Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GURME 20 Ağustos 2013, Salı 11:06
banner

Etle birlikte salata ve sebze tüketilmeli

Etle birlikte salata ve sebze tüketilmeliVücut büyümek, gelişmek ve hastalıklara karşı direnç sağlayabilmek için proteine ihtiyaç duyar. Kişilerin günlük enerjilerinin yüzde 12 ile 15'i proteinlerden sağlanmalıdır ve et en iyi protein kaynaklarından biridir.
Paylaş  
60
66
57
0

Aynı zamanda posalı olmaması nedeniyle sindirimi zor olan kırmızı eti yanında takviye gıda maddeleriyle tüketmek en sağlıklısıdır. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, kırmızı etin yanında yeşil salata ya da posa bakımından zengin sebze ve meyvelerin tüketimini öneriyor.

Kırmızı et, önemli düzeyde, kırmızı kan hücrelerini oluşturmak ve sinir sistemini sağlıklı tutmak için gerekli olan B12 vitamini, deri sağlığı ve hücrelerin yapılanması için gerekli olan çinko içerir. Aynı zamanda, kırmızı et içerisinde kullanılabilir kaliteli demir bulunur. Hem demirin vücut içerisindeki biyo yararlılığını artırabilmek, hem de posasız olması nedeniyle ortaya çıkabilecek sindirim sorunlarını ortadan kaldırmak için, kırmızı etle birlikte C vitamini yönünden zengin gıdaları tüketmek önemlidir. Buna ilave olarak proteinli bir besin maddesi olarak kabul edilen et, kompleks karbonhidrat içeren sebzelerle tüketilmelidir. Ancak nişasta içeren besin maddeleriyle birlikte (örn., ekmek, pilav, patates vb) tüketilmesi tavsiye edilmez.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz "Uygun pişirme teknikleriyle hazırlanan ve iştah açıcı özelliği olan kırmızı eti, bol yeşil salata ya da sebze ile tüketmek tercih edilebilir. Ayrıca, kırmızı et yemeğinden belli bir süre sonra (1-2 saat), posa bakımından zengin meyvelerin de tüketilmesi uygun olur" dedi.

"ET SOFRALARI ZENGİNLEŞTİRİR"

Kırmızı etin sofraları zenginleştirdiğini söyleyen Prof. Dr. Ümit Gürbüz "Kırmızı et, kültürümüzün, sofralarımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Etin en önemli özelliği ise, sofraları zenginleştirmesidir. Etin yanında tüketilen ek besinler kişilerin günlük besin ihtiyacının tamamının karşılanmasına neden olur" şeklinde konuştu.

Haber7


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Şarabın tadında toprağın etkisi var mı?
image Şarabın tadını, üzüm bağının bulunduğu toprağın etkilediğine dair anlayış giderek yaygınlaşıyor. Peki bunu destekleyen bilimsel veriler var mı?
Ustasından yılbaşında 3 farklı lezzet, 3 farklı tarif
image GAÜ Gastronomi Bölümü Öğretim Üyesi ünlü gurme Mustafa Şah yılbaşı sofraları için üç farklı hindi yemeği tarifi verdi.
Yolculuk sırasında tüketmemeniz gereken gıdalar
image Beslenmede yapılan birtakım hatalar, kötü bir yolculuk geçirmeye, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi fiziksel zorluklar yaşamaya neden olabiliyor. Elbette her insanın bünyesi farklıdır ve her gıda herkeste aynı etkiyi...