Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Prof. Dr. Hasan KILIÇ | 19 Mayıs 2019, Pazar

Müzeler Haftası'na dair düşünceler

Paylaş  
22
34
22

UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs günü Müzeler Günü, ülkemizde ise 1986 yılından itibaren18 Mayıs’a ilaveten 18-24 Mayıs müzeler haftası olarak kutlanmaktadır. Bu çerçevede Eski Eserler ve Müzeler dairesi 18 Mayıs’ta tüm müzelerin ücretsiz olarak ziyaret edilebileceğini de açıkladı.  Müzeler haftasının kutlanmasındaki tema sahip olduğumuz kültür varlıklarının tanıtılması, eserlerin korunması ve öneminin topluma anlatılmasıdır. Ülkemizde 30’u aşkın müze bulunmaktadır. Bu hafta içerisinde etkinlik anlamında yapılması öngörülenlerin çok sınırlı tutulduğunu ve toplumun geneline konunun tam olarak anlatılamadığını düşünüyorum. Beklenti konuyla ilgili panellerin yapılması, söyleşilerin organize edilmesi ve toplumun özellikle gençliğin ve çocukların müze bilincinin geliştirilmesi için ortaya bir şeylerin konmasıydı. Ne yazık ki bu aktiviteler yeterince yapılmamıştır. Bu hafta içerisinde öngörülen ciddi tek açılım Lefkoşa’da bir müzenin (Ortaçağ’dan Günümüze Lefkoşa)  açılmasıdır. Bu kararı alan ve düzenlemeyi yapıp depolarda unutulan tonlarca eserin en azından bir kısmının gün yüzüne çıkartılarak toplumun ve turizmin hizmetine sunanları kutluyorum. Ancak yine de bu haftanın çok ciddiye alınmadığını ve sadece bir söylevden öteye gidemediğini de gözlemliyorum.

Müzeler toplumun kültürel hafızasıdır

Müzeler içinde yaşadığımız toplumun kültürel dokusunu, geleneklerini, tarihsel geçmişini ve bilincini geçmişten geleceğimize taşıyan ışık tutan hafızamızdır bu bilinci çocuk yaştan başlayarak genç yaşımızda olgunlaştırarak elde edebiliriz.  Bu konuda doğru, planlı ve hedefli bir çalışmaya ihtiyacımız vardır.  Beklentimiz gerek ilkokul gerekse lise yada üniversitelerimizde bu konuda kültürel bir hareketlilik görmekti.  Bakanlığın bu konuda bir açıklama yaptığını duymadım. Belki yapılmıştır, o zamanda yeteri kadar duyurulmamıştır diye düşünüyorum. Yerel yönetimlerden de bir açıklama yapılmadı.  Rehberler birliğinden de bu konuda bir girişim yapılmadı. Bu haftaya özgü ücretsiz rehberli müze turları düzenlenebilinirdi. Televizyonlar programlar yapıp müzecilik alanında konunun uzmanlarının görüşlerini toplumla paylaşmalarına yardımcı olabilirlerdi. Sadece bir gün değil tüm hafta boyunca müzeler giriş ücretsiz olmalıydı. Bu yapılmayan şeyler toplumun bu bilince sahip olmasını da engellemektedir.

Yaşadığımız yerin farkında olmalıyız

Kıbrıs’ın tarihi ve kültürel dokusunun oluşumunu ve geçmişini yazmaya başlasak sayfalar dolusu kitapların bile yetmeyeceğini biliyoruz. Nerede yaşadığımızın farkında mıyız? Yada değerini biliyor muyuz? Dilimiz nereden geldi yada folklorik yapımız nasıl oluşmuştur,  yaşadığımız coğrafya nasıl oluşmuştur. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz. Bu soruların cevabını bize müzelerimiz verecektir. Hangimiz çocuklarımızı alıp elinden tutarak bilinçli bir şekilde müzelere gidiyoruz. En sevdiğiniz müzeleri yazın desem kaçımız bu sayıyı beşe tamamlayabilir. Dünyada müzeciliğin temelini koleksiyonculuk oluşturur eski tarihi müzelerin dışında koleksiyonculuktan yola çıkılarak açılan kaç müzemiz var? En fazla iki yada üç tanedir. Edebiyat müzemiz yada folklorik özellikler taşıyan kaç müzemiz var... Dünyada aktif müzecilik diye bir kavram var. hangisi bu bilinç ne yazık ki ülkemizde oluşmamıştır.

Yerel yönetimler bu konuda etkin değildirler. Oysa dünyada müzeciliğin öncülüğünü yerel yönetimler yapmaktadır. Hangi şehrimizde kent müzesi vardır. Her zaman söylediğimiz övündüğümüz doğamıza özgü müzemiz bile yoktur. Herbarium neden yok yada gastronomi müzemiz niye olmasın. Yerel yönetimler,  belediyeler bu bilinci topluma yaymak yada bu bilinci oluşturmak zorundadırlar. Her şehir şehrin karakterini yansıtan fiziksel mekanları müze anlamında yaratmak durumundadır. Tabi ki bu yerel yönetimlerin tek başlarına yapabilecekleri bir şey değildir. Bakanlığın buna öncülük yaparak, belediyelerin önünü açması, sivil toplum örgütlerinin ve birey olarak bizlerin etkin bir şekilde bu hareketin içinde yer alarak bu bilinci yaratması gerekmektedir. Turizm sektörünün de beklentisi bu yöndedir. Turistler geldikleri ülkenin geçmişini, kültürünü, tarihini bir özet şeklinde belirli bir mekanda görmek istemektedir.

Müzeler haftası kutlu olsun…

 

***************

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği en büyük bayram. Tüm gençlerimizin bayramı kutlu olsun…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
8 Eylül 2019, Pazar    Turizm mutlaka planlı yapılmalıdır
1 Eylül 2019, Pazar    En çok para harcayan turist  ve İngiliz pazarı
25 Ağustos 2019, Pazar    Turizm politikamız var mı?
18 Ağustos 2019, Pazar    Yavaş yemek hikayesinin başrol oyuncusu "Torino"
11 Ağustos 2019, Pazar    Kırık Cam Teorisi
4 Ağustos 2019, Pazar    İstanbul'daki turizm işbirliği toplantısı'na dair notlar
21 Temmuz 2019, Pazar    Her şey dahil sisteminden kim mutlu?
14 Temmuz 2019, Pazar    Festum turizmi!
7 Temmuz 2019, Pazar    YÖK, üniversitelerimizi uyardı! Kontenjanlarda 3780 azalma
30 Haziran 2019, Pazar    İngiliz Koloni İdaresi binaları turizme kazandırılmalıdır

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Turizm mutlaka planlı yapılmalıdır
Prof. Dr. Hasan KILIÇ | 8 Eylül 2019, Pazar
İki hafta önceki yazımda. Turizm politikasının önemini ve bir politika belirlemeden turizmin geliştirilmesinin zorluğunu anlatmaya çalışmıştım. Birçok okuyucumdan olumlu dönütler aldığımı söyleyebilirim. Ancak konuya ...
En çok para harcayan turist  ve İngiliz pazarı
Prof. Dr. Hasan KILIÇ | 1 Eylül 2019, Pazar
Bugün ilk olarak Acro Tourism  Marketer diye yakından takip ettiğim  uluslararası bir kuruluşun yaptığı yayınlardan   bahsetmek istiyorum. Etkin  bir kuruluş.
Özellikle turizm pazarlaması, turizmle istatistiki ve tur...
Turizm politikamız var mı?
Prof. Dr. Hasan KILIÇ | 25 Ağustos 2019, Pazar
Ülkemizde turizmin sağlıklı gelişimi ve buna bağlı olarak ekonomik kalkınmayı sağlamak için turizm politikalarının oluşturulması bir tercih değil zorunluluktur.
Bu politikaların arkasından kaynaklarınızın tespiti, pl...