Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 15 Temmuz 2019, Pazartesi 15:46
banner

Özgöker: "Kıbrıs'ın doğusundaki doğal gaz, Avrupa'nın 30 sene ihtiyacını karşılayacak miktardadır"

Özgöker: Kıbrıs'ın doğusundaki doğal gaz, Avrupa'nın 30 sene ihtiyacını karşılayacak miktardadırKAÜ Rektörü Prof. Dr. Özgöker, Doğu Akdeniz'deki enerji mücadelesi hakkında açıklamalarda bulundu. Özgöker, "Kıbrıs’ın doğusunda keşfedilen doğal gaz, Avrupa'nın 30 sene ihtiyacını karşılayacak miktardadır" dedi.
Paylaş  
3
4
2
0

Girne Amerikan Üniversitesi'nin (GAÜ) Kardeş Üniversitesi Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ), Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, Doğu Akdeniz’de, Türkiye’ye ait Fatih Sondaj Gemisi’nin aramalara başlamasının ardından, dünya siyasetinde ortaya çıkan gerginlik ve nedenleri hakkında açıklamada bulundu.

Doğu Akdeniz’deki yetki alanı meselesinin enerji mücadelesinin dünü ve bugünü bize aktardıkları hakkında açıklamada bulunan Özgöker’in açıklaması şu şekilde:

“Dünyada ilk bilinen yüklü miktardaki malların ülkeler arasında deniz ticaretiyle yapıldığı bölge Doğu Akdeniz bölgesidir. Ayrıca bütün Semavi dinlerin ortaya çıktığı, Kutsal Kitapların Peygamberler vasıtasıyla yeryüzüne indirildiği Orta-Doğu Bölgesinin açık denizlere açıldığı yer Doğu Akdeniz bölgesidir. Yani hem İktisadi hem de Dini ve Siyasi bakımdan Doğu Akdeniz asırlardır Dünyanın en önemli bölgesidir. Ayrıca Dünya Medeniyetinin beşiği sayılan "Avrupa" kıtası da adını Doğu Akdeniz'de Bugünkü Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin topraklarının bir kısmında milattan önce hüküm süren ve dünya üzerinde ilk düzenli ticareti başlatan Finike Devleti Kralı’nın kızı Avrupa'dan alır. 1. ve 2. Dünya Savaşları Endüstri Devriminden sonra seri ve fabrikasyon üretimin ana hammaddesi olan kömür ve demir madenlerinin hâkimiyetini ele geçirmek için ortaya çıkmıştır. Bugün endüstride ve üretimde kömür yerine petrol ve Doğal Gaz kullanılmaktadır. Dünya üzerinde bilinen ve işletilen  Petrol ve Doğal Gaz rezervlerinin % 75 i Orta Doğu Bölgesinden çıkartılmakta ve Akdeniz kanalıyla Avrupa'ya sevk edilmektedir. Doğu  Akdeniz tarihte zeytinyağı, baharat, ipek, şarap, hurma, narenciye vb. gibi tüketim mallarının ticaret üssü iken son 50 senede temel Enerji kaynağı olan petrolün de ticaret ve transfer üssü olmuştur. Son 4 senedir ise sadece transfer değil Kıbrıs adası ile tarihi Finike toprakları olan Levat Bölgesi arasında Doğu Akdeniz' de bulunan Doğal Gaz rezervleri ile Kıbrıs adasının batısında Girit istikametinde bulunan petrol kaynakları sayesinde sadece transit ve ticaret merkezi değil Doğal Gaz ve Petrol "ÜRETİM" merkezi de olmaya başlamıştır.” 

Prof. Dr. Özgöker ayrıca, Doğu Akdeniz’de keşfedilen doğal gaz ve petrol yataklarının ekonomik ve stratejik değeri hakkında ki açıklaması ise şu şekilde, “1973 1. Petrol Krizi ve Arapların petrolü Batılı ülkelere satışı ambargosu ile 1979 2. Petrol krizi sonrası petrol fiyatları varil başına 1.5 dolardan 40 dolara çıkmış ve petrol iktisadi bakımdan büyük bir zenginlik kaynağı olması yanısıra, stratejik ve askeri bakımdan da büyük bir silah haline gelmiştir. Savaşta cephelerde İsrail karşısında büyük mağlubiyetler alarak yenilip darmadağın olan Araplar, Petrolü silah ve diplomasi kozu olarak kullanarak masa başında istediklerini almak yoluna gitmişlerdir” sözlerini kullandı.

“KIBRIS’IN DOĞUSUNDA KEŞFEDİLEN DOĞAL GAZ, AVRUPA’NIN 30 SENE İHTİYACINI KARŞILAYACAK MİKTARDADIR”

Özgöker, “Kıbrıs'ın Doğusunda keşfedilen ve 2 sene sonra Avrupa'ya satılmaya başlanacak olan Doğal Gaz'ın miktarının Avrupa' nın 30 sene Enerji ihtiyacını karşılayacağı hesaplanmaktadır. Halen rezerv durumda bekleyen ve çıkartılması için drenaj çalışmalarına başlanmayan Kıbrıs'ın batısındaki petrol rezervlerinin ise Orta-Doğu petrolleri tükenirse veya fiyatı 1. ve 2. Petrol Krizindeki gibi artarsa ya da 1973 Arap-İsrail Savaşından sonraki gibi Araplar Petrolü silah olarak kullanım batılı ülkelere ambargo koyup satışını yasaklarlarsa alternatif olarak Orta-Doğu petrolünü ikame ederek derhal üretime geçilebilecektir. Yani Kıbrıs bir enerji üssü haline gelmiştir. 2. olarak Kıbrıs barındırdığı Egemen İngiliz Üsleri vasıtasıyla 1948-1973 arası dört Arap-İsrail Savaşının yaşandığı, halen Libya, Tunus, Yemen, Irak ve Suriye de iç savaşların yaşandığı yakında ABD, İngiltere, İsrail tarafından Suriye ve İran'a karşı bir askeri operasyon başlatılacağı bölge sabit bir uçak gemisi vazifesi görmekte olduğu için çok stratejik bir bölgedir”  dedi.

PROF. DR. ÖZGÖKER; “KIBRIS, TÜRKİYE İÇİN HAYATİ BİR ÖNEMDEDİR”

“Kıbrıs, Türkiye için hayati bir önemdedir. Türkiye'nin açık denizlere çıkış kapısı, enerji kaynaklarına ulaşım noktası ve kutsal mekânlara ulaşmada geçiş noktasıdır. Ekonomik, tarihi, kültürel, siyasal, stratejik ve askeri bakımdan Kıbrıs Türkiye için vazgeçilmezdir. Türkiye Kıbrıs'taki haklarını, Kıbrıs Türklerinin çıkar, refah ve güvenliklerini  sonuna kadar korumaya kararlıdır ve muktedir” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ Yaz Yüzme Kursları'nın 2. kısmı başlıyor 
image GAÜ Spor Koordinatörlüğü bünyesinde düzenlenen  Yaz Okulları Yüzme Kursları'nın ilk kısmının başarıyla ve yoğun ilgiyle karşılanmasının ardından, Yüzme Kurslarının ikinci kısmı 22 Ağustos tarihinde başlıyor.
GAÜ Drama Ve Oyunculuk Bölümü özel yetenek sınavları 10 ve 13 Eylül'de
image Girne Amerikan Üniversitesi Sahne Sanatları Yüksekokulu Drama ve Oyunculuk Bölümü, 2019-2020 Akademik Yılı özel yetenek sınavı, 10 Eylül Salı günü Ankara ve 13 Eylül Cuma günü Girne’de gerçekleştirilecek.
UKÜ Lisansüstü Programlarına başvurular devam ediyor
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), 2019 – 2020 Akademik Yılı Güz Dönemi için 22 doktora ve 51 yüksek lisans olmak üzere toplam 73 lisansüstü programa öğrenci kabul ediyor.