350 nerde 550 nerde?

Yayın Tarihi: 08/05/24 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Hayvan üreticileri ve yetiştiricileri Birlik Başkanı Mustafa Naimoğluları kasaplarda 550 liraya kuzu eti bulunduğunu ve halkın ete ulaşımının kolay olduğunu ifade eden bir açıklama yaptı. Öte yandan kasaplar Esnaf ve Zanaatkarlar Odası aracılığıyla küçük baş hayvanı olup satmak isteyenler filanca numaradan bize ulaşsınlar diye bir duyuru yaptı. Demek ki kuzu etinin teminindeki sıkıntılar devam ediyor. Hükümet her ne kadar kuzu etine narh uygulayıp 550 liraya çekmiş olsa da vatandaşın Güneyden et almasının önüne geçilebilmiş değil. Daha önce de yazdım Güney gerek kuzu eti olsun gerek dana kıyması olsun fersah fersah Kuzeydend aha ucuz ve insanımız haklı olarak et ihtiyacını güneyden karşılıyor.

Soru şudur ; siz kuzu etinin kilosunu 350 liraya çekebilir misiniz ? Çekemezsiniz. Öyle yapılacak ve gidilecek yol bellidir, ithal ete izin vermek. Iddia eder ve derim ki yerli kuzu Etinde düşüş olmayacak. Parası olan yine yerli kuzuyu kasaptan almaya devam edecek. Buradaki hedef kitle fakir vatandaşın ete ulaşamıyor olmasıdır. Fakir vatandaşlar 550 liraya kuzu eti alıp yiyemiyorlar. Siz kasaba 1 kilo kuzu eti almak için gittiğinizde kemiğini de birlikte satıyor size ve bir kilo yerine 750 gr et alabiliyorsunuz yaklaşık. 550 lira da pahalıdır hayvancılar bunu anlamalı.

Sanılıyor ki ithal et serbest bırakıldığında herkes ithal ete akin edecek ve hayvancıların eti satılmayacak, yok böyle birşey. Bir kere ithal et ile bizim yerli kuzumuzun etinin tadı aynı değil. Biri donmuş kargas et olarak gelecek biri taze et olarak reyonlardaki yerini alacak. Yani demem o ki yine parası olanlar ithal kuzu yerine yerli kuzuyu tercih edecekler. Kimse bundan ne şüphe duysun ne de endişe etsin.

Mesele şudur. Fakir fukara et alamıyor. Et temel tüketim maddesidir ve gelişimde olan çocukların tüketmesi gereken bir emtiadır. Insanlar pahalı olduğu için zaten alamıyorlar ve gidip Güneydeki kasaplardan marketlerden alıyorlar. 350 lira et nerede 200 lira daha pahalıya et nere. Güneye geçebilen etini de tavuğunu da peynirini de başka temel tüketim maddelerini de Güneyden alıyorlar. Daha önce de yazdım dikkat edilmezse ekonomi tek kelimeyle güneye kaydı kayıyor. Güneye et almak için giden vatandaş ucuz bulduğu sebzesini de sütünü de ekmeğini de ya da başka ihtiyaçlarını da almayı tercih ediyor. Yetmiyor vakti varsa gidip oturup kahvesini de içiyor hatta yemeğini yiyip gelenler bile var. bu nedenle eğer biz eti Güneyle yarışır hale getirmezsek bu ekonomi kesinlikle Güneye kayacaktır. Bu bu kadar açıktır. Bu konuda Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş’un da direnmemesi ve ithal eti serbest bırakması gerekmektedir.

Bakınız net söylğüyorum Güneye geçebilen herkes etini kıymasını ve tavuğunu Güneydeki marketlerden alıyor ve almaya da devam edecektir varın siz 550 liraya kasaplardan et satılacak demeye devam edin. Bu böyle olmayacak. Imkanı olan Güneyden alış verişini yapmaya devam edecek.

Vallahi karar Hükümetindir. Ekonominin Güneye kaymasına izin vereceklerse ithal ete izin vermesinler, bu ekonomi nasıl ki akaryakıtta Rumlar Kuzeyi tercih ediyor, et ve diğer gıda alış verişlerinde de Güneyi tercih edecekler. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Boşuna vakit kaybediyoruz. Ithal eti serbest bırakın ve ekonominin Güneye kaymasına izin vermeyin..

******************

Günün Sözü

Aşk, gerçekliğin ilk ışığında yok olacak bir sistir.

Charles Bukowski

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları