Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 11 Ağustos 2017, Cuma

Türkiye Kıbrıs'a enerjiyle hükmedecek

Paylaş  
42
84
37

  • Türkiye artık para vermek değil para kazanmak istiyor hem de tüm Kıbrıs’tan. Her anlamda ekonomik dev olan bu büyük ülke toplamda milyon nüfusu olan bir adaya hem su satacak hem elektrik satacak hem de sahip olduğu zenginliğe artık benzindir gazdır, tüm bunlara talip olacak. Anlıyor musunuz fotoğrafın büyüğünü?
  • Gelen su ve dün imzalanan kablo ile gelecek olan elektrik aynı zamanda Güney Kıbrısı da hedef olarak seçmiş durumda. Yeter ki ucuz olsun. Su dediğiniz olay ada ülkeleri için ganimet değerinde, elektrik deseniz daha da değerli. Size bu iki enerjiyi ve temel tüketim maddesini yanı başınızda bir ülke daha ucuza satmayı teklif ederse kimin işine gelmez ki bu alış veriş. Türkiye artık çok akıllandı. Askerle harla gürle değil ekonomiyle üstünlük elde ediyor ve gelecek olan elektrik elbette ki Rum tarafıyla da entegre olabilecek. Bir ülke bir başka ülke üstünde başka nasıl bir egemenlik ister ki.
  • Olası bir antlaşma gündemde ve bu antlaşma olmadan önce Türkiye gerek Kıbrıs’ın Kuzeyinde gerekse tüm ada üzerinde askeri olsun olmasın söz sahibi olmak istiyor. İşte önce su sonra da elektrik bunun en belirgin adımları.

Her ne kadar çözüm olacağına yönelik inancımız azalmış olsa da yapılan açıklamaların ötesinde Türkiye’nin KKTC ile kurmuş olduğu ilişkiler Türkiye’nin adeta Kıbrıs’ta çözüm öncesi ciddi hazırlığa giriştiğini hissettiriyor bana.

Önce su meselesiyle bunu fark ettik. Her zaman nasıl yorumlanıyordu Türkiye-KKTC ilişkileri, ilk önce oradan girelim konuya. Türkiye’nin burada nüfusu var, askeri var bu nedenle KKTC’ye de bakmak zorunda. Gerçekten de ilk başlarda hem algı öyleydi hem de işin gerçek boyutu. Sonra bir gün ne oldu, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs ile ilgili, fikri kısmen değişti. Belki yine Türkiye için Pazar kapılarından biri olacaktı, bir tür Akdenizdeki üssü olmaya devam edecekti Kıbrıs ancak artık kendine daha fazla yetebilmeliydi.

Yapılan ekonomik protokollerden ötürü Ankara, topluma kötü anne olarak sunulmaya çalışıldı çoğu zaman. Halbuki Ankara Hükümetinin tek derdi daha az para yardımı yapmaktı. Hepimiz biliyoruz ki Türkiye’nin KKTC’ye yaptığı mali yardım Suriyeli sığınmacılara yaptığı yardımın ancak onda biridir. Daha fazlası değil.

Kuzey Kıbrıs’ın yoludur, okuludur, hastanesidir yeniden inşaa edilsin istenildi ama bizim tembel siyasilerimiz elini dahi sürmedi bu paraya. Daha az devlet memuru yaratılsın, devletin maaş yükü azalsın istedi Türkiye , biz ona da hayır dedik. Alışmışız bir kere birinin bize yardım etmesine.

Tabii ki gelmiş geçmiş Ankara hükümetlerinin kabahati çok büyük hem de çok. Sen alıştırırsan para vermeyi ve sonra azaltmak istersen  illa ki işgalci olacaksın. Son derece yanlış buluyorum yeri gelmişken söyleyim.

Aslında Türkiye bize yardım etmek istedi, kendi ayaklarınızın üzerinde durun birinden para beklemeden yaşayın dediyse de bu bizim işimize gelmedi.

Alışmışız hazıra bir kere, kolay mı vazgeçmek.

SU VE ELEKTRİK ÇÖZÜME İŞARET

Rumların hesabını kitabını bilemeyiz. Adamlar bugün başka yarın başka konuşuyor ama Türkiye’nin Kıbrıs ile ilgili hesapları çok daha büyük.

Su ve elektrik olmadan bir ülke var olabilir mi? Peki yanı başınızda gerçekten kritik öneme sahip bir adanın suyunu ve elektriğini siz satabilmeyi başarırsanız o ülke deki söz gücünüzü düşünün.

Bir başka açıdan bakalım olaya. Türkiye, Kıbrıs’ta yüz bin asker bulundursa mı işine gelir yoksa sadece bir üs ve bununla birlikte tüm ülkenin elektriğini ve suyunu karşılayan, bunları Kıbrıs’a satan ülke olsa mı işine gelir.

Cevabı malum.

Türkiye artık para vermek değil para kazanmak istiyor hem de tüm Kıbrıs’tan.

Her anlamda ekonomik dev olan bu büyük ülke toplamda  milyon nüfusu olan bir adaya hem su satacak hem elektrik satacak hem de sahip olduğu zenginliğe artık benzindir gazdır, tüm bunlara talip olacak. Anlıyor musunuz fotoğrafın büyüğünü?

ÇÖZÜM OLMASA OLMAZ MI?

Bizim açımızdan olmaz ama Türkiye açısından olur. Sonuçta Türkiye, adaya getirdiği suyu ve getireceği elektriği yalnızca bize satmayı hedefleseydi bu kadar para harcar mıydı? Çocuk olmayın.

Gelen su ve dün imzalanan kablo ile gelecek olan elektrik aynı zamanda Güney Kıbrısı da hedef olarak seçmiş durumda.

Yeter ki ucuz olsun.

Su dediğiniz olay ada ülkeleri için ganimet değerinde, elektrik deseniz daha da değerli. Size bu iki enerjiyi ve temel tüketim maddesini yanı başınızda bir ülke daha ucuza satmayı teklif ederse kimin işine gelmez ki bu alış veriş.

Türkiye artık çok akıllandı. Askerle harla gürle değil ekonomiyle üstünlük elde ediyor ve gelecek olan elektrik elbette ki Rum tarafıyla da entegre olabilecek.

Bir ülke bir başka ülke üstünde başka nasıl bir egemenlik ister ki.

GETİRİSİ VE GÖTÜRÜSÜ İYİ HESAPLANMALI

Maliye eski Bakanı Birikim Özgür Elektrik antlaşmasına sanırım tek destek veren CTP’li , onun dışındaki CTP’li vekiller bu olaya pek sıcak bakmıyorlar. Tabii herkesin endişe ettiği mesele şu. Elektrik daha ucuz olacak mı olmayacak mı? İleride bir sorun yaşanırsa KKTC bir sıkıntı yaşayacak mı yoksa ilahi nihai Türkiye’ye mı bağımlı olacak.

Tabii olayın izah ettiğim boyutu da var. Olası bir antlaşma gündemde ve bu antlaşma olmadan önce Türkiye gerek Kıbrıs’ın Kuzeyinde gerekse tüm ada üzerinde askeri olsun olmasın söz sahibi olmak istiyor. İşte önce su sonra da elektrik bunun en belirgin adımları.

Bazı şeyler ne kadar da hızlı değişiyor, değil mi?

*************

GÜNÜN SÖZÜ

İnsanların mutlulukları yada mutsuzlukları, talihin olduğu kadar Kendi karakterlerinin de eseridir.

La Rochefoucauld

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
2
 
0
 
2
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Mart 2018, Cuma    Nami ile Özersay da mı Denktaşlaşıyor?
15 Mart 2018, Perşembe    Asgari ücret 10 senede 10 dolar arttı
14 Mart 2018, Çarşamba    İnsanlar delirmeye başladı…
13 Mart 2018, Salı    Uçak kazaları bulaşıcıdır, dikkat edin!
12 Mart 2018, Pazartesi    UBP'de kimler aday?
8 Mart 2018, Perşembe    Akıncı'yı doğru anlamak lazım
7 Mart 2018, Çarşamba    Hükümetin Ankara ile zor sınavı!
6 Mart 2018, Salı    Kadınlarda kanser korkusu
5 Mart 2018, Pazartesi    "Kar"haneler de olmasa!
2 Mart 2018, Cuma    Baybars'ın devirdiği çam!

Nami ile Özersay da mı Denktaşlaşıyor?
Gökhan ALTINER | 16 Mart 2018, Cuma

Peki haklı mılar bu söylemlerinde ?! Evet hem de yüzde yüz haklılar ama sanki konuşan onlar değil de Ankara  !Her iki bakan da adeta Ankara’nın söylemlerini tekrarlıyorlar. Nasıl ki vakti zamanında Sn. Özersay, Anka...
Asgari ücret 10 senede 10 dolar arttı
Gökhan ALTINER | 15 Mart 2018, Perşembe

Türkiye’de 2007’de aylık 394 USD olan asgari ücret 2017 yılına gelindiğinde 501 USD’ye arttı.  Asgari ücretli çalışan 10 senede 107 dolarlık alım gücü  artışı yaşadı. Diğer bir değişle asgari ücretli çalışanın alım ...
İnsanlar delirmeye başladı…
Gökhan ALTINER | 14 Mart 2018, Çarşamba
Bir süreden beridir ülkenin başında felaket rüzgarları esiyor. Olacak gibi değil. Peşi sıra olan trafik kazaları, onlarca ağır ve hafif yaralı insanlar, kazalarda ölenler. Adını ne koyarsanız koyun bu tam anlamıyla bi...