık mağduriyeti yaşadı. Bu rakamı bir yıla böldüğünüzde yaklaşık olarak her gün beş kişinin evine hırsız girdi ya da bir şekilde hırsızla karşılaştılar.

Bakın şaka yapmıyorum her gün beş hırsızlık olayına denk geliyor bu oranlar.      

Ölebilirsiniz dikkatli olun…

2018 yılında tam bir cinayet furyası esti memlekette. Ülkemizde geçen yıl 9 kişi öldürüldü,  2017 yılında ise 8 kişi öldürüldü. Bu yılı da hesaba katarsak toplam sayı 18 yapıyor. Son iki yılda 22 kişiye karşı da katle teşebbüste bulunuldu. Yine son iki yılda 261 kişi yaralanırken, 3750 kişi fiziki saldırıya uğradı.

Şimdi bana biri söyleyebilir mi acaba burası neresi? Yani KKTC’yi hangi ülkeyle kıyaslayalım acaba?

Diyebilirsiniz ki her ülke de bu tür olaylar olur; ama hiçbir ülke KKTC gibi küçük nüfusa sahip değil. 190 bin seçmen var. Bu ülkenin taş patlasın nüfusu 350 bin olsun. Hadi diyelim 400 bin.

Olayın vahametini anlatmak için tabloya bir de şöyle bakın derim;

KKTC’de ayda yaklaşık olarak 1,5 kişi ya öldürülüyor ya da katledilmekle karşı karşıya geliyor, ayda 10,75 kişi yaralanıyor,  her Allah’ın günü en az beş insan fiziki saldırıya uğruyor.

Turizm Bakanlığı da bu ülkeye turist getirecek diye uğraşsın.

Ne kadar acı ki KKTC artık güvenilir ve yaşanabilir bir yer olmaktan çıktı.

Ne oluyor bu ülkeye diye soruyor herkes.

Aslında durum çok ciddi.

Polis yetersizliği!

Ülke de yaşanacak ve yaşanan tüm güvenlik sorunlarının bağlandığı merkez Polis teşkilatıdır. Ülkenin iç güvenliğini ilk önce polis, polisin yetersiz kaldığı durumlarda ise asker sağlamakla görevli.

Peki Polis teşkilatı şu an ülke güvenliğini sağlayabiliyor mu?

Kesinlikle bu konuda ciddi sıkıntılar var ve bu sorunun cevabı hayır. Şu an Polis teşkilatı ülke güvenliğini sağlama konusunda yetersiz. Suç işlemeye meraklı olanlar bundan cesaret bulsun da suç işlesin diye yazmıyorum. Birileri suç işlerse polis onların icabına bakar ama önemli olan suçu işlemeden engellemek.

Peki ülke asayişinden sorumlu olan Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ise ve biz Manavoğlu’nun son derece başarılı ve değerli bir polis olduğunu biliyorsak ki öyledir neden suçlar engellenemiyor.

Polis teşkilatının çok ivedi olarak tüm muhaceret kapılarına polis istihdam etmesi gerekiyor. Tüm geçiş ve liman kapılarındaki polis sayısı yetersiz. Çok kısıtlı personel ile iş çevriliyor ve biz sürekli bu polis arkadaşlardan mesajlar alıyoruz.

İşini bırakmayı düşünen bile var.

Devam edelim. Şu an için tüm ilçelerdeki kontrolü tam anlamıyla sağlayacak polis sayısı yani halk diliyle ifade edecek olursak tüm ilçeleri çevirecek polis sayısında çok ama çok ciddi sıkıntı var.

Hükümetin derhal bu açığı kapatması ve bunun için Polis Genel Müdürlüğü ile bir çalışma yaparak kaç personel gerekliyse istihdam etmesi gerekiyor.

Bu konuyu defalarca kez yazdık. Hiçbir hükümet yetkilisinden ses çıkmadı.

Polisin gece devriyeleri şart. Gerekirse şüpheli gördüklerine kimlik kontrolü yapıp deport etmesi gerekiyor. Yollar sokaklar sapık ve katil doldu.

Başbakan eğer samimiyse ve polis teşkilatının sorunlarını gerçekten önemsiyorsa, otursun ve Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu’na şu soruyu sorsun “Neye ihtiyacınız var?”

Bakınız bu soru çok ama çok önemli. Ercan havalimanını sadece bir örnek olsun diye veriyorum.  KKTC’nin her ilçesinin ciddi polis ihtiyacı var. Nüfus hızla artıyor ve hızla artan bu nüfus artışının nerden bakarsanız bakın %30’u suçlu ve kalitesiz bir nüfus artışından oluşuyor. Sizin polis sayınız bu ülkedeki asayişi sağlama konusunda yeterli değil.

Eğer yeterli olsa her yıl defalarca kez şahit olduğumuz kurşunlanma olaylarına şahit olmayız, memlekette kol gezen mafyalara da şahit olmayız.

Bakınız olası bir olayın ardından yapılacak müdahalenin gücünden bahsetmiyorum, olmaması için yapılacak caydırıcılıktan bahsediyorum.

Gerek Girne gerekse Lefkoşa’da ki mevcut polis sayısı şehrin işleyişini çevirebilecek sayıda değil.

Turist sayısının arttığı açıklanıyor sürekli. Peki bu turistlerin güvenliğini kim sağlayacak. Özellikle yoğun turist bölgelerinde polis devriyesi görmüyoruz, ellerinde otomatik silahlarla bekleyen birkaç polis görmüyoruz. Dünya bu işi böyle yürütüyor.

Polis Genel Müdürü Manavoğlu’nun elinde yığınla polis mi varda yollamadı. Elde ne varsa o sayı ile çark döndürülmeye çalışılıyor.

Aynı sorun trafikte de yaşanıyor. Defalarca kez yazdım. Bu ülkenin köşe başında bekleyip trafik cezası yazacak polise değil, yol güvenliğini sağlayacak polise ihtiyacı var.

Burada polis devletinden değil polis teşkilatının güçlendirilmesinden bahsediyoruz.

Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu son derece başarılı ve işini iyi yapan bir polistir. Herkes Manavoğlu’na ve teşkilatına sonuna kadar güvensin. Ama Hükümette bu teşkilatı güçlendirsin. Kullandıkları araçlar kaç yıllık bir sorun bakalım, mesailerini alıyorlar mı bir sorun bakalım!

Motivasyonları yerinde mi, bu işi yapmaktan mutlu mular bir sorun bakalım. Alacağınız cevap hayır olacaktır. Polis konuşamaz, açıklama da yapamaz, ben yazıyorum işte buradan.

Bütçe belli diyorlar; kardeşim her şeyi Türkiye’den istediğiniz gibi yapın bunun da bütçesini gidin bunu da Türkiye’den isteyin. Otursun başbakan ile Polis Genel Müdürü ve önümüzdeki on yılı planlasın. Kaç polise ihtiyaç var, nasıl araçlara ihtiyaç var, mevcut imkanlar ne kadar güncel ve yeterli?

Bakın bakalım KKTC ne kadar güvenli bir yer. Bakın bakalım yılda kaç kaza, kaç cinayet, kaç olay yeri kurşunlama oluyor.

KKTC değişti fakat devlet gelişmekte ve bunu yakalamakta gecikiyor.

Biz hâlâ ala franga yaşıyoruz.

**************

Günün sözü

Belki sıkıca sarılabileceğimiz bir sevgilimiz olmadı, belki yalnızız; ama bilinsin ki adam gibi sevdiğimizdendir yalnızlığımız.

Aziz Nesin 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
7
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
1
7 Haziran 2019, Cuma
Ozer         - Lefkosa
Sevgili Gokhan bu ulkede 40bin+ Asker var ve guven saglanamiyorsa TC Elcisi hemenden istifa etmelidir.Unutma polizimizde orduya baglidir.

7 Haziran 2019, Cuma
        - Gazimagusa

YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Kasım 2019, Salı    Cumhurbaşkanıma Cadillac yakışır...
11 Kasım 2019, Pazartesi    Özersay'da "Tatar" hazımsızlığı...
1 Kasım 2019, Cuma    Umudu kestim yurdumdan
31 Ekim 2019, Perşembe    Vergiler adil toplanıyor mu?
30 Ekim 2019, Çarşamba    Gyrocopter'ler hayli vukuatlı!
29 Ekim 2019, Salı    Memur paralı... Devlet fakir
28 Ekim 2019, Pazartesi    Ekonomik bağımsızlık ne zaman?
25 Ekim 2019, Cuma    Atakan'dan başka umursayan var mı?
24 Ekim 2019, Perşembe    Hükümette kriz var...
23 Ekim 2019, Çarşamba    Savaşan: "Siyaset edep ister..."

banner
banner
banner
banner

Cumhurbaşkanıma Cadillac yakışır...
Gökhan ALTINER | 12 Kasım 2019, Salı
Halkın Sesi Gazetesi bir gazetecilik başarısına imza attı ve aslında çok önemli bir detayı yakaladı. Hiçbirimiz bu detayı yakalayamadık. Bildiğiniz gibi 15 Kasım Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü ve bu güzel günde re...
Özersay'da "Tatar" hazımsızlığı...
Gökhan ALTINER | 11 Kasım 2019, Pazartesi
Uzun bir aranın ardından yazı yazıyor olmak inanılmaz güzel bir duygu. Her ne kadar bazen tekrara girdiğimi hissetsem dahi. Ülke de konuşulması gereken o kadar önemli ekonomik sorunlar varken ne yazık ki ülke olarak C...
Umudu kestim yurdumdan
Gökhan ALTINER | 1 Kasım 2019, Cuma
Ne den her gün aynı ya da daha kötü diye düşündüm.  Ya da neden öfkemizi yenemiyoruz? Hayalleri ertelemeyi bir yana bırakın artık hayal de kurmuyoruz. Aşırı sinirliyiz ve birşeyler yapma isteğimiz tam anlamıyla yok ol...