Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Bengü ŞONYA | 24 Mart 2014, Pazartesi

Sorumluluğu üstleniyormuş!

Paylaş  
77
164
71

Demokrat Parti’nin kuruluşu bir siyasi başarı öyküsü idi. 1992 De kurulan parti, 1993 yılında %29 oyla koalisyonun büyük ortağı olarak iktidara gelmiştir. 1993 Yılında ulaşılan büyük başarının arkasından Demokrat Parti yakalandığı düşüş sarmalından kendisini hiç bir zaman kurtaramadı. 1993 Yılından 2013 yılına kadar istikrarlı bir şekilde oy oranı %11 ve milletvekili sayısı ise 2 ye düşmüştür. Geçen bu 20 yıllık süre sonunda Demokrat Parti’nin yakaladığı ilk yükseliş Lefkoşa erken belediye seçimlerinde oldu. 20 Yıllık sürekli düşüşün arkasından ilk defa Demokrat Parti oyunu %20 ye çıkardı ve dolayısıyle ikiye katladı.

Yaşanan düşüş sarmalı süresince Demokrat Parti saflarına sürekli katılımlar olmasına rağmen, bu katılımlar ne kalıcı bir tabana ve ne de kalıcı bir tavana dönüşemedi. Özellikle Demokrat Parti’den sürekli ayrılan tavanın şikayetlerine hep değişik kılıflar uyduruldu. Gidenler ve gelenler sürekli değişik kişiler olmasına rağmen, tüm bu süreç içerisinde sabit olan tek bir kişi vardı. Serdar Denktaş.

2014 Yerel seçimlerinde işbirliği için Serdar Denktaş parti meclisinden yetki istedi ve sorumluluğu kabulleneceği taahhüdünü verdi. Bir parantez açarak sorumluluk taahhüdü veren kişi ile 1. parti çıkmazsak istifa ederim diyen ve sözünü tutmayan kişinin aynı kişiler olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum.

Herhangi bir konuda yetkilendirilen kişi, kullanacağı yetkiden doğacak sonuçlardan direk sorumlu olması gerekir. Bu evrensel bir kuraldır. Serdar Denktaş, toplanan parti meclisinden 2014 yerel seçimleri için “güç birliği” veya “sağda birlik” projesi adına görüşme yetkisi almak için “sorumluluğu üstleniyorum” demiştir. Her zaman yaptığı gibi yine, kimsenin görmediği, bilmediği gizli birşeyi keşfetmiş gibi parti tabanının görüşüne inat bu yolda inadına yürümeye hazırlanıyor.

Partinin gücünün anlaşılabilmesi için şişirme gösterileri bir yana bırakıp gerçekçi değerlendirmeler yapılması yeterliydi. İlçe başkanlarının tümü kendi ilçelerinde 2014 haziran yerel seçimlerinde, ittifak yapılsa da yapılmasa da kurultaya göre ayarlanmış uyduruk örgütlerle ve bu kafa yapısındaki yönetimle sadece ve sadece tek bir belediye kazanma olasılığı olduğunu Serdar Denktaş’a zaten söyleyebilirdi. Lefkoşa ilçesi sıfır, Güzelyurt/Lefke sıfır, Girne sıfır, İskele sıfır ve Magosa bir. Bunun için kamuoyu araştırması yapmaya bile gerek yoktur.

Sonuçta DP gemisi %10-15 oy ve belki de tek bir kazanılmış belediye ile karaya oturup bu defa önlenemez bir düşüş sarmalına girdiğinde, üstlenilen sorumluluğun gereğini hem Parti Meclisi hem de Serdar Denktaş yerine getirmelidir. Demokrat Parti için 2014 yerel seçim sonuçlarının tolere edilebilir en düşük noktası %20 barajıdır. Bu barajın altında oy alan bir DP, kendi başkanını artık ciddi bir şekilde sorgulaması gerekir. Demokrat Parti’yi %29 oy oranı ve 17 milletvekili ile alıp %10 oy oranı ve 2 milletvekiline istikrarlı bir şekilde düşüren bir şahsın sorumluluk üstlenmesinin çok fazla bir inandırıcılığı zaten olmamalıydı. Ancak bu adamı tekrar başkan yapmak için tabana bir kere daha deneyelim diyenler en az onun kadar sorumludur. Yirmi yıllık başarısızlıklarla dolu bir geçmişe tekrar, tekrar şans tanımalar artık zeka özürlü veya köle imajı sergilemektedir.

Sorumluluğu üstlenirim beyanı, yerel seçim işbirliğinin DP’nın yararına olacağı taahhüdüdür. Ve aynen birinci parti çıkmazsak istifa ederim taahhüdü gibi ölü doğmuştur. Sorumluluğu üstleniyorum demek, yüklendiğim görevin sonucunun başarısız olması durumunda gereğini yapmayı kabul ediyorum demektir. Yerel seçimlerdeki %20 oy oranının altında alınacak bir oy oranı başarısızlığın belgelenmesidir ve Serdar Denktaş’ın direk istifasını gerektirir. Eğer Demokrat Parti yaşatılmak isteniyorsa Serdar Denktaş’ın oyuncağı, zamanını değerlendirdiği bir mekan veya kendisine gelen vahiyleri uygulamaya koyduğu yer olmaktan kurtarılmalıdır.

Sayın başbakan yardımcısı, ekonomi, turizm, spor ve kültür bakanı hayatı boyunca peynir gemisini lafla yürütmeye alışmıştır. Serdar Denktaş’ın başarısızlığının sorumluluğunu üstlenecek siyasi kültür ve anlayışa sahip olmadığı uygulamaları ile zaten sabittir. Verdiği sözleri tutmasına gerek yoktur çünkü tek bir Allahın kulu çıkıp da kendisine yanlış yaptın yeter artık diyemiyor.

İsimlerinin önlerinde ünvanlar taşıyan kelli felli adamlar, kervandaki develer gibi sıraya girip yola devam etmekte sakınca görmüyorlar.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
24 Mart 2014, Pazartesi
Hasan         - Lefkoşa
Ubp- dp ug ittifakı partilerinin kararına uyması durumunda ctp nin oyununa gelmeden ctp ya bir ya iki belediye alabilir. Sağ iki parti sağduyulu davranıp ortak adayları desteklemeli. Şonya bey gerçekten dik durup düşündüğünü söyleyen ender siyasetcilerdendir. Eğer Şonya bey dp kendisine yer dp ug değer verilmediğini düşünüyorsa siyasi yaşamına ubp ye geçerek devam edebilir. Sol partiler de durum keşme keş olmasına rağmen dışarıda pek tartışılmıyor. Eminim ctp parti içi muhalefet Özkan yorgancıoğlu oğlunu seçimde başarısız yapıp alaşağı yapmak için çalışacak bundada başarılı olacaklar. Bu hükümetin böyle gitmeyeceğini gören bıyıklılar sağ partilere oy verecekler. 1-2 belediye kazanan ctp nin başkanı birgün bile ctp nin başında kalamaz. Velevki ctp başarılı oldu hükümetin başarısız şekilde devam etmesi ctp sıfırlayacak. Sağ partilerinin başarısı ikisinede yarar. iki kardeşin birbirinin ayağını tökezletmesi aileye zarar verir tabanı üzer. Şimdi sağ seçmen sevsin yada sevmesin ortak sağ adayı desteklemeli ve sonucun ctp Yi nasıl bitirdiğini görmeli. Düşünün bir ctp Lefkoşa'yı, gazimagusayı, Girne'yi , Güzelyurt'u, iskeleyi, gönyeliyi ve lefkeyi kaybediyor ctp akşamdan sabaha çıkmaz. Bundan iki sağ partide kazançlı çıkar. Taban kazançlı çıkar.

24 Mart 2014, Pazartesi
kemal         - magosa
Sayın Şonya kendisini bilen herkes aynı tabana hitap eden rakip partinin adayına oy vermez. Denize gider mangal yakar ama eroğlu ve serdar ikilisinin oyuncağı olmaz. Demokrat partililer ubp ye oy verirse kendi tabanlarını kaybetme tehlikesi vardır. Aynı şey ubp tabanı dp li adaya oy verirse onlar için de geçerlidir. Dolayısıyle ne dp ne ubp birbirlerinin adaylarına oy vermez diye düşünüyorum.

YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Mayıs 2014, Pazartesi    Bağımsız olabilmek
5 Mayıs 2014, Pazartesi    Siyaset simsarları
28 Nisan 2014, Pazartesi    Bugün Pazartesi - taşlama
21 Nisan 2014, Pazartesi    Guguklar kanat çırpıyor
14 Nisan 2014, Pazartesi    İpotekli parti
7 Nisan 2014, Pazartesi    Saraybosna masal dünyası projesi
31 Mart 2014, Pazartesi    DP parti binasının altındaki zindanlar
24 Mart 2014, Pazartesi    Sorumluluğu üstleniyormuş!
17 Mart 2014, Pazartesi    CTP'yi anlamak
12 Mart 2014, Çarşamba    Güneş batarken sarayda viski

banner
banner
banner
banner
banner

Bağımsız olabilmek
Bengü ŞONYA | 12 Mayıs 2014, Pazartesi
Devlet içerisindeki sayıştaylık hükümet çalışmalarının kontrolü açısından bağımsız, yargı ise kuvvetler ayrılığı prensibi nedeniyle bağımsız olması gereken kurumlardır. Bağımsız olmak, adil ve tarafsız görev icra edeb...
Siyaset simsarları
Bengü ŞONYA | 5 Mayıs 2014, Pazartesi
Tarihi boyunca Demokrat Parti,  liderliğinin kendine olan güvensizliğinden kaynaklanan “küçük olsun benim olsun” ve “yeter ki ben seçileyim gerisi tufan”
zihniyeti ile yönetildiği için he...
Bugün Pazartesi - taşlama
Bengü ŞONYA | 28 Nisan 2014, Pazartesi
Bugün Pazartesi. Özel sektör için yeni bir umut, yeni bir başlangıç. Bürokrasi için of, puf günü. Öğrenciler için gene okul, gene sınav. Akıllarda tek bir soru. Nerede kaldı bu tatil? Bu gün siyasiler Skaloşların üzer...