Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 18 Şubat 2018, Pazar 11:28
banner

Yargının demirbaş nöbetçisi: 'Sevişen Ağaç'

Yargının demirbaş nöbetçisi: 'Sevişen Ağaç'Girne Kaza Mahkemesi’nin arka bahçesinde bulunan ve Latincede ‘Bela Solarius’ ismiyle bilinmekte olan ‘Sevişen Ağaç’, tarihe eden tanıklığıyla gerek heybetli ve kasvetli görüntüsü ve de gerekse de 200 yıla uzanan derin köküyle, Girne Kaza Mahkemesi’nin arka bahçesinde yargının adeta temelini sembolize ediyor…
Paylaş  
12
16
14
0

KIBRIS POSTASI - Ertuğrul SENOVA

Girne Kaza Mahkemesi’nin arka bahçesinde bulunan ve Latincede ‘Bela Solarius’ ismiyle bilinmekte olan ‘Sevişen Ağaç’,  tarihe eden tanıklığıyla gerek heybetli ve kasvetli görüntüsü ve de gerekse de 200 yıla uzanan derin köküyle, Girne Kaza Mahkemesi’nin arka bahçesinde yargının adeta temelini sembolize ediyor… 

Anavatanı Afrika Kıtası olan bu ağaç, erkek ve dişi olmak üzere iki cinse ayrılıyor. Dişi cinsin gövdesi daha ince ve kıvrımlıyken, erkek cinsin ise daha yapılı olduğu belirgin bir şekilde gözlemlenebiliyor. 
         

Her iki cinsinin de meyvelerinin farklı olduğu bu ağaç, dallarının birbirini saracağı şekilde tutkuyla geliştiğinden dolayı, ‘Sevişen Ağaç’ olarak da isimlendiriliyor. Bazı rivayetler, iki büyük dalın, gölgesinde serinleyip, sıradaki davası için hazırlanan avukatların üzerine düştüğünü ve düşmeden hemen önce çıkardığı seslerden dolayı “Ağacın dalları sevişiyor” gibi söylemlere neden olduğu biliniyor. 
         
En büyük özelliklerinden biri, tek olarak değil, grup olarak yaşaması olan bu ağacın dalları içi boş denecek kadar hafif olabiliyor. Bu nedenle genelde sandal yapımında kullanıldığı biliniyor.

Girne bölgesinin 2 farklı noktasında daha bulunduğu bilinen ‘Sevişen Ağaç’, Kıbrıs adasında sayılı miktarda bulunuyor.
       

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Şarbon virüsü taşıdığı iddia edilen gemi Girne açıklarında!
image Türkiye basının günlerdir tartıştığı ve içinde şarbonlu hayvan taşındığı iddia edilen Panama Bandıralı Rahmeh adlı dev gemi Girne açıklarında ortaya çıktı.
Girne'de lösemili çocuklar yararına kermes düzenleniyor
image Girne Belediyesi ve Girne Ada Lions Kulübü işbirliğinde lösemili çocuklar yararına kermes düzenleniyor.
Zorba Balesi yarın, Girne Amfitiyatro'da sahnelenecek
image Zorba Balesi, 16. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali’nin açılışında,  yarın akşam Girne Amfi Tiyatro’ da sahnelenecek.