Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rauf R. DENKTAŞ | 25 Nisan 2011, Pazartesi

Varız - var olacağız

Paylaş  
59
117
59

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kasım ayında 28. yaşına girecek.

Toprağına, halkına sahip, Türkiye tarafından tanınmış, İslam Konferansı Birliğinde yeri ve sözü olan, birçok alanda birçok ülke ile sosyal, ekonomik, kültürel ilişkileri olan bir devlettir.

Bir devletin varlığı, o’nun başkaları tarafından tanınmasına bağlı değildir.

Ambargolar nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin, müşterek milli bir davada işbirliği yaptığı Anavatanına muhtaç olması geçici bir olaydır; hudutlarımızın savunulmasında garantör Anavatanın askeri desteğine muhtaç oluşumuz da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığına ve o’nun var eden halkımızın kendi kaderini tayin hakkı olan egemenliğine gölge düşürmez.

Bugün, dünya haritasında, kimseden destek almaksızın, tek başına ayakları üzerinde durabilen devlet yoktur.

Uluslararası birlikler, kuruluşlar, ittifaklar bunun kanıtıdır.

Esas olan halkımızın ve özellikle 1955-58’leri, 1963-1974’leri yaşamamış olan ve Rum-Yunan ikilisinin Megali İdea’ya dayalı siyasetini bilmeyen genç nesillerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığından vazgeçildiği takdirde, Rum çoğunluğunun içinde, istenmeyen, “Türkçe konuşan Kıbrıslı” muamelesi karşısında eriyip yok olacağını bilmesindedir.

20 yıllık bir bekleyişten ve yeniden birleşme çabasından sonra, devletini ilan etmek zorunda kalan bir halk, kendisine bu yirmi yıllık cefayı Enosis adına çektiren Rum öyle istiyor diye devletinden, egemenliğinden vazgeçerek, 1960-63 yılları arasında denenmiş fakat toplu mezarlara gömülmüş bir “müşterek bağımsızlık, müşterek devlet, müşterek egemenlik” tuzağına düşmemelidir.

Devletini ilan etmek zorunda bırakılmış olan bir halk’ın namusu, şerefi, tarihe ve şehitlere olan borcu, o devleti, her zorluğa rağmen, yaşatmak ve yüceltmektir.

Bugün, Rum liderliği Kıbrıs’ta Helenizim için mücadele ettiklerini açıkça ilan etmektedir.

Biz de 1571’den bu yana, Rum’un Yunan’ın, İngiliz’in her baskısına rağmen Türklüğümüzü, dinimizi, dilimizi koruduk.

Rum liderliği “Yunanistan ile her konuda anlaşarak, görüş birliği içinde hareket ediyoruz” diye övünmektedir.

Biz de, şimdiye kadar garantör Anavatan ile uyum içinde hareket etmekten bir zarar görmedik, bilakis, yürümek zorunda kaldığımız çetin yollarda yalınız bırakılmadık.

Barış Harekatı ile hürriyetimize kavuştuk, toplu mezarlardan kurtulduk, geleceğe sahip çıktık.

Şimdi ne olduk ki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatmak ve yüceltmek davamızda, boyumuza ve karşımızdakilerin siyasetlerinde bir santimlik bile bir değişiklik olmamasına rağmen, Rum’un kucağına düşmüş üç-beş kendini bilmez çıkarcının yarattığı kaos’u dağıtıp “ben varım ve var olacağım” diyeceğimize, kendi ayaklarımıza kurşun sıkmayı “kimliğimize ve kişiliğimize sahip çıkma” olayı olarak düşünebiliyoruz?

Aklımızı mı kaybettik?

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
20
ONAY BEKLEYENLER
1
27 Nisan 2011, Çarşamba
kibris         - kibrislilarindir
burada ciddi ciddi icinde bulundugumuz durumu ortaya koymaya calisirken bazi vatanseverler, 270 TCli ihtiyacindan dolayi sapiklik hirsizlik yapti vs gibi yaklasimi nefretle kiniyorum. Burasi dag basi degil. Ayrica tek bir kibrisliturk'un boylesi yuz kizartici suclari isledigini ve bundan dolayi hapise dustugunu birgun duyarsaniz haber verin. Allah'a sukur bizi kendinize benzetemediniz henuz. Duzgun TC'lileri tenzih ederim.

27 Nisan 2011, Çarşamba
OLAN         - MEHMET!
Mehmet Ozaki,eeeh!30 da KKTC'li.Sayiniza gore o da cok degilmi?siz yerlisiniz herseyiniz var onlar fakir hicbirseyleri yok.Boyle durumda siz daha fazlasiniz.

27 Nisan 2011, Çarşamba
Mehmet         - Aga
Londra dogumlu Kemal ve Avustralya'da yasayan badocu Engin,siz cok bilir hic bilmezlerdensiniz,ne kadar cok konusursaniz okadar bos oldugunuzu gosteriyorsunuz.kesin artik tum yaptiginiz saygisizlik uzerine simde de Allah'i dami katiyorsunuz.Sizde saygi ayip yok mu?Engin Sayin Denktas hic olmasaydi sen bu gun Engin degil nikoli olacaktin.

27 Nisan 2011, Çarşamba
engin         - Oz kibrisliturk
Denkta biyiye bir sorum var.Anavratvatanindan gelen muteber vatandaslarinin Kibrisimizda isledikleri sapik suclar icin 'Herkes evine kopek alsin'demistin.Olunce mezarimiza da mi bir kopek baglayalim?.Malum bu sapiklarin gun gele mezarlarimizi da yokedecekler.Sorumun cevabi icin imam Tayyip'ten yardim iste.Allahu ekbeeeeerrrrrrrrrrrr!

27 Nisan 2011, Çarşamba
hasan kemal         - londra
Sayin Eralp Arslan - Güzelyurt
AİHM (ECHR) VE KIBRIS ADASINDAKİ MÜLKİYETLE İLGİLİ KARARLARI birak ve
bizim kurtaricimiz ve destekcimiz Turkiyenin milli takimi nicin KKTC milli takimi ile Istanbulda veya Tarsusda veyada Lefkosada bir dostluk maci yapmiyor.

Bunu kavradimin yolun yarisini gelmis sayilirsin

27 Nisan 2011, Çarşamba
hasan kemal         - londra
Sayin hastürk - istanbul,

Iki ay evvel Turkiyenin beslemesiydik simdi de Yunanistanin ve Rumlarin beslemesi olduk.

Turkiye Kibrisi katiller , hirsizlar, soygucular, cocuk taciscileri ve keci ve eseklerin irzina gecen insanlarla doldurdu eger Turk bu ise biz sizi istemiyoruz.

Bu kadar basit.

26 Nisan 2011, Salı
Kibris         - Kibrisli'larindir
eralp arslan - KKTC tasinmaz mal komisyonu Rum'a para oder biliyorsun. Para odesem beni de tanir dunya herhalde. Bu devlet oldugunu gostermez. Rum'un begenmeyecegi bir para odesin Rum mal sahiplerine bakalim, Rum davasini ileri goturme hakki kazanir Avrupa insan haklari mahkemesine giderek. Son karar mercii de degildir yani TMK. Sen tam olarak neyle ovunuyorsun yani?

26 Nisan 2011, Salı
Kibris         - Kibrisli'larindir
hasturk rumuzlu okur - haddini bil falan filan ne demek??? once sen bileceksin haddini, sen kimsin? turkiye dunyada ve onu daha dune kadar (hatta hala daha) el ustunde tutan Kibris'da neden bu kadar antipati topluyor, durup bir dusunmek lazim.

26 Nisan 2011, Salı
Eralp Arslan         - Güzelyurt
Hasan Kemal,
"Pseudo State" dediğin KKTC'nin Hukuku, Kıbrıs adasının kuzeyinde AİHM tarafından tanınan GEÇERLİ TEK İÇ HUKUK ÜLKESİDİR. KKTC'yi senin gibi Londra'dan gazel okuyanlar değil, hakiki Türk Kıbrıs mukaddesatçı-milliyetçi insanlar yönetiyor.

AİHM (ECHR) VE KIBRIS ADASINDAKİ MÜLKİYETLE İLGİLİ KARARLARI
Rum Kıbrıslıların Dava Kararları:

01.03.2010: ECHR Türk Kıbrıs’ın Taşınmaz Mal Komisyonu’nu tanıdı (Takis Demopoulos ve diğer 7 Rum: [Application nos. 46113/99, 3843/02, 13751/02, 13466/03, 10200/04, 14163/04, 19993/04, 21819/04]). Rumların 168/1119 davası bitirildi.

27.05.2010: ECHR: “Rum Kıbrıslıların Kuzey Kıbrıs’tan göç ettikleri yerler, hayatlarının hemen hemen hepsini başka yerlerde yaşadıklarından ve iddia ettikleri mülkle somut ve kalıcı bağları (concrete and persisting links) olmadığından artık evleri (home) değildir. Ayrıca, bu yüzden, Rumların kuzeye geri dönüş hakkı yoktur” (Tasos Asproftas: [Application no. 16079/90] ve Marianna Petrakidou [Application no. 16081/90]). (Rum Kıbrıslılar, AİHM’nin geri dönüş olmaması kararına itiraz edip temyize götürdüler; 18.10.2010’da AİHM RUM KIBRISLILARI TEMYİZDE DE REDDETTİ VE GERİ DÖNÜŞ OLMAMASI KARARI KESİNLEŞTİ).

27.07.2010: ECHR, TK TMK’nun tazminatları hesaplama metodunu benimsedi (Antonakis Solomonides [Application no. 16161/90]).(Rum Kıbrıslılar AİHM’nin 1974-değerine göre tazminat kararına itiraz edip temyize götürdüler; 13.12.2010’da AİHM Rum Kıbrıslıları temyizde de reddetti ve 1974-DEĞERİNE GÖRE (1974 DEĞERİ + BASİT FAİZ) TAZMİNAT KARARI KESİNLEŞTİ; 2010 değerine göre (1974 değeri + DEĞERLENİŞ + basit faiz) tazminat alma hakları kalmadı). RUM ARSALARI/MÜLKLERİNİN YOK PAHASINA KKTC’CE KAMULAŞTIRILMASI YASALAŞTI!

04.01.2011: ECHR (Başpiskopos Hrisostomos’a): “Defol! TÜM RUMLAR KKTC TMK’NA BAŞVURMAK ZORUNDADIR” (Chrysostomos II [Application no. 66611/09]) ( http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/search.asp?skin=hudoc-en Decisions’ı tikle, “Case Title”a “Chrysostomos” yaz, Search’e tıkla: sorgu sonucundaki “CHRYSOSTOMOS II v. TURKEY”e tıkla): “the procedure before the Immovable Property Commission (“IPC”), and further appeal to the “TRNC” High Administrative Court, provided for in Law 67/2005, were to be regarded as “domestic remedies” of the respondent State and that NO GROUND OF EXEMPTION has been established in that regard”. Son kısımda, “Court unanimously Declares the APPLICATION INADMISSIBLE = DEFOL GİT! KKTC TMK’YA BAŞVUR”

26 Nisan 2011, Salı
mehmet özakı         - lefkoşa
sözüm hastürk istanbula kktc cezaevindeki mahkumların mevcudu yaklaşık 300.fakat 270 kadarı tc uyruklu senin gibi hastürklerden.

26 Nisan 2011, Salı
DUYARLI VATANDAŞ         - Girne
Yaşasın,571 kişi okudu, insanımız birbirine giriyor. O zaman yaşıyoruz, yaşayacağız. Uygun yerimize kına yakalım.

26 Nisan 2011, Salı
hastürk         - istanbul
hasan kemal ve onun gibi hariçten gazel okuyanlar..Siz gelin önce kıbrısta yaşayın..sahte kıbrıslılar.Rum beslemeleri.Türkiyeye dil uzatmak senin haddine mi düştü.Yunandan rumdan ne bekliyorsun sen.Onların kendine hayrı yok .git gez bakalım yunanistanı.senin gibiler Türkiyenin bir tozuna kurban olsun.haddini bil türkiyeye dil uzatma.

26 Nisan 2011, Salı
engin         - melbourne - australia
Hasan Kemal'a Bravo, Eralp Arslan'a ise Yuh!.E.Arslan boylece beyaz Avrupa'li somurgecilerin Kizilderilileri katlettiklerine ve ellerinden topraklarini almalarina alkis tutuyor.Boyle sakat bir dusunce olamaz.

26 Nisan 2011, Salı
Kibris         - Kibrisli'larindir
Son olarak, ne aci ki elestirdiginiz ve sizin politikalarinizin cogunlukla karsiti olan bizlerin EN BUYUK derdi tam da attiginiz baslik... Ne kadar madidar degil mi? Kibrisliturk'ler olarak var olmak istiyoruz, fakat politikalariniz sonucu hizli bir yok olus surecindeyiz.

26 Nisan 2011, Salı
Kibris         - Kibrisli'larindir
Ayrica katil, hirsiz, tacizci, tecavuzculerle yasamak istemeyen... dunyadan silik yasamak istemeyen... besleme olarak kalmak istemeyen halkin cozum yollari aramasini aklini kacirmak olarak degerlendirmeniz de ilginc... Bu durumlardan memnun olanlari nasil degerlendirirsiniz o zaman?

26 Nisan 2011, Salı
Kibris         - Kibrislilarindir
Kendi devletimizi kurmak zorunda kalmis oldugumuzdan bahsetmisken, keske neden kibris turk federe devletini yikip KKTC'yi kurmak geregini duydugunuzdan da bahsetseydiniz...

Tabii KKTC'nin kurulusuyla gelen ambargolardan da...

Ve tabii hangi gecerli hukuga dayanarak ambargolarin kalkmasini ongordugunuzden de bahsetseydiniz ki, TC'ye ekonomik yonden muhtac olusumuzun yazinizda bahsettiginiz gibi neden gecici bir durum oldugunu dusunuyorsunuz ogrenelim ve ikna olalim...

Bu arada gorduk ki Rum'un megola ideasi, enosis planlari vs ilkokulda gordugumuz tarih kitaplarindan cikip gercege donusmedi. Bakiyoruz, Rum halen daha Yunanistan'a baglanmadi ve baglanmayacak, ve Kibris cumhuriyeti yasayacak. Oysa biz KKTC adinda Turkiye'nin bir iliyiz fiilen. Iste asil megalo idea budur (sizin megalo ideaniz) - kuzey kibris'i TC'ye baglamak.

26 Nisan 2011, Salı
hasan kemal         - londra
Ganimetci Eralp Arslan bey,

Dogruyu yazarsak Rumcu oluruk oylemi?

Bana hukuku ogretme, senin devletinin diger ismi PSEUDO STATE'dir ezberle ve unutma.

Turkcesi 'Sahde Devlet'.

Siz devam edin Runlar gelecek bizi oldurecek, 63'de bizi kesdiler.

Herhalde elinde birkac yuz donum daha satamadigin Rum mali vardir.

25 Nisan 2011, Pazartesi
Duyarlı Vatandaş         - Girne
İngilize, Ruma karşı namusu, şerefi, kültürü korumak kolayda sözde siz içteki kardeşlerimizin tamahına karşı korunmak zor be Denktaşım. Bunu anlasan herşeyi daha iyi yorumlayacaksın. Biz İngilizi de, Rumun toplu mezarlarınıda unutmadık ama değerli insanlarım AYAKTA ÖLÜYORLAR bunu değerlendirirsen, daha çok okuyanın olacaktır.

25 Nisan 2011, Pazartesi
Eralp Arslan         - Güzelyurt
Rumdan çok Rumcular,

Südeten Almanları 1000 yıldır yaşadıkları Çekoslovakya'daki Südeten bölgesinden 2. dünya savaşından sonra KOVULDULAR. Çekler ve Slovaklar, Südeten'e yerleştiler. AB'nin Lizbon anlaşmasıyla Südeten Almanlarının 1000 yıldır yaşadıkları Südeten'e geri dönememesi YASALLAŞTI!

Londralıların Avrupada yaşadıkları halde AB'den ve hukukundan haberi olmaması ne garip anne...

25 Nisan 2011, Pazartesi
hasan kemal         - londra
Tabii sayin Denktas sizinle ayni fikirde olmayanlar vatan hainidir, Rumcudur ve dusmandir.
Bizi Turkiyeye ucak ettin, memleketi, hirsizlarla, katiller, tacizcilerle, irza gecenlerle doldurdunuz simdide hak arayan Gavur oldu.
Iki bin senelik koy ve kasaba isimlerini Turkiyenin sigara isimleri ile degistirdiniz.
KKTC'yi yonetenler Dianellos Sigara Fabrikasinda iki haftada bir toplananlar degildir.
Emirler kapali zarf ile karsidaki binadan kurye ile gelir.

Gecenlerde bir arkadasimiz yazmisdi. Siz kanunu iyi bilirsiniz birde bunu aciklayin bize.
a) Grave breaches of the Geneva Conventions of 12 August 1949, namely,
any of the following acts against persons or property protected under the provisions of the relevant Geneva Convention:

(viii) The transfer, directly or indirectly, by the Occupying Power of parts of its own civilian population into the territory it occupies,
or the deportation or transfer of all or parts of the population of the occupied territory within or outside this territory

YAZARIN SON 10 YAZISI
25 Mayıs 2011, Çarşamba    Yolun neresindeyiz?
24 Mayıs 2011, Salı    Seyirci kalınamaz
23 Mayıs 2011, Pazartesi    Dıştan bakınca
21 Mayıs 2011, Cumartesi    Tuzak
20 Mayıs 2011, Cuma    AB Başkanlığı
18 Mayıs 2011, Çarşamba    Yanlıştan dönmedikçe (2)
17 Mayıs 2011, Salı    Yanlıştan dönmedikçe (1)
16 Mayıs 2011, Pazartesi    Kıbrıs'ın dostları
11 Mayıs 2011, Çarşamba    Değişmeyen taktik
10 Mayıs 2011, Salı    Rum'dan Rum'a

banner
banner
banner
banner
banner

Yolun neresindeyiz?
Rauf R. DENKTAŞ | 25 Mayıs 2011, Çarşamba
TC Dışişleri Bakanlığı, AB’nin 3 Aralık 2002 tarihli sonuç bildirgesine atıfta bulunarak, Ankara’daki AB Büyükelçiliklerine “aşağıdaki hususları” duyurur:
Kıbrıs Rum Yönetiminin AB’ne ta...
Seyirci kalınamaz
Rauf R. DENKTAŞ | 24 Mayıs 2011, Salı
Rum tarafında yaşayan yüzlerce Kıbrıslı Türk, kime ve neye kandıkları belli değil, Rumların seçimlerinde Rum partilerinin listelerine oy verdi.
Yaptıkları işin 1960’da  Türklere verilmiş olan “iki eş...
Dıştan bakınca
Rauf R. DENKTAŞ | 23 Mayıs 2011, Pazartesi
Max Gevers’in “Uzlaşma Denizin Altında Yatmaktadır” adını verdiği makalesi 1 Mayıs’ta yayınlandı.
Özetlersek Yazara göre Türkiye’nin AB üyesi olma ümidi sıfırlandığına göre Kıbrıs mesele...