Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Bengü ŞONYA | 24 Şubat 2014, Pazartesi

Hiciv

Paylaş  
61
130
63

Sana bir oyuncak verdik, kırdın döktün be çocuk.Sağlam tarafı kalmamış. Bu kırık dökük oyuncakla şimdi ne yapacaksın yavrum? Üzerine açılan şemsiye de artık yok, ıslanıyorsun. Yeni bir oyuncak mı versek acaba? Ama sen onu da kırarsın. O zamanİnnik minnik tatarinnik. Aşağısı sakal, yukarısı bıyık.Dün ayrılıktı, oyuncak kırılınca “birlik”. Vay canına sayın KKTC seyircileri. Bu filmi hep birlikte izleyelim çünkü tekrarı yok.

Telefonda birisi aradı. Türk’müş, dalaveracıymış, çalarmış gibi birşeyler söyledi. İlk kelimeden sonrası cızırtılı, anlaşılmıyor. Herhalde Türküm, doğruyum, çalışkanım demek istemiştir. Ayrıcayanlış anlamadıysamHarry Potter’in gittiği okuldan mezun olduğunu, en büyük başarısının ise insansız demokrasiyi keşfetmesi olduğunu söyledi.Hatlar bozuk, ses cızırtılı anlaşamadık.Kızdı, telefonu masaya çarptı. Tanrı yaratıyor, yaratıyor ortaya salıyor. Fesüphanallah.

“Bir berber bir berbere”’ artık demode olmuş. Şimdi moda bir padişah bir padişaha kızmış, kızdığı padişaha kızan başka bir padişaha.... diye devam eden tekerleme.Padişahın padişaha efeliğini güzel anlatıyor. Padişahlardan açılmışken;Padişahım çok yaşa. Aldığım bilgiye göre arada bir teklesen ve kimin adını söylesem acaba diye düşünsen de çok güzel okumuşsun merkez divanının listesini. Hatta ezbere okuduğunu iddia edenler bile var. Size yakışır.

Yani bu takım var ya bu takım. Adamın etrafını sararlar, “bizim çocuk işsiz ama” diye başlayıp sen aslansın, kaplansın, en büyüksün, senden büyük yok, artık oldun, piştin , kemale erdin, armutsun dibine düştün gibi laflar ederlerse, herhalde bu kadar padişahcı yalan söyleyecek değil ya? Vardır elbette bir bildikleri.Eh artık siz de bir “en el hak” çekin yani. Çekin ki karşıki delik deşik dağlar inlesin, vatandaş da sizin edebiyatınızı dinlesin. Dinleyerek uyusun. Fa-i-la-tün, fa-i-la-tün, fa-i-lün. Uyusun da büyüsün.Sizler erin muradınıza KKTC baksın başının çaresine.

Bu çocuk iflah olmaz diye iddialar var. Niçinmiş efendim?İşi gücü bırakmışelinde abakushabire 12 ile 14 rakamlarını cem etmeye çalışıyormuş.İnsansız demokrasiyi icat edenler hesaplarında az biraz yanlış yapmışlar ki rakam 26 da kalmış.Onun için haziran ayındaki düğün dernekte bizim çocuğun payı en küçük asal sayı olacak gibi görünüyor. Acaba diyorumüstüne birkaç beden büyük gelen akraba ve komşudan ödünç aldığı elbise ve ayakkabıları giymek ve hindi tavırları sergilemek işe yarar mı? Yaramazsa o utanmayacağına göre felek utansın. Ayrıca komşuya gösterip, gösterip de vermemek ayıp olmuyor mu?Sahi sen Divanını topladın mı? Yoksa yine mi unuttun?Dikkat et yine perdeyi viran eyleyeceksin yavrum?

Cep delik, cepken delik. Kasap et, kuzu can derdinde ey cemaati müslim.Hiç mi değeriniz yok çapulcular indinde? Yok işte. Ancak bir iş var bu işte. Sezar’a verdikleri gibi size de hakkınızı verelim.Allah’ın emri üç. Tarkan’ın kuzu kuzu şarkısına Nazım Hikmet’in “dünyanın en tuhaf mahluku” şiirini ve Aziz Nesin’in yüzdelik hesaplarını ekleyiniz.Hooop şapkadan KKTC. Şaka, şaka. Siz aslansınız, kaplansınız, armutsunuz vs. vs...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
24 Şubat 2014, Pazartesi
halk         - lefkoşa
halkın anlayabilieceği bir dilede yazılmalı. 10 kişi okur bu yazıyı 2 kişi anlar. ama 10 kişieye hitap mı? 2 kişiye hitap mı?

YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Mayıs 2014, Pazartesi    Bağımsız olabilmek
5 Mayıs 2014, Pazartesi    Siyaset simsarları
28 Nisan 2014, Pazartesi    Bugün Pazartesi - taşlama
21 Nisan 2014, Pazartesi    Guguklar kanat çırpıyor
14 Nisan 2014, Pazartesi    İpotekli parti
7 Nisan 2014, Pazartesi    Saraybosna masal dünyası projesi
31 Mart 2014, Pazartesi    DP parti binasının altındaki zindanlar
24 Mart 2014, Pazartesi    Sorumluluğu üstleniyormuş!
24 Mart 2014, Pazartesi    Sorumluluğu üstleniyormuş!
17 Mart 2014, Pazartesi    CTP'yi anlamak

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bağımsız olabilmek
Bengü ŞONYA | 12 Mayıs 2014, Pazartesi
Devlet içerisindeki sayıştaylık hükümet çalışmalarının kontrolü açısından bağımsız, yargı ise kuvvetler ayrılığı prensibi nedeniyle bağımsız olması gereken kurumlardır. Bağımsız olmak, adil ve tarafsız görev icra edeb...
Siyaset simsarları
Bengü ŞONYA | 5 Mayıs 2014, Pazartesi
Tarihi boyunca Demokrat Parti,  liderliğinin kendine olan güvensizliğinden kaynaklanan “küçük olsun benim olsun” ve “yeter ki ben seçileyim gerisi tufan”
zihniyeti ile yönetildiği için he...
Bugün Pazartesi - taşlama
Bengü ŞONYA | 28 Nisan 2014, Pazartesi
Bugün Pazartesi. Özel sektör için yeni bir umut, yeni bir başlangıç. Bürokrasi için of, puf günü. Öğrenciler için gene okul, gene sınav. Akıllarda tek bir soru. Nerede kaldı bu tatil? Bu gün siyasiler Skaloşların üzer...