Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 17 Ağustos 2018, Cuma

“Ben kimim?"

Paylaş  
28
19
26

Bu yüzyılda her şey değişirken toplum da geri kalamaz. Dünyanın hızla dönüşen teknolojik ve enformasyon etkileşimli hayatlarıçok da anlamaya zaman bulmadan değişiyor.

Dünyaca ünlü politik psikoloji dehası kabul edilen Prof. Vamık D. Volkan’ın dediği gibi: “Her şey hızlandıkça insanlar ‘ben kimim?’ Diye daha çok sormaya başlıyorlar.”

Devlet başkanları kendilerine ait twitter hesaplarından halkla bire bir iletişimde bulunabiliyor. Birey dilediği insana ulaşabilip görüşlerini aktarabiliyor. küreselleşmeyi ilk konuştuğumuz 80’lerin ve dünya küçülüyor dediğimiz doksanların üzerinden 30 yıl geçti. Dünya artık küçülmüyor, enformasyon gibi insanın da kozmopolit olmasıyla yaşam büyüyor. Herkes her şeyi biliyor. Ya da öyle sanıyor. Örneğin ileri hukuk “ölüm anı onuru”nu koruyacak önlemler alıyor. İleri derecede insan hakları işverenin mesai saatleri dışında telefonla aranamayacağı yönünde haklara erişiyor. İleri derecede teknoloji aynı konuda devreye girip örneğin email serverlerin mesai saatleri dışında email göndermesin diye organize oluyor.

Yaşamın daha iyi yaşanması için önlemler alınıyor.

O kadar ki, elliler ölüm yılları iken günümüzde bu yaş artık genç bir yaş olmuş durumda. Ömür her şeye rağmen uzuyor.

Düşünün, bir tek insanın hayatını kurtarmak için milyarlarca dolarlık çalışmalar yapılıyor.

Dünya hızla değişiyor. Bilim, lokomotifliğini artarak sürdürüyor.

Her şey değişiyor.

Gelecek planları bilgi yönetimi ile sağlanıyor. O kadar çok veri toplanıyor ki, en dar sınıflandırmalarda bile kişiselleşebilecek ölçüde bilgiler yönetiliyor. Her şey bilgi ile yönetiliyor. Kadrolar özellikle üst yönetimlerde, tüm eforunu, geleceği planlamaya adıyor ve vizyon çalışmalarında bulunuyor.

Çünkü küçük ya da büyük farketmeksizin geleceği en başarılı öngören ülkeler, en başarılı yaşayacaklar.

Her şey değişirken, gençleşiyor. Hiçbir kibirin başarıya götürmediği anlaşılmış ve tecrübe edilmiş medeni diyarlarda yaşam, genç insanların yönetimi ile değişiyor. Değişim dünyada hissedilirken, bunu anlayan toplumlar, bireylerden başlayarak bu değişimin parçası olmak için özlem duyuyor.

Kimlik sorguları, bir çok neden yanında bu hızın da etkisi ile daha çok sorulur durumda. “Ben kimim?” sorusu ile insanlık dilerim, etnik unsurların kıskacında kalmak yerine, insanlığın ilk tarihinden bu yana aslında “biz biziz” demeyi de öğrenir.

Çünkü aslında bu baş döndürücü ilerlemelerin hepsi insanlık için sürdürülmeli. Kimi modern zaman ilkellerinin zannettiği gibi, kendi çıkarları için olmamalı.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Nisan 2019, Cuma    Öteki de benim
17 Nisan 2019, Çarşamba    Girne Belediyesi taşınırken
10 Nisan 2019, Çarşamba    Tek liman sizin sığındığınız değil!
9 Nisan 2019, Salı    Hayatı alt üst olan ne yapmalı!
8 Nisan 2019, Pazartesi    Toplum yok edici "ben hariç sendromu"
5 Nisan 2019, Cuma    Neyle gurur duyduğumu bilmelisiniz!
2 Nisan 2019, Salı    Ne güzel olurdu!
1 Nisan 2019, Pazartesi    Kürt Açılımı'nda 2. Etap
29 Mart 2019, Cuma    3 cinayet 4 kahraman
28 Mart 2019, Perşembe    Bir fotoğrafla duran zaman

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Öteki de benim
Ferhat ATİK | 19 Nisan 2019, Cuma
“Je sais pour quelle raison mystérieuse, je ne puis penser à Modigliani sans associer son souvenir à la poésie” cümlesi heykeltraş Jacques Lipchitz’in 1954 yılındaki çalışmasının ilk cümlesiydi. Modi...
Girne Belediyesi taşınırken
Ferhat ATİK | 17 Nisan 2019, Çarşamba
“Deconcretefication” çağın ihtiyacı olan bir sözcük olarak burada dursun.
*
Bir belediyeden ne beklersiniz? Temizlik mi? Lefkoşa’daki gibi memurunu ödemesini mi? Trafik park cezası kesmesini mi? As...
Tek liman sizin sığındığınız değil!
Ferhat ATİK | 10 Nisan 2019, Çarşamba
Yaşamı boyunca, toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütünün, bireyin içtenliği ve kendisini tanıması olduğunu savunan Nobel Ödüllü Fransız yazar Andre Gide; “Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yen...