Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 27 Ağustos 2019, Salı 08:00
banner

Güngördü: "Arıtma tesisinin kapasitesinin arttırılması için 7 milyon Euro'ya ihtiyaç var"

Güngördü: Arıtma tesisinin kapasitesinin arttırılması için 7 milyon Euro'ya ihtiyaç varGirne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, artan nüfus yoğunluğu nedeniyle arıtma tesisinin yetersiz kaldığını belirterek, arıtma konusunun Girne'nin kanayan yarası olduğunu vurguladı. Arıtma tesisinin işlevini tam olarak yerine getiremediğini aktaran Güngördü, arıtma tesisinin kapasitesinin genişletilmesi için 7 milyon Euro’ya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Paylaş  
19
17
19
3

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, BRT’de yayımlanan Aziz Karaaziz’in hazırlayıp sunduğu Gündem Artı programına konuk oldu. Güngördü, Girne’nin arıtma sorununa dikkat çekti…

Girne merkez dışındaki köylerin hala daha atık sularını arıtma tesisine gönderemediğini ifade eden Güngördü, “Arıtma tesisi yeteri kadar yüklü olduğu için Karaoğlanoğlu, Bellapais ve Ozanköy’de yaşamını sürdüren vatandaşlar pis sularını arıtma tesisine gönderemiyor” dedi.

“BELEDİYENİN TEK BAŞINA KAYNAK AYIRMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Vatandaşların pis sularını fosseptik kuyulara boşaltarak arıta sorununu çözmeye çalıştıklarını dile getiren Güngördü, “Bu yöntem de çağdaşlıktan uzak ve sıkıntılıdır” diye konuştu.

Avrupa Birliği (AB) normlarına göre bir beldenin nüfusu 2000 bin kişiden fazlaysa bölgede arıtma tesisi olmak zorunda olduğunu kaydeden Güngördü, “Belediyenin bu işle tek başına mücadele etmesi ve kaynak ayırması mümkün değil” dedi.

“7 MİLYON EURO’YA İHTİYAÇ VAR”

Arıtma tesisi kapasite artırımı için gereken 7 milyon Euro’nun KKTC’deki hiçbir belediyenin tek başına altından kalkamayacağı bir bütçe olduğunu vurgulayan Güngördü, konuyla ilgili belediyenin Turizm Fonu’ndan yararlanması gerektiğini söyleyerek, “Arıtma tesisi kapasitesinin arttırılması projesinin devlet destekli olması ve Başbakanlığın projeye öncelik tanıması gerekir” ifadelerini kullandı.

Arıtma tesisinin Rum şahıs malı olması nedeniyle AB kaynaklarından yararlanamadıklarını aktaran Güngördü, Türkiye’den gelen İçme Suyu Temin Projesi kapsamında TC ve KKTC arasında bir protokol imzalandığını, bu protokole göre, Türkiye’nin içme suyu-kanalizasyon-yağmur suyu konularında KKTC’ye yardım yapmayacağını belirtti.

“GİRNE BELEDİYESİ İKİ ATEŞ ARASINDA KALDI”

Türkiye ve AB kaynaklarından katkı alamamaları nedeniyle Girne Belediyesi’nin iki ateş arasında kaldığını aktaran Güngördü, denize deşarj edilen suyun mutlaka arıtılması gerektiğini bildirerek, hükümetten yardım istedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
4
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
2 Eylül 2019, Pazartesi
Kemal         - Girne
Maraz etme be baskan,sana belediye baskani secilmen icin buyuk paralar harcayan isadami veya adamciklar icin nedir 7 milyon avracuk?Degil ama.....

27 Ağustos 2019, Salı
Hüseyin         - Girne
5 bucuk yıldır aklın nerdeydi Nidai? Ha tabi belediyede sana bırakılan milyonlarca Euroyu plansız programsız harcamakta, istihdam yapmakta ve yandaş şirketlerine para aktarmaktaydı aklın fikrin. 5 yılda kaynak yaratmak ve seçim sözlerini yerine getirip çoktan arıtmayı yapmak senin görevindi. Şimdide mağduru oyna sana Kadir İnanır.

27 Ağustos 2019, Salı
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Plansız programsız ve sınırsız inşaat izinlerini verenler, çok katlı yapılanmaya göz yumanlar Papua Yeni Ginelilerdir. Bu nedenle 7 milyon yurroyu onlardan talep edebilirsiniz! 😡 Bizde adettir özellikle yapılaşma konusunda “ben yaparım en lüksünü rüküşünü sonra da oturur ağlarım yolu yok, kaldırımı yok bilmem nesi yok, nerede bu devlet diye! “ Girnede dönen rant paralarının yanında 7 milyon yurro leblebi parası kalır. Bu meblayı niçin devletin x fonu yada AB veya TC karşılasın da rant mamması devam etsin? Susuz coğrafyada sahil kentinde her eve bir yüzme havuzu izni verdiniz! Bu liüksün vergisi ne kadar Sn Belediye Başkanı? Devede kulak bile değil! Ama havuzların dolması için kuyulardan rant devam ediyor! ..... Her şey samimiyetsiz ve yalan dolan....

banner
banner
banner
banner

Şehit Sıhhıye Er Mustafa Girgin Konferans Salonu açıldı
image Girne Askeri Hastanesi'ndeki konferans salonuna, Kıbrıs Barış Harekatı şehidi, Er Mustafa Girgin'in ismi verildi.
Güngördü, sökülen zeytin ağaçlarına sahip çıkan Başaran'ı kabul etti
image Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, sökülen zeytin ağaçlarına sahip çıkarak toprağa yeniden diken Cahit Başaran ile görüştü.
Bağımsızlık Yolu'ndan 'Kadına Yönelik Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü' iç...
image Bağımsızlık Yolu Girne Örgütü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü için bölge örgütlerine çağrıda bulundu.