Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Haziran 2013, Perşembe 07:39
banner

THD: "Yanlış ve plansız eğitim işsizliği yaratıyor..."

THD: Yanlış ve plansız eğitim işsizliği yaratıyor...Toplumsal Hareket Derneği yayınladığı bildiri ike geçlerin istihdam sorununa değindi... Başkan Faize Terazi imzalı açıklama şöyle:
Paylaş  
24
28
18
0

Son 6 yıldır ülkemizde yaşanan ekonomik çöküş ve gittikçe tırmanan işsizlik sorunu gündemde yeterince hak ettiği yeri ve önemi bulamıyor ne yazık.

Federal sistemde ortağımızla eşit egemenliğe sahip bir Halk olabilmemiz için sadece siyasi ve idari paylaşım yönünden eşit olmak yeterli değildir. Ayni zamanda ekonomik anlamda da eşit ve güçlü bir Halk olmamız gerekmektedir.

Yanlış ve plansız eğitim politikalarımız yüzünden, bugün ekonomiye kazandıramadığımız kalabalık üniversiteli işsiz gençler ordumuz ve arkadan yetişen bir o kadar daha genç insanımız ne olacak ? Anlaşma olsun olmasın çok değil beş on yıl içerisinde işsizliğin neden olduğu ciddi bir göç ve nüfus kaybı bizi beklemektedir. Eğer ortada bir halk kalmazsa nerde kalır o zaman bizim savunduğumuz siyasi eşitlik, egemenlik ve devlet kavramı.

Sürdürülebilir bir devlet gücünü başka devlet veya halklardan değil, kendi halkından alır. Halkın güçlenmesi ise ancak tüm bireylerinin fırsat eşitliği çerçevesinde ekonomik özgürlüğe ve refaha kavuşması ile mümkün olabilir.

Ülkemizde üniversiteli işsiz bir genç nesil yaratılmasının iki temel nedeninden birincisi gençlerimiz orta eğitim sırasında, meslek seçimi hususunda doğru yönlendirilmediği için, belli popüler mesleklerin ülke ihtiyacı üzerinde bir popülasyona ulaşmasına neden olunmuştur. Eğitim politikalarındaki diğer bir eksiklik ise ülkenin ara eleman ihtiyacına cevap verecek olan meslek okullarına gerekli önemin verilmemesi ve gençlerimizin ünvan sahibi olmaktan önce, meslek sahibi olmaları konusunda bilinçlendirilmemeleridir.

Devlet yöneticilerinin istihdam sorunu konusunda hiçbir ekonomik politikaları yoktur. Sektörel kalkınma planları yapılmamıştır ve sektör temsilcileri ile işbirliği içerisinde değildirler. Kamu geçmişteki yanlış istihdam politikalarından dolayı tıkandı diyerek istihdama özel sektörü adres göstermek de marifet değil. Özel sektör çok daha zor durumdadır. İşletmeler kendilerini ayakta tutabilme derdinde, batmamak için suyun üzerinde kalma çabasına düştüler. Bırakın istihdam yapmayı mevcutları işten çıkarıyorlar. Ekonomi öyle otomatik pilota bağlanılarak yönetilemez. Sektörler tek tek masaya yatırılarak ekonomi planlanmalıdır.

Aksi takdirde tepesinde kavga edilen bu devlet, halkını ve insanını yaşatamadığımız için, bir gün ayaklarımızın altından kayıp gidecektir.

Faize Tarazi

Başkan


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kalkanlı Yaşam Evi için Kooperatif Merkez Bankası'nda bağış hesabı açıldı
image Kısa bir süre sonra hizmete girecek olan Kalkanlı Yaşam Evi için Kooperatif Merkez Bankası'nda bağış hesabı açıldı.
Kamu - Sen'den kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarıyla ilgili konferans d...
image Kamu-Sen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sekreteri, Kadın ve Çocuk Hakları Komite Başkanı Ayşe Özdemirağ, "Kadına Yönelik Şiddeti Önleme" ve "Çocuk İstismarının Etkileri" başlıklı konferanslar düzenleneceğini açıkladı.
Akıncı: "Güzel bir geleceği din, dil, renk, ırk farkı gözetmeksizin kurabilme...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, Kuzey Kıbrıs Lions Kulüpleri Federasyonu'nun, Muratağa, Sandallar Şehitlik Ormanı'nda düzenlenen fidan dikimi etkinliğine katıldı.