Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 14 Ağustos 2019, Çarşamba

Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller...

Paylaş  
30
20
28

Laiklik ve din düşmanlığının farkını ayırt etmeli. Topluma, din korkusu aşılamak eğreti öğreti olmaktan öteye gitmez. Tabi ki tersi için de ayni eğretilik geçerlidir.

Kıbrıslı Türkün mayası sağlamdır. Bizler, samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre ve inanca saygı duymak öğretisi ile fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak yetiştirildik. Bunda ebeveynlerimiz kadar öğretmenlerimizin de payı büyüktür.

İlkokul yıllarında ‘öğretmenler günü’ vesilesi ile öğretmenlerimizin bizlere Atatürk’le ilgili öğretileri arasında, Atatürk’ün 23 Nisan'ı çocuklara armağan etmesinin ardından, çocukları yetiştirecek olan öğretmenlere seslenişini anlatırdı.

Atatürk’ün “Muallimler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ister.” sözü hafızalarımıza kazınmışçasına yıllarca hep aklımızdan çıkmadı.

Bu öğretiyle yetişen bizlerin, doğasıyla bizden sonra yetişen nesillerden de beklentisi ayni olmuştur. Bu beklentinin karşılıksız kalması da nedenlerinin tespitini doğru yapmak kaydı ile bizleri derinden üzmektedir.

Ana başlıkları ile nedenlerine baktığımızda;

  • Ülke yönetiminin, yönetme ehliyetine sahip kişilerden, ehliyetsiz, el yordamı ile yönetenlere geçmesi.
  • Atatürk’ün öğretmenlere yaptığı çağrının, maksatlı ve farklı misyonu olan ve zaman içerisinde sayıları artan öğretmenler tarafından karşılık bulmaması.
  • Ailelerin, çocuklar üzerinde oluşan eğitim erezyonuna karşın tepkisiz duruşları ve gelişen dünyaya, çocuklarının eğitimi perspektifinden gelişmiyor muamelesi yapmaları. 

Tüm bunlara ülke içerisinde durmaksızın faaliyet gösteren misyonerlik faaliyetlerini ve Türkiye’den adaya sirayet eden ‘kim daha dindar, kim değil, kim daha vatansever, kim değil’ ve benzeri tartışmaları da eklersek, aslında yeni nesilleri suçlamanın mesnetsiz olduğunu anlamış oluruz.

Başta da belirttiğim gibi Kıbrıslı Türkün mayası sağlamdır. Ülkemizi, laiklik ve din düşmanlığının farkını ayırt edebilecek, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesillere emanet edebilmek dileğiyle.

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
14 Ağustos 2019, Çarşamba
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
İyi güzel de Sn Alper maya sağlam deyip yan yatmamak lazım. O eski öğretmen kitlesi şu anda yok. Değerler alt üst olmuş. Yeni nesillere ne ailede ne de okulda değerler konusunda hiç bir şey verilmiyor. Ortada bir boşluk var. Bir kısım insanın değerler ölçüsünü sosyal medya ve maddi öğeler belirlerken bir kısımı ise dini baskı ile oluşturulan sınırlar ve yaşamlar bellirliyor. Eninde sonunda bu yaşam tarzları arasında gerginlikler baş gösterecektir. Böyle bir durumdan fırsat beklentisinde olanlar ise atlarını almış olup şu anda Üsküdar’da kahve/çay molasındadırlar....

YAZARIN SON 10 YAZISI
10 Eylül 2019, Salı    Kıbrıs Türk Halkının onurlu duruşu ve vefası bunu emrediyor...
19 Ağustos 2019, Pazartesi    UBP tabanında homurdanmalar var...
13 Ağustos 2019, Salı    Bakan yasal zorunluluğu görmezden gelirse!
11 Ağustos 2019, Pazar    Bencil bir hayat hikayesi!
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Popüler felsefemiz 'yaşadıktan sonra el yordamıyla tedbir'
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Hakkıdır Hakk'a Tapan Milletimin 'Kazanılmış Hak'
22 Temmuz 2019, Pazartesi    Asya, Afrika, Avrupa üçgenine dikkat!
21 Haziran 2019, Cuma    'Toplum Lideri' statüsü ve tükenen seçim sistemi
4 Haziran 2019, Salı    Trafik, izolasyon ve Bayram dileklerim...
6 Mayıs 2019, Pazartesi    Endüstri 4.0 ile yeni bir dünya kuruluyor!

banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Türk Halkının onurlu duruşu ve vefası bunu emrediyor...
Polat ALPER | 10 Eylül 2019, Salı
Takribi 45 yıldır Türkiye ile aramızda rahmetli Rauf Raif Denktaş’la başlayan, güvene dayalı, ihtiyaca müteakip maddi ve manevi destek, ardından Sayın Derviş Eroğlu ile sembolik protokollerle devam eden ve Derviş Bey’...
UBP tabanında homurdanmalar var...
Polat ALPER | 19 Ağustos 2019, Pazartesi
UBP tabanına kulak verin, tabanda homurdanmalar var.
UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını sıklıkla dile getiriyor. UBP adayı kim olacak sorusu günd...
Bakan yasal zorunluluğu görmezden gelirse!
Polat ALPER | 13 Ağustos 2019, Salı
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, bayram boyunca kesilecek kurbanlıklar konusunda bayram öncesi uyarıda bulunmuştu.

Bakan Oğuz “Toplum sağlığını etkileyen bulaşıcı hastalıklara yol açmamak için atıkların g...