Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GURME 5 Eylül 2013, Perşembe 11:46
banner

Artık fındığın avantajları da konuşulmalı

Artık fındığın avantajları da konuşulmalıFındığın siyasete alet edildiğini iddia eden Dünya yazarı Murat Gürsoy, Türkiye ekonomisine büyük katkısı olan ürüne iyi tarafından bakılmasını öneriyor.
Paylaş  
60
66
54
0

Fındıkla ilgili gerçekleri konuşmak, kitabın ortasından konuşmak, dik durmak zordur. Bunun nedeni ülkemizde fındığın yıllarca siyasete alet edilmiş olmasıdır. Evet fındık sektörü siyaset tarafından hep suistimal edilmiştir. Hem ülke ekonomisine hem Doğu Karadeniz Bölgesi'ne büyük katkıları olan fındığın avantajları anlatılacakken hep problemli bir ürün gibi gösterilmiştir. Fındıkta ülke ve dünya gerçekleri yıllarca  görmezden gelinmiştir.

Sektörüne yönelik haksızlıklar sürüyor. 2009 yılında hükümet fındıkta serbest piyasa ekonomisini başlattı. Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) artık fındık almayacağı, Fiskobirlik'in kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini açıklandı.Üreticiye alan bazlı destek primi ödeneceği belirtildi. Fındıkta

4 yıldır rekolte fazla olmadığından üreticinin eline son 4 yıl boyunca alan bazlı destekle beraber ortalama 6,5 TL fındık parası geçti. Geldik  2013 yılına.  Fındık pazara indi ve 5.8 TL ile 6 TL'den işlem görüyor. Alan bazlı destekle bugünkü şartlarda üreticimizin eline  7,5 TL para geçiyor. Fındık fiyatları ilerleyen dönemde 6,5 TL olduğunda bu rakam 8 TL'yi bulacak.

Hal böyleyken fındığı serbest piyasa ekonomisine bırakan iradenin, bölge milletvekillerinin işlerin hala yolunda değilmiş gibi gösterilmesine sessiz kalmalarını anlayamıyoruz. 'Fındık arz ve talebe göre para edecek, TMO fındık almayacak' dedikten sonra serbest piyasa fiyatlarının  arz ve talep haricinde nasıl artmasını bekliyorlar ? Neden fındık ihracatcısını eleştiriyorlar  anlamak mümkün değil. Fındık fiyatlarının daha fazla artmasını istiyor,  toplamda 8 TL fiyatı  düşük buluyorsanız TMO veya Fibkobirlik'e görev verir , hazineden de piyasaya para aktarırsınız olur biter.. TMO depolarına aldırırsanız 150 bin ton fındığı, o zaman fiyatı 10 TL olur. Ancak hem fındığı serbest piyasa ekonomisine bırakıp sonra da  serbest piyasaya müdahale beklemek çok tutarsız bir  tablo ortaya çıkarıyor.O zaman serbest piyasaya göre oluşan altın fiyatlarına, domates ve soğan fiyatlarına da müdahale etmek gerekir.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, 'gelin fındığın avantajlarını konuşalım, fındığı sorunlu göstermekten vazgeçin' çağrısı yaptı. Biz dün de söyledik bugün de: Fındık fiyatları düştüğünde sorumlu ararlar ama fiyatlar yükseldiğinde bir yerlere teşekkür edildiğini görmedik.

Fındıkta artık fiyat açıklama dönemi bitmiştir. 2009 yılından bugüne 4 yıldır fındıkta serbest piyasa ekonomisi geçerli. Bu gerçekler unutulmamalı. Dilerim artık hala TMO hala sektördeymiş gibi açıklamalar yapılmaz da bundan sonra fındığın avantajlarını da konuşmaya fırsat buluruz.

Murat Gürsoy - dunya.com


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Şarabın tadında toprağın etkisi var mı?
image Şarabın tadını, üzüm bağının bulunduğu toprağın etkilediğine dair anlayış giderek yaygınlaşıyor. Peki bunu destekleyen bilimsel veriler var mı?
Ustasından yılbaşında 3 farklı lezzet, 3 farklı tarif
image GAÜ Gastronomi Bölümü Öğretim Üyesi ünlü gurme Mustafa Şah yılbaşı sofraları için üç farklı hindi yemeği tarifi verdi.
Yolculuk sırasında tüketmemeniz gereken gıdalar
image Beslenmede yapılan birtakım hatalar, kötü bir yolculuk geçirmeye, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi fiziksel zorluklar yaşamaya neden olabiliyor. Elbette her insanın bünyesi farklıdır ve her gıda herkeste aynı etkiyi...