Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rauf R. DENKTAŞ | 28 Nisan 2011, Perşembe

İnsanlığa ve egemenliğe sığmaz!

Paylaş  
50
111
46

Geçenlerde, ömrünü KKTC’de geçirmiş gençlerin vatandaşlık taleplerini kulak ardı edenlere seslenmiştim.

Yeni İçişleri Bakanını ve dolayısı ile İrsen Küçük hükümetini bu insanlara karşı insanca davranmaya davet etmiştim.

Halâ, bu konuya insanca eğileceklerini ümit etmekteyim.

 Vatandaşlık vermek, yasalar çerçevesinde egemenliğin gereği ve icrasıdır.

Egemen bir devlet, bu hak ve yetkisini yasaya rağmen, “ben bunu uygulamaktan vazgeçtim” diye körletmez, körletmemelidir.

“Vatandaşlık vermeyi durdurduk” dendi birdenbire!

Güney’de 200 bin kişiye, vatandaşlık vermiş olan ve kendini bizim de hükümetimiz olarak gören, Rum’dan mı korktuk?

Görüşmeler etkilenmesin diye mi endişe ediyoruz?

Yoksa içimizdeki bir avuç kendini bilmezin yaygarasından mı etkilendik?

Kapıyı açın, önünüze geleni vatandaş yapınız demiyorum.

Rum ve içimizdekiler sanki bu yapılıyormuş gibi yaygara koparmaktadırlar.

Egemen bir devletin yetkili makamları, hak ve adalet tevziinden, düşman yaygara ediyor diye vazgeçmez.

Vatandaşlık konusunda bir Barış Harekâtı gazimizden çok nazik ve duygu dolu bir yazı aldım.

Bunu ilgili makamların tümüne de gönderdim. İnşallah ilgilenirler.

Yaşını almış olan gazimizin hikayesi kısaca şu:

Kıbrıs’a olan sevgisinden, her yıl buraya geldiğinden, oğlunu buradaki bir üniversitede okuttuğundan bahsettikten sonra şunları yazıyor:

Kıbrıs’a olan bu bağımlılığımız neticesi, artık emekli hayatı yaşayan fertler olarak, eşimle adada daha uzun süreler kalmaya karar verdik. İncelediğim KKTC Yurttaşlık Yasasında biz Gaziler için bir imkanın var olduğunu görünce KKTC’nin kuruluş töreninde bulunmak üzere eşimle geldiğimiz 2008 yılı Kasım ayında Muhaceret Dairesine giderek gerekli evrakları doldurup neticesini beklemeye başladık.

Efendim, beni ümitlendiren KKTC Yurttaşlık Yasasının,üçüncü kısım, istisnai olarak yurttaşlığına alınma bölümünde 9. madde (ç) bendi idi, burada 1974 Barış Harekatına katılanlar... şeklinde yazmaktaydı hatta biz Gaziler için bir üst 8. maddedeki KKTC’de beş yıl kesintisiz oturma ile KKTC’ne yerleşmeye karar verdiğini davranışımızla teyit etmiş olma şartı bile aranmıyordu. Tüm yapılması gereken Bakanlık önerisi ve Bakanlar Kurulu kararının alınması idi.

Müracaatımın üstünden bir sene geçtiği halde bir haber alamayınca 2009 yılında, bilgi almak için aradığımda bir görevli, Gazilerin bu hakkının 1985’te bittiğini ev ve arsa alma durumlarının sona erdiğini söyledi, bense benim öyle istek ve beklentim olmadığını zaten söz konusu kanunda Gaziye ev ve arsa verilecek diye bir ifadenin yer almadığını benim sadece KKTC Yurttaşlık Yasasının 9/1-Ç maddesinin benim için uygulanmasını istediğimi belirttim. 2010 yılında tekraren aradığımda bu defa da şimdilik vatandaş almıyoruz, durduruldu şeklinde bir yanıt aldım.

Bakanlar Kurulu, uygun gördüğü hallerde, uygun kişilere, vatandaşlık verme yetkisi ile donanmıştır.

Gazilerin uygun kişiler olduğu inkar edilemez. Zamanında müracaat etmedikleri için ev, tarla verilemez. Tamam. Bu gazimizin, ev tarla talebi yoktur. Hakkı olan vatandaşlığı istiyor. Buna “kapı kapanmıştır” demek oldukça acayiptir ve ayıptır. Bu konularda, bürokratlarımıza, hükümet “insanca muameleyi” öğretmelidir. Bu konuda, bu müracaatı alan bürokratın görevi, konuyu Bakanına duyurmak, onun da konuyu Bakanlar Kuruluna getirerek gereğini talep etmektir. “Biz vatandaşlık konusunu kapattık” demek – haklı talepler karşısında – egemenlik hakkımızdan vazgeçiyoruz anlamına gelir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
27
ONAY BEKLEYENLER
7
6 Mayıs 2011, Cuma
Ali Cavus         - larnaca
Bugun ovada dolasirken buyuk bir garinca yuvasini gördum. Turkiyeden gelen yerlesikleri hatirlati böyle cogaldilar Dengtas bey senin yaptigin

5 Mayıs 2011, Perşembe
vatandas         - kakatece
mandirada koyunlar isyanda baba... denktas baba... yorumlari okun ya annan ya

5 Mayıs 2011, Perşembe
Cagan         - Lapda
Sayin Denktas, sen boyle duygu somurusu yapacagina soyle bakalim dunyanin hangi ulkesinde gercek nufusunun 4 gati vatandaslik verilmisdir? (Kibrisli Turkler 80 bin iken, Kibrisli olmayan 100 bin gisiye vatandaslik verildi. 240 bin daha verilmeyi bekler). Bir ulkenin baska bir ulkeye nufus aktarimi savas sucudur. Sen hukukcusun herkesten iyi bilmen lazim ama herseyi gendi siyasi gorusune gore yontmayi bilin sadece. Gec bunnari kimse yemez artik...

4 Mayıs 2011, Çarşamba
mesarga panteri         - magosa
KIBRISLI TÜRKLERE EN BOYUK GAZZIĞI SEN İN YONETİMİNDEKİ DERİN DEVLET ATTI HALA DAHA UTANMADAN DAN DUN EDEN O YANDA BU YANDA AYIP BEE DEDE

3 Mayıs 2011, Salı
okan balli         - londra
baba ne zamana kadar duygu somurusu yapacaksin.biraz olsun kibris turk halkina saygin olsun.

2 Mayıs 2011, Pazartesi
kibris         - kibrisli'larindir
E gonusacak, emperyalistlerin oyuncagi olup halki birbirine dusuren, somurtturen, ulkesini viran edenlerin hangisi kendi istegiyle cekti gitti.

2 Mayıs 2011, Pazartesi
Metin         - m/sa
Daha gonuşur

2 Mayıs 2011, Pazartesi
kemikleri         - sızlayanlar
aslıhan kardeş,

Kimse kimse uğruna hayat feda etmez.

Önce can sonra canan demişler.

Bu gibi ulu önderler iki tarafta birlik olup savaş çıkartmasaydı orada çoluğu çocuğu bırakanlar da burada şehit olmak zorunda kalmazdı.

1 Mayıs 2011, Pazar
kibris         - kibrisli'larindir
Sehit ve gazilere saygisizlik eden mi oldu ki??

1 Mayıs 2011, Pazar
kibris         - kibrisli'larindir
74'ten 1985'e kadar c.baskani. 31 yil dile kolay. Bir de savasa giden surecteki aktif yillari. Bu kadar uzun yil politika sahnesinden inmeyen liderlerin hepsi de halkina faydadan cok zarar verdi. Yaniliyor muyum, iyi ornek var mi? Maalesef biz de payimizi aldik.

30 Nisan 2011, Cumartesi
aslıhan akdemir         - Girne
çoluğunu çocuğunu anavatanda geride bırakarak uğrunuza genç yaşta hayatlarına veda etmiş şehit ve gazilerimizin huzurlarında sizi ayakta alkışlıyorum.Kardeşleri tarafından sırtlarından bıçaklanacaklarını bilselerdi çocuklarını babasız bırakırlar mıydı acaba..çok yazık....Sayın Dentaşla olan problemlerinizle bari şehitlerimizin kemiklerini sızlatmayın..

30 Nisan 2011, Cumartesi
Yurtsever         - Lefkoşa
İŞTE EGEMENLİK VE İNSANLIK.

2004 YILINDA SAYIN ABDULLAH GÜL NE DEMİŞTİ?AŞAĞIDA OKUYACAKSINIZ.

ASLANBABA DA GEÇEN GÜN "42.000 VATANDAŞ YAPARSAK EKONOMİ DÜZELİR" DEDİ.

SAYIN DENKTAŞ'IN EN ÜNLÜ SÖZÜ "GELEN TÜRK GİDEN TÜRKTÜR."

İŞTE SAYIN GÜL'ÜN DIŞİŞLERİ BAKANI İKEN SÖYLEDİKLERİ:

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün 'KKTC'nin egemen bir devlet olmadığına' yönelik açıklamasına sert yanıt verdi. Denktaş, gazetecilerin, 'Türk Dışişleri Bakanı, 'ihracat bile yapılamıyor, bu durumda egemenlikten bahsedilebilir mi' yönünde ifadeler kullandığına' ilişkin sözleri hatırlatması üzerine şunları söyledi:

Ne diye bizi 20 yıldır egemen devletiz diye tanıdı. 21 yıl sonra bize Türkiye'nin, 'malını mülkünü satamıyorsun, futbol oynayamıyorsun bu ne biçim egemenlik' demesi kabul edemeyeceğimiz bir durumdur.

İSTER KABUL ET İSTER ETME.PAŞA GÖNLÜN BİLİR.

SAHİ, O GÜNDEN BU GÜNE NE DEĞİŞTİ?

GOCA BİR HİÇ.TIPKI DEĞİŞMEYEN ULU ÖNDER GİBİ.

29 Nisan 2011, Cuma
can deniz         - lefkosa
vay guzzum vay.butun 70 milyona verelim bu pasaportuda be vatandaslik kavgasi bitsin,zaten bu devleti kimse tanimiyor.bir komisyon kuralim ve basinada sizi getirelim sn denktas ve her isteyene verini.belki sizide mutlu etmis oluruz.

29 Nisan 2011, Cuma
hasan kemal         - londra
Sayin Denktas,

Bu sahis KC'ne izinsiz giris yapti, burda silahli eyleme katildi, KC vatandaslarini oldurmeye kalkisdi ve bunu kendisi itiraf etti.

Boyle bir suc isleyenler kanun devletlerinde kendilerini kanunun huzurunda bulurlar.

29 Nisan 2011, Cuma
hasan kemal         - londra
Bir memlekette yasamak icin o memleketin vatandasi olunmasi gerekdigini bilmezdim.

Dunyaca 'Republic de Banana' diye bilinen KKTC'denin pasaportunun bu kadar onemli oldugunu bilmezdim.

29 Nisan 2011, Cuma
engin         - Oz kibrisliturk
Denktas biyi!,tanidigim Kibrisliturk bir Kore gazisiyle roportaj yapip bunu gazetede yayinlamistim.Ismi Mahmut olup Boltasli-Karpas yoresindendir.Bu gazi icin Kore devletine basvurup O'na Kore vatandasligi aliniz hemen

29 Nisan 2011, Cuma
Ibra         - Londra
Sauté devletin vatandasligi olur mu.hangi egemenlikten bahseder denktas beyimiz egemen devlette tc elcisi bu sekilde aciklamalar yapabilir mi.burasi kukla cumburiyetidir denktas bey sen daha uyun ve hayal gormeye devam eden.

29 Nisan 2011, Cuma
ISTE         - BOYLE BIRSEY BOLUM 4 (SON)
ZATEN O SAMAN GONDEREN AGA DA ARTIK SAHIPLENMIS BU ADAMIN TOPRAGINI VE ZAMAN ZAMAN ZULMETMEYE BASLAMIS. UYANIP DA DILE GELEN KOYUNCUKLAR BEKLERLERMIS, BELKI ADAM EN SONUNDA HATASINI ANLAR DA BIRLIK OLUP ELELE VERIRLER HEM AGAYA HEM KOMSUYA KARSI, HEM DE KENDILERINE ZARAR VEREN KURTLARI CAKALLARI CIKARIRLAR DISARI DIYE VE YASALARA UYGUN BIR DUZENCIK KURARLAR DA MUTLU MESUT YASARLAR DIYE. BEKLEYIS O BEKLEYIS.........

28 Nisan 2011, Perşembe
ISTE         - BOYLE BIRSEY BOLUM 3
GEL ZAMAN GIT ZAMAN BAZI KOYUNLAR UYANMIS VE DILE GELMIS. HATANIN NERESINDEN DONSEN KAR, BIZLERI DAHA FAZLA TELEF ETME DER DURURLARMIS. ZATEN ARAMIZA KURTLAR CAKALLAR DOLUSDU SENIN YUZUNDEN, ARTIK BU ISTEN HAYIR GELMEZ DERLERMIS. AMA ADAM NUH DER PEYGAMBER DEMEZMIS.

28 Nisan 2011, Perşembe
ISTE         - BOYLE BIRSEY BOLUM 2
BAZEN YAKIN BIR KOYDEN BIR AGA SAMAN GONDERIRMIS BU ADAMCAGIZ VE KOYUNLARINA ACLIKTAN OLMESINLER DIYE. HALBUKI ZAMANINDA SUCLARI KABARMADAN KOMSUSUYLA ANLASSA, O ZAMAN KOMSULARI KENDISINE HAKSIZLIK YAPACAK BILE OLSA, ONUN DA KENDISINI SAVUNACAK HAKKI OLURMUS GEREKTIGINDE.

28 Nisan 2011, Perşembe
ISTE         - BOYLE BIRSEY BOLUM 2
BAZEN YAKIN BIR KOYDEN BIR AGA SAMAN GONDERIRMIS BU ADAMCAGIZ VE KOYUNLARINA ACLIKTAN OLMESINLER DIYE. HALBUKI ZAMANINDA SUCLARI KABARMADAN KOMSUSUYLA ANLASSA, O ZAMAN KOMSULARI KENDISINE HAKSIZLIK YAPACAK BILE OLSA, DUNYA BUNA IZIN VERMEZMIS VE ONUN DA KENDISINI SAVUNACAK HAKKI OLURMUS GEREKTIGINDE.

28 Nisan 2011, Perşembe
ISTE         - BOYLE BIRSEY
ADAMIN BIRI BIR MANDIRA YAPACAYIM DIYE TUTTURMUS, OLMADIK BIR YERDE VE OLMADIK MALZEMELERNAN. BUTUN DUNYA BOYLE MADIRA OLMAZ DER AMA NE MANDIRA YAPTIGINI ZANNEDEN ADAMI NE DA GOYUNLARI INANDIRAMAMIS.

28 Nisan 2011, Perşembe
Ilker KILIC         - Londra
Sn Kurucu Cumhurbaskani,
Sizi kurdugunuz bu duzende ve yarattiginiz ahalide ne insanlik kaldi ne egemenlik. Neyi neye sigdiramadiniz ki?

28 Nisan 2011, Perşembe
mahmut ambeliguluoğlu         - lefke
Başımıza gelmedik galmadı daha biziminan uğraşın.Senin maceralarından bıktık.Çok istiyorsan Türkiyeye git.

28 Nisan 2011, Perşembe
Kibris         - Kibrisli'larindir
Verin gitsin. denktas beyin gururunu oksar TC'lilere vatandaslik verilmesi. KKTC'nin gercek oldugunu hissettirir kendisine.

28 Nisan 2011, Perşembe
Kibris         - Kibrisli'larindir
Verin gitsin. Denktas beyin bu emeklilik yillarinda tek tesellisidir birilerinin KKTC pasaportunu halen daha ciddiye alip istemesi. Benimkinin kac yilinda kullanim suresinin doldugunu unuttum, istersaniz benim hakkimi vereyim.

28 Nisan 2011, Perşembe
engin         - Oz kibrisliturk
Kore savasina katilan gazilerden kacina Kore devletinin vatandaslik verdigini de lutfen aciklayiniz.

YAZARIN SON 10 YAZISI
25 Mayıs 2011, Çarşamba    Yolun neresindeyiz?
24 Mayıs 2011, Salı    Seyirci kalınamaz
23 Mayıs 2011, Pazartesi    Dıştan bakınca
21 Mayıs 2011, Cumartesi    Tuzak
20 Mayıs 2011, Cuma    AB Başkanlığı
18 Mayıs 2011, Çarşamba    Yanlıştan dönmedikçe (2)
17 Mayıs 2011, Salı    Yanlıştan dönmedikçe (1)
16 Mayıs 2011, Pazartesi    Kıbrıs'ın dostları
11 Mayıs 2011, Çarşamba    Değişmeyen taktik
10 Mayıs 2011, Salı    Rum'dan Rum'a

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Yolun neresindeyiz?
Rauf R. DENKTAŞ | 25 Mayıs 2011, Çarşamba
TC Dışişleri Bakanlığı, AB’nin 3 Aralık 2002 tarihli sonuç bildirgesine atıfta bulunarak, Ankara’daki AB Büyükelçiliklerine “aşağıdaki hususları” duyurur:
Kıbrıs Rum Yönetiminin AB’ne ta...
Seyirci kalınamaz
Rauf R. DENKTAŞ | 24 Mayıs 2011, Salı
Rum tarafında yaşayan yüzlerce Kıbrıslı Türk, kime ve neye kandıkları belli değil, Rumların seçimlerinde Rum partilerinin listelerine oy verdi.
Yaptıkları işin 1960’da  Türklere verilmiş olan “iki eş...
Dıştan bakınca
Rauf R. DENKTAŞ | 23 Mayıs 2011, Pazartesi
Max Gevers’in “Uzlaşma Denizin Altında Yatmaktadır” adını verdiği makalesi 1 Mayıs’ta yayınlandı.
Özetlersek Yazara göre Türkiye’nin AB üyesi olma ümidi sıfırlandığına göre Kıbrıs mesele...