Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rauf R. DENKTAŞ | 6 Mayıs 2011, Cuma

Kırmızı çizgileriymiş

Paylaş  
62
151
57

Rum liderliği açıkça “kırmızı çizgimiz budur; bundan taviz yok” diyerek, iki kesimli, iki toplumlu federasyona gidişin (1963’de yıkıp sahiplendikleri) 1960 Kıbrıs Cumhuriyetinin, (Makarios’un ölmüştür ve gömülmüştür dediği; 48 yıldır uygulamadıkları) Anayasasını tadil yolundan geleceğini vurguluyor ve Türk tarafının iki yeni eşit birimin (devletin) varlığı ve ortaklığı kabul edilemez” diyor.

1960 Devletinin (ortaklık değil) üniter bir devlet olduğunda da ısrarlılar.

Garantilere ve garantörlere hayır, asker ve “yerleşikler” dışarı.

Görüşmelerin temelini teşkil eden bu konularda tarafların yaklaşımlarındaki bu zıt görüş halledilmeden (ve dünya, eli kanlı, suçlu Rum idaresini meşru hükümet olarak algılamağa devam ettiği bu durumda) KKTC halkı olarak, devam eden görüşmelerden olumlu bir sonuç alınamayacağını görmemek için kör olmak gerekmektedir.

AB’ye hile ile, Yunanistan’ın şantajı ile, Garantör İngiltere’nin desteği ile Kıbrıs’ın tümünü temsilen girdiler.

Bu yüksekliklere yaslanmışlar; bize ve Türkiye’ye karşı meydan okuyorlar.

İki kesimli federasyon uygulanabilir değil ama, Türk askerinden kurtulmak için bunu görüşmemiz gerekir diyorlar.

Hellenizm davası için uğraşıyorlar. Hem de Yunanistan’ın tam desteği ile!

Hedef, Kıbrıs’ın tamamen ellerine geçmesini engelleyen iki engelden kurtulmak!

Bunlardan biri, KKTC, diğeri ise Garanti Antlaşması.

KKTC halkı için olduğu kadar Türkiye için de, bunlar da bizim kırmızı çizgilerimiz.

Buna rağmen görüşmelere devam ediyoruz ve BM Genel Sekreteri de bu gidişattan olumlu sonuç bekliyor.

Neden?

Çünkü o da, Kıbrıs meselesine, Güvenlik Konseyi’nin 1964’de aldığı geçersiz, yanlış açıdan bakıyor.

Kıbrıs’ta tek halk vardır diyor.

BM Barış gücünü, her altı ayda bir, “Kıbrıs Hükümetinin” rızası ile göreve devam ettiriyor.

Kıbrıs meselesinde tartışılacak konu (1) Kıbrıs Rum idaresinin meşru Kıbrıs Hükümeti olmadığı, (2) Rum idaresinin sahtekarlıkla elde edilmiş olan AB üyeliğinin KKTC’nin toprağını ve halkını kapsamadığıdır; (bazılarının, AB pasaportundan yararlanmak için gasp edilmiş haklarını kullanması bu gerçeği etkilemez.

AB, KKTC halkının olurunu almadan, Kuzey AB üyesi olmamıştır ve olamaz) (3) Rum idaresinin hiçbir şart altında Kıbrıs Türklerinin hükümeti olamayacağı ve (4) 1960 Garantileri aynen devam etmedikçe iki taraf arasında uzlaşmanın kalıcı olamayacağıdır.

Bana imzasız bir mektup göndererek KKTC’nin varlığını ret eden; idarecilerin tümünü kötüleyen; Rum mallarının (zamanın Başsavcısı ile Başhakiminin ikazlarına rağmen) tapu verilmesinin yanlışlığını vurgulayan kişiye, bu münasebetle “inanırsan varsın”) demek istiyorum.

Bugün tapuların verilmesini, mal-mülk meselesinin takas, tazminat ve sınırlı iade ile halledilebileceğini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de kabul etmiştir.

“Takas, tazminat ve kısıtlı iade” formülünü New York’ta Genel Sekreterin Alman Hukuk Müşaviri “olur; mutlak iade şart değildir” diyerek beni destekledikten sonra uygulamaya başlamıştık.

Halkımıza bu tapuları vermemiş olsaydık, buraları çölleşecek, halkın tümü ya Rum’a boyun eğecek, ya da çekip gidecekti.

KKTC, “vatan-millet-sakarya” diyen “ham humcuların” eseri değildir. KKTC, “vatanım, bayrağım, Türkiye’m” diyerek can verenlerin ve kahramanların eseridir.

İmzasız olduğu halde, kimden geldiği aşikâr olan bu ümitsiz vatandaşa da bu vesile ile selamlar olsun.

Anlayana sivrisinek saz...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
45
ONAY BEKLEYENLER
8
12 Mayıs 2011, Perşembe
ayni tas         - ayni tellak
ne fiscilikdir yarabbi bu. dusuncesi kendilerine ters olanlarin kimligine takarlar hemen.

11 Mayıs 2011, Çarşamba
Mehmet         - Aga
Ayni Tas,sanki seni bir yerden taniyorum.Isim mi degistin? siven hic de yabanci gelmiyor.

11 Mayıs 2011, Çarşamba
ayni tas         - ayni tellak
kusey kibris'ta kisa bir sure yasamak da yeter anlamak icin sn cengaver.

Faik bey, tesekkurler paylasiminiz icin.

10 Mayıs 2011, Salı
cengaver         - afrika
Denktas'in ve T.C.nin 50 yil boyunca Kibrisliturklere uyguladiklari teroru ogrenmek isteyenler AFRIKA gazetesi okumalidir.

9 Mayıs 2011, Pazartesi
Faik M. Basaran         - Amsterdam - Iskele

Sayin Ayni Tas,

Sorulariniza su cevaplari verebilirim:

1. Garanti ve Ittifak Antlasmalari hala gecerlidir ve hukuken bu antlasmalar hilafina Yunanistan ile GKRY arasinda siyasi bir butunluk kurulmasi mumkun degildir. Hicbir zaman imzaladiklari belgelere, uluslararasi antlasmalara sadik kalmayan Rum ve Yunanlilari esasen engelleyen de isin bu hukuki boyutu degil, boyle bir hareketin cifte ENOSIS’e yol acmasi endisesidir.

Hal boyle iken Yunan ve Rum politikacilar, Rum tarafinin AB’ye girmesini “ENOSIS’in kismen gerceklesmesi” olarak gorduklerini aciklamislardir. “Kismen,” cunku Kibris’in kuzeyi malumunuz, Rum egemenliginde degildir.


2. BM’de veya baska bir uluslararasi zeminde bir karar alinirken gozetilen hak – hukuk degil, yalniz guclu devletlerin bolgesel cikarlaridir.

Biz Kibris Turkleri iste bu aci dunya gerceginin magdurlarindaniz.

Turkiye’nin isgalci olarak tanimlanmasi da ayni sebeptendir. Boyle bir tanimlama gercekte hukuken mumkun degildir. Garantor bir devlet gucu olarak Turk askerinin adada kalmasi, hatta, 1960 Kibris Cumhuriyet Anayasasi’nin eksiksiz bir sekilde yeniden teessusu icin zecri tedbirlere basvurmasi halen onun Garanti ve Ittifak Antlasmalari’ndan, 1960 Kibris Cumhuriyeti Anayasasi’ndan dogan hukuki hakki, yetkisi ve sorumlulugudur.

Rum tarafi 1960 Anayasasi’ni yeniden ihdasi kabul ve fiili olarak devlete tesmil etmedigi muddetce veya garantor devletler dahil, tum taraflarin uzerinde mutabakata varacaklari bir cozume ulasilamadigi muddetce Turk askerinin adada kalmasi da hukukidir, elzemdir.

3. KKTC’nin taninmasi mes’elesi:
KKTC’nin taninmasi mumkundur. Ancak biz bu konuda simdiye kadar ne bir girisim yaptik, ne de resmen taninmayi talep ettik. Daha da vahimi, yarinin ne olmasi gerektigi uzerinde kendi aramizda hala bir mutabakata varamadik.

Selamlar

9 Mayıs 2011, Pazartesi
ayni tas         - ayni tellak
Simdiki halimizin kibris cumhuriyeti altinda yasarken oldugundan daha iyi oldugunu savunan Kibrisliturk kardeslerim: maalesef HEPSINIZ yurt disinda yasiyorsunuz. Yurt disinda yasayanlar Kibris'a donup KKTC altinda yasamayi daha cazip buldugu gune kadar gerceklerle savunduklariniz arasindaki celiski maalesef devam edecek.

9 Mayıs 2011, Pazartesi
Kerime         - Londra
10 yillik Afrika gazeteci yazari olan akli mantigi ve gerceklere dayanarak cevresindeki halkini kor sagir ve dilsiz afyonlanmis surusu diye goren sahsa tavsiyem Interneti kullanabiliyorsa "Cyprus Forum"a girsin orda rumlarin size karsi nefret ve kinini "megalo" ideali icin dunyaya nice entrikalar sactiklarini gorun belki o zaman gorusunuz birazcik bulanir. O tertemiz kalbindeki ruma karsi sevgin cevabini bulur.Sevgiler

9 Mayıs 2011, Pazartesi
Buse         - Londra
Ayni tas ayni tellak Bende size "Girit oyunu ve Kibris" kitabini okumanizi tavsiye ederim. Rum hic bir zaman Turkun dostu olmadi. Ben Buse has be has 4 nesil geriye giderek Kibrisli Turk oldugumu iftiharla soylerim. Ben 8 yasinda iken dedemden duydugum hikayeleri size anlatsam inanamazsiniz. Simdiki KKTC idaresi uzucu olabilir ama duzeltmek bizlerin elinde. Hur olmak en guzel sey. Kiymetini bilin

9 Mayıs 2011, Pazartesi
adnan asik         - adana
kibristaki kesmekesi,adaletsizligi,haksiz yere mal sahibi olmanin bir daha bi baskad bu ornegi hic gormedim.kibristaki esdeger hirsizlari aga hakki olup da mal alamayanlar koledir.adalet ariyorum ama cok uzakta,bu kafa ile avrupaya girmek cook zor

9 Mayıs 2011, Pazartesi
ayni tas         - ayni tellak
Ayrica Sn Erdogan beye, Kibrisliturk'ler icin kullanilan sifatlara bir yenisini ekleyerek halen daha egenmenligini arayan ve TC tarafindan yok edilmemek isteyen cozum yanlilarinin kopek oldugunu ima ettigi icin, Sn Faik bey da sevgili kardeslerimiz diye hitap ederek Kibrisliturk'lerin farkini ortaya koydugu icin tesekkurler.

9 Mayıs 2011, Pazartesi
ayni tas         - ayni tellak
Yorum ve bilgiler icin tesekkurler, ogrendigimize sevindik. Bu komulari da aydinlatirsaniz seviniriz:

1- Neden Rum'lar Enosis'i gerceklestirmiyor halen daha. Simdi biz ayak bagi olmadigimiza gore Yunannistan'a rahatca baglanabilmeleri gerek.

2- Bu durumda neden birlesmis milletler Kuzey'i resmi olarak isgal altinda kabul ediyor ve bu durumu gayri yasal olarak kabul ediyor: "With the invasion of 1974 (condemned by UN Security Council Resolutions as legally invalid"

3- KKTC'nin taninmasi yoluna neden gidilmiyor?

Tesekkurler.

9 Mayıs 2011, Pazartesi
erdoğan onur         - istanbul
Sn.Rauf Raif Denktaş Beyefendi; Allah size her daim uzun ömürler versin.Kıbrıs'ın Tarihini bilmeden yorum yapılmaması gerektiğine inanlardanım. Sayın Başaran Bey'e aynen katılıyorum. Büyük Türk Şairi Namık Kemal(asıl adı Mehmet Kemal)'in Hürriyet Kasidesi'ni ''Muini zalimin dünyada erbab-ı denaettir
Köpektir zevk alan sayyad-ı bi-insafa hizmetten'' hatırlatmak istiyorum.''Anlayana sivrisinek saz'' Saygılarımla Erdoğan Onur

9 Mayıs 2011, Pazartesi
Faik M. Basaran         - Amsterdam - Iskele

Bazi sevgili kardeslerimiz yaniliyor.
ENOSIS ideali, Megali Idea’nin bir parcasi olarak 1821’den beri mevcuttur ve Kibris Rumlarinin “hic degismemis” ulkusudur.

Turk halki ile Rum halkinin arasini acmakta Sayin Denktas’in parmagi oldugunu dusunenler,
Sayin Denktas daha genc bir talebe iken 1950 yilinda yapilan plebisitte Rum halkinin %96’sinin ENOSIS karari aldigini, buna dayanarak da 1955 yilinda Yunanistan’in BM’e basvurarak Kibris’i ilhak etmeye kalktigini unutmamalidirlar.

Gerek Osmanli, gerekse Ingiliz idaresi sirasinda, Kibrisli Rumlarin ENOSIS icin yaptiklari isyan ve tesebbusler, tipki bugun de oldugu gibi, adada bizi hak sahibi olarak gormediklerini anlamamiza yetmelidir.

1960 Kibris Cumhuriyeti’nin kurulusunda yapilan antlasmalar ENOSIS yolunu kapamis ve adada Turklere de egemenlik hakki tanimisti.

Rumlarin kabullenemedigi durum budur. 1962 yilina kadar siyasi baskilarla ve 1963’te de silah zoruyla elimizden almaya calistiklari, canimizdan ziyade, bu egemenlik hakkimizdi.

Gunumuzde dahi istisnasiz tum Rum liderlerinin def’atle acikladigi uzere, bize vermeyi kabullenebilecekleri haklarin en ust siniri “gecici azinlik haklaridir.”

Boyle bir teslimiyeti kabul ettigimiz takdirde refaha kavusacagimizi, dunyayla butunlesecegimizi iddia edenlerin bu savini Bati Trakya Turk toplumunun icinde bulundugu ortama bakarak degerlendirmeliyiz. Egemenligini yitirmis butun halklarin ducar oldugu felaketler bize ibret olsun.

9 Mayıs 2011, Pazartesi
Ali Cavus         - larnaca
Dengtas beye sorarsan 1974 de ilk kursunu kimatti Rumlar atti diyecek inanan kendisi ve Yerlesikler

9 Mayıs 2011, Pazartesi
hasan kemal         - londra
Ortadaki gercek:_ Birkac sahde milliyetciden haric kimse Turkiyenin varligini Kibrisda istemez ve Sayin Denktasi da pek sevmezler.

9 Mayıs 2011, Pazartesi
Ali Cavus         - larnaca
Benim bildigim. 1966- 1972 kadar nöbetde talimde silahimizda mermi yoktu Rumlardan korku yoktu simdi mi olacak dengtas bey

9 Mayıs 2011, Pazartesi
ayni tas         - ayni tellak
Bilmedigimi ogrenmeye acigim Sn Mehmet Aga. Lutfen soyleyin bilmedigim nedir???

9 Mayıs 2011, Pazartesi
ayni tas         - ayni tellak
BIR DE TEK TEK CEVAP VEREYIM SORULARA:

Kibris Cum,huriyeti adi altinda idaresi altinda iken basiniz gogemi degerdi? KKTC IDARESI ALTINDA DAHA FAZLA DEGMEDI BASIMIZ GOGE

Yoksa tuttugunuz altin mi olurdu? KKTC IDARESI ALTINDA TUTTUGUMUZ ALTIN OLUYORMU PEKI.. ISTERSENIZ LONDRA'DAN DONUP SIZ CALISIN KKTC'DE. OZEL SEKTORDE SIGORTASIZ 3 KURUSA MI CALISMAYI TERCIH EDERDINIZ, IKTIDARA YAGCILIK YAPIP DEVLET ISI MI BULMAYI, YOKSA ACTIGINIZ ISYERININ COKERTILEN EKONOMIDE BATMASINI MI TERCIH EDERDINIZ..

Yoksa pis Turkler sozunu duymaktan zevkmi duyardiniz?
SIMDI TC'LELERDEN DUYDUGUMUZ SOZLER: BESLEME, NANKOR, TEMBEL VS

Gece yattiginiz zaman acaba hangi EOKAci tarafindan oldurulecektik korkusu ile yasadinmi hic?
HAYIR, O ZAMANLAR KIMSE KILITLEMEZDI KAPISINI VE ARABASINI. AMA ARTIK KILITLENIYOR CAN, MAL VE IRZ KORKUSUNDAN BILIYORSUNUZ TC'DEN KIMLIKLE GELEN BAZI SAPIK VE KATILLERDEN OTURU.

Her seye sahip olunca bazi kimseler tatmin olamiyor sorunu hep idarecide ariyor.
EVET NE KADAR NANKORUZ. TUM BUNLARA SUKRETMEK GEREKIRKEN DEGIL MI

9 Mayıs 2011, Pazartesi
engin irfan         - melbourne - australia
Gercek ismim yazdigim gibidir.Yorumlarimi milliyetcilik mikrobu ile afyonlanarak degil.aklla ve gerceklere dayanarak yaziyorum.Ancak ulkede kor, sagir ve dilsiz surusu o kadar cok ki bugunden itibaraen tum internet gazetelerine yorumlarimi durduruyorum.Ben on yillik Afrika gazetesi yazariyim.Hepinize T.C isgali altindaki esaret yasaminizda sihhatler ve gelecek dilerim,kole ruhlular.

9 Mayıs 2011, Pazartesi
hasan kemal         - londra
Nese Tanyeli ve Kerime Destan
eger merak ediyorsaniz nicin kibris sorunu 50 yildir cozulmedi bunun cevabi sizin gibin dusunen insanlar bizi idare ediyor ve ondan cozulmedi.
KKTC beceriksizler memleketidir, ne kanun var ne hukumet herhalde sizede birkac donum Rum mali verdiler ve bunu kaybetmek korkusu icindesiniz.
Siz merak etmeyiniz Rumlar gelip sizi ve bizi oldurmezler.
Sayin Denktas garanti anlasmasindan bahseder madem ayri devlet vardir garanti anlasmasi gecersizdir ve zaten cogu kibrislilar herhangi bir garanti anlasmasina karsidirlar

9 Mayıs 2011, Pazartesi
Mehmet         - Aga
Buse Metin,ayni tas hic birsey bilmez bir de kalkar boyundan buyuk yorumlar yazar.N gunlere kaldik.

8 Mayıs 2011, Pazar
ayni tas         - ayni tellak

Bu arada Sn Nese ve Buse isimli yorumcular TC'li soydaslarimizdan diye dusunuyorum. Eger oyleyse kendileri gibi TC'li olan fakat Kibrisliturk'lerin acisindan olaylara bakabilen Sinan Dirlik'i okumalarini oneririm.

8 Mayıs 2011, Pazar
ayni tas         - ayni tellak

Buse metin, ne demek ben kendim birseyler YARATAYIM? Acarmisin lutfen da cevap vereyim.

Yorumun ilk kismina da cevap vereyim: Kibris cumhuriyeti varken olaylarin oldugunu biliyoruz. Ama bu CATISMALAR ONCELERI RUM'LARIN KENDI ARASINDAYDI. Toplumlar arasi catismalarin ortaya cikmasinda veya en azindan azmasinda Denktas bey gibilerin kiskirtmalari oldugu ortaya cikti. Ornek: Kendi cami'mizi ve basin binamizi bombaladigimizi hic duymadiniz mi gazetelerdeki belgelerden?

Gercek sudur ki halk olarak Kibrisli Rum'lar ve Kibrisli Turk'ler KARDESCE VE ICICE YASAMISTIR. HALKLAR HICBIR ZAMAN CATISMADI ve her iki taraftan da asiri fanatikler olmadigi veya kontrol altina alindigi surece, emperyalist guclerin oyuncagi da olmadikca bu KKTC denen ve tanitilmak istenmeyen ve tanitilamayacak olan acik hava hapisanesine ihtiyacimiz yoktur.

8 Mayıs 2011, Pazar
Buse Metin         - Londra
Ayni tas ayni hamama cevabim su. Kibris Cum,huriyeti adi altinda idaresi altinda iken basiniz gogemi degerdi? Yoksa tuttugunuz altin mi olurdu? Yoksa pis Turkler sozunu duymaktan zevkmi duyardiniz? Gece yattiginiz zaman acaba hangi EOKAci tarafindan oldurulecektik korkusu ile yasadinmi hic? Her seye sahip olunca bazi kimseler tatmin olamiyor sorunu hep idarecide ariyor. Sen kendin de birseyler yarat.

8 Mayıs 2011, Pazar
ayni tas         - ayni tellak
Kisa zamanda nasil cozulecek Kibrisliturk'lerin sorunlari? 50 yil daha bekleylim? Gorduguz gibi bizim da bu laflara kartimiz tok. Iste Denktas bey yazisinda soyledi, TC'nin politikasi keza oyle. KKTC ne tanitilmak istenir ne da taninabilir ne da cozume izin verilecek, Kuzey Kibris'i TC icin bir koz olarak tutmaya ve Kibrisliturk'leri harcamaya devam.

8 Mayıs 2011, Pazar
ayni tas         - ayni tellak
Nese Tanyeli, gordugunuz gibi Kibrisliturk'lerin da sorunlarinin cozulecegi lafina karni tok. Bir 50 yil daha versek yeter mi acaba?

8 Mayıs 2011, Pazar
Nese Tanyeli         - Londra
Evet Engin (eger ismin hakikaten Enginse) herkes evinde oturup beklesin neyi?..Rumlarin biz Trukleri nasil yok etmek icin kuracaklari yeni planlarimi? Biz Truklerin bir ic kavgasi oldugu zaman bizi parcalamak icin cesit turlu entrikalara girmekten hic cekinmez. Onlarin ic sorunu oldumu onlarin oluyor bize bekleyin diyorlar. Cok guzel. Bu lokmalara midemiz tok. Biz Hurriyetimizi simdi bulduk. Sag olsun Denktas bey ve onun gibileri. Evet cok daha sorunlarimiz var ama onlarda cozulecek kisa zamanda biz Turk toplumu olarak cozecegiz sorunlarimizi. Rumlarin destegi ile degil.

8 Mayıs 2011, Pazar
ayni tas         - ayni tellak
Sadece Kibrisliturk'lerin durumuna gozunu kapayanlarin kastedildigi bellidir o yazida. Yarasi olmayanlarin ustune alinip gocunmasina gerek yok.

8 Mayıs 2011, Pazar
ayni tas         - ayni tellak
Ayni hamam ayni tas gider hersey Denktas bey. Detaya girmesem da olur ama her Allah'in gunu direkt olarak cekenlerden biriyim sizin politikalarinin ceremesini. Biz bu durumdayken sizin boyle halkin cektigine vurdumduymaz seklinde konusmalariniz ve bu politikanizi devam ettirmeye calismaniz cok fena batar onu soyleyim. Denize dustuk kimi bulursak ona sarilacayik artik yeter, el insaf.

8 Mayıs 2011, Pazar
Kerime Destan         - Londra
Kibris Postasi gibi bir gazetenin Engin Irfan karakterinin yaptigi yorumu yayinladigi icin protesto ediyorum. Evet serbest yazi var ama aciktan aciga Turk halkina afyonlanan suru dige hakaret etmelerine izin vermenizi kiniyorum.

7 Mayıs 2011, Cumartesi
engin irfan         - melbourne - australia
Denktas'in dedigini herkes iyi okuyup tahlil etsin."Sevgili Kibrisliturkler.Herkes evinde oturp beklesin.Rumlarin arasindaki bu olaylar kendi icisleriyle ilgilidir.Biz karismayalim."Nasil ama?Denktas ve Yunanli subay ayni zamanda ayni aciklamayi yapiyorlar.Tabii ki uzun yillar once Kibrisli komunistleri ezmek icin ortaklasa calisan Denktas-TMT ve EOKA, bu defa da 1974'te Akel'i ezmek icin ortaklasa calismislardir.Anlayin artik ey afyonlanan cahil suruleri.

7 Mayıs 2011, Cumartesi
engin irfan         - melbourne - australia
Yolun ortasindaki otomatik silahli ve elindeki sigarasi ile Yunanli bir komutan sinirli bir sekilde yanasip aracta silah olup olmadigini soforumuze sordu.Sofor dedi ki"Ne silahi?Biz Turkuz" Bunun uzerine Yunanli subay soyle cevapladi"Bizim Turklerle isimiz, dusmanligimiz yoktur.Bu olaylar bizim Rum tarafinin bir icisleri olayidir.Ozur dileriz.Buyrun gecin"Evet, Bir gun once de yani 15 Temmuz 1974 Yunan-Rum sagi darbesi icin Denktas ne demisti?

7 Mayıs 2011, Cumartesi
engin irfan         - melbourne - australia
Mustafa Kemal Tumkan'a ve Denktas'a sesleniyorum.Bu menfur 1974 planindaki Denktas'in isbirlikci eylemlerinden birini acikliyorum.Hem de bizzat tanik olarak.16 Temmuz 1974 tarihinde o.s.saat 15.00'de Gulseren egitim kampindan cikip Karpaz yoluna mevzilenen Rum-Yunan birlikleri, nisanlimi Yedikonuk koyunden emniyet icin Magusa'ya getirirken onumuzu kestiler.

7 Mayıs 2011, Cumartesi
ibrahim         - londra
kktc"vatan,millet,sakarya"diyen ham humcularin eseri degilmis,vallahi buna gendisida inandi denktas bey.kktc,vatanim,bayragim,turkiyem diyerek can verenlerinmis,kibrisin deyenlerin degil yani,bizim insanlarimiz bosuna oldu kendi evlatlari,analari,babalari ve topraklari icin,oldu insanlar turkiye icin,sakarya icin.bu adam kibrisli turkleri sevmez ne hal ise.kibrisliyim deyemez.kibrisli turkum da deyemez.bu kagittan kahraman bak sana artik millet ne oldugunu anladi.isin cok zor.mal tapu verebilirmis dediler kendine bm,de ama soylemezya yerlesiklere mal dagit demediler.ne guzelda uydurur isine geldigi gibi.hade ordan.

7 Mayıs 2011, Cumartesi
hasan kemal         - londra
Kibris Cumhuriyeti bizim guvencemizdir.
1974'de hakli olarak adaya gelen Turkiye 37 sene sonra isgalci durumundadir.
Kibris Turkunu yok etmek icin 600 yuz bin nufus aktarildi bu BM kurallarina gore savas sucu sayilir birgun birileri bunun hesabini soracakdir.

Sayin Denktas bize hikaye okur, bugun onun torunlari bile Kibris Cumhuriyeti pasaportu tasimakdadir.

7 Mayıs 2011, Cumartesi
engin irfan         - melbourne - australia
Turkiye'nin ve Israil'in odenekli memuru ve kibrisliturklerin can dusmani RAUF RAIF DENKTAS, iste adimi acik acik herkese yaziyorum.Olulerden korksaydim mezarlik yanindan gecerken senin gibi islik calardim Ayrica Afrika(Avrupa) gazetesinde on yillik yazarim.Sunu da iyi bil.Turkiye'n hem bolunecektir, hem de Kibris'tan atilacaktir.Allah'tan tek dilegim olmeden bu gunleri gormendir.

7 Mayıs 2011, Cumartesi
ali         - veli
Rum'in kirmizi cizgileri bu kadar batiyorsa biraz empati yapmamiz gerek bu kadar batmamasi icin. Cozum yanlisi bir kibrisliturk olmama ragmen garantorlugun devamina taraftarim sahsen. ama yuzumuz ne kadar var artik garantorlugu savunmak icin? anayasal duzeni kuracayim diye gel ama saglandiktan sonra geri gitme, memleketin bir kismini al (isgal lafi batiyorsa), kibris cumhuriyeti gayri yasaldir tanimayiz de. eee? yuzumuz mu kaldi garantor isteyelim?

7 Mayıs 2011, Cumartesi
AVRUPA         - BIRLIGI
"AB, KKTC halkının olurunu almadan, Kuzey AB üyesi olmamıştır ve olamaz" DIYORSUNUZ. TABII BUNUN ALTINDA YATAN TURKIYE'NIN KUZEY'I KOZ OLARAK KULLANABILMESI ICIN BEKLEMEK.BOSUNA MI TURKIYE AB'YA GIRMEDEN KUZEY KIBRIS GIREMEZ POLITIKASINI YURUTUYOR HEM TC HEM DE SIZ VE SIZIN GIBILER.

IYI GUZEL DA TURKIYE'NIN BUGUN DAHI KENDISINE URETTIKLERIMIZI SATMAMIZI ENGELLEDIGINI GOZ ONUNDE BULUNDURUNCA BUNA NE KADAR DEGER?

7 Mayıs 2011, Cumartesi
ayni tas         - ayni tellak
Tanri katinda nasil karsilanacak bilmem ama timsah goz yaslari dokeceklerin yada kayitsiz sartsiz Denktas hayranlari olanlarin disinda halktan kim neden aglasin mesela? Hizmetin iyisi kotusune bakmadan bize liderlik yaptigi icin desen da bu halk yeteri kadar zaman verdi, inandi desteklediydi denktas beyi ama sonuc ortada.

7 Mayıs 2011, Cumartesi
ayni tas         - ayni tellak
Yoksa isinden edeceksin, isi yoksa canindan edeceksin Denktas bey kimligini bildiklerini? Anlaylim neden onemlidir imzasiz yazanlarin kim oldugunu bilmeniz.

7 Mayıs 2011, Cumartesi
engin         - Oz kibrisliturk
Kibris meselesinin nicin ve nasil cikaridigini ve senin de bu menfur plandaki rolunun ne oldugunu o kadar iyi biliyorum ki sen ancak beni ve Tanri'yi kandiramazsin.

7 Mayıs 2011, Cumartesi
ayni tas         - ayni tellak
Imzasiz oldugu halde kimden geldigi belli olunca ne olur denktas bey? Fislenmedi mi zaten herkes, ikince defa fisleninca birsey degismeyecegine gore geriye ne kaldi korkutacaginiz?

7 Mayıs 2011, Cumartesi
biz neymisiz         - be abi
Boylece bir kez daha ogrenmis olduk karnimizin ham-humcular kadar doymasi icin, adil bir duzende yasamak icin, dunyadan silik yasamamak icin, halkin herturlu selameti icin ne yapmamiz gerektigini:

1- KKTC yasaldir de
2- Buna karsilik Kibris cumhuriyeti AB'ye sahtekarlikla girdi de
3- Kuzey AB uyesi olamaz ve olmamali, o yuzden AB'nin bir parcasi olmak icin cabalama
4- kimlikle gelisin kalkmasini isteme ki yeni sapik, tecavuzcu, hirsiz ve katiller gelsin


Yani aslinda hayir etmememiz hicbir neden yok ama kendini bilmezik ediyoruz. Bunlari bir kabullensek aslinda cennette yasadigimizi farkedecegiz.

7 Mayıs 2011, Cumartesi
Mustafa Kemal TÜMKAN         - Girne
Ali Dürüst cahillik yapma, sınırlarını aşma. Haddini bil.

6 Mayıs 2011, Cuma
ali durust         - londra
baba dua etmeye basla ki cuma gunu olesin yoksa isin diger dunyada zor.tanri huzuruna nasil cikacaksin

YAZARIN SON 10 YAZISI
25 Mayıs 2011, Çarşamba    Yolun neresindeyiz?
24 Mayıs 2011, Salı    Seyirci kalınamaz
23 Mayıs 2011, Pazartesi    Dıştan bakınca
21 Mayıs 2011, Cumartesi    Tuzak
20 Mayıs 2011, Cuma    AB Başkanlığı
18 Mayıs 2011, Çarşamba    Yanlıştan dönmedikçe (2)
17 Mayıs 2011, Salı    Yanlıştan dönmedikçe (1)
16 Mayıs 2011, Pazartesi    Kıbrıs'ın dostları
11 Mayıs 2011, Çarşamba    Değişmeyen taktik
10 Mayıs 2011, Salı    Rum'dan Rum'a

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Yolun neresindeyiz?
Rauf R. DENKTAŞ | 25 Mayıs 2011, Çarşamba
TC Dışişleri Bakanlığı, AB’nin 3 Aralık 2002 tarihli sonuç bildirgesine atıfta bulunarak, Ankara’daki AB Büyükelçiliklerine “aşağıdaki hususları” duyurur:
Kıbrıs Rum Yönetiminin AB’ne ta...
Seyirci kalınamaz
Rauf R. DENKTAŞ | 24 Mayıs 2011, Salı
Rum tarafında yaşayan yüzlerce Kıbrıslı Türk, kime ve neye kandıkları belli değil, Rumların seçimlerinde Rum partilerinin listelerine oy verdi.
Yaptıkları işin 1960’da  Türklere verilmiş olan “iki eş...
Dıştan bakınca
Rauf R. DENKTAŞ | 23 Mayıs 2011, Pazartesi
Max Gevers’in “Uzlaşma Denizin Altında Yatmaktadır” adını verdiği makalesi 1 Mayıs’ta yayınlandı.
Özetlersek Yazara göre Türkiye’nin AB üyesi olma ümidi sıfırlandığına göre Kıbrıs mesele...