Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Haziran 2013, Perşembe 07:39
banner

THD: "Yanlış ve plansız eğitim işsizliği yaratıyor..."

THD: Yanlış ve plansız eğitim işsizliği yaratıyor...Toplumsal Hareket Derneği yayınladığı bildiri ike geçlerin istihdam sorununa değindi... Başkan Faize Terazi imzalı açıklama şöyle:
Paylaş  
37
39
32
0

Son 6 yıldır ülkemizde yaşanan ekonomik çöküş ve gittikçe tırmanan işsizlik sorunu gündemde yeterince hak ettiği yeri ve önemi bulamıyor ne yazık.

Federal sistemde ortağımızla eşit egemenliğe sahip bir Halk olabilmemiz için sadece siyasi ve idari paylaşım yönünden eşit olmak yeterli değildir. Ayni zamanda ekonomik anlamda da eşit ve güçlü bir Halk olmamız gerekmektedir.

Yanlış ve plansız eğitim politikalarımız yüzünden, bugün ekonomiye kazandıramadığımız kalabalık üniversiteli işsiz gençler ordumuz ve arkadan yetişen bir o kadar daha genç insanımız ne olacak ? Anlaşma olsun olmasın çok değil beş on yıl içerisinde işsizliğin neden olduğu ciddi bir göç ve nüfus kaybı bizi beklemektedir. Eğer ortada bir halk kalmazsa nerde kalır o zaman bizim savunduğumuz siyasi eşitlik, egemenlik ve devlet kavramı.

Sürdürülebilir bir devlet gücünü başka devlet veya halklardan değil, kendi halkından alır. Halkın güçlenmesi ise ancak tüm bireylerinin fırsat eşitliği çerçevesinde ekonomik özgürlüğe ve refaha kavuşması ile mümkün olabilir.

Ülkemizde üniversiteli işsiz bir genç nesil yaratılmasının iki temel nedeninden birincisi gençlerimiz orta eğitim sırasında, meslek seçimi hususunda doğru yönlendirilmediği için, belli popüler mesleklerin ülke ihtiyacı üzerinde bir popülasyona ulaşmasına neden olunmuştur. Eğitim politikalarındaki diğer bir eksiklik ise ülkenin ara eleman ihtiyacına cevap verecek olan meslek okullarına gerekli önemin verilmemesi ve gençlerimizin ünvan sahibi olmaktan önce, meslek sahibi olmaları konusunda bilinçlendirilmemeleridir.

Devlet yöneticilerinin istihdam sorunu konusunda hiçbir ekonomik politikaları yoktur. Sektörel kalkınma planları yapılmamıştır ve sektör temsilcileri ile işbirliği içerisinde değildirler. Kamu geçmişteki yanlış istihdam politikalarından dolayı tıkandı diyerek istihdama özel sektörü adres göstermek de marifet değil. Özel sektör çok daha zor durumdadır. İşletmeler kendilerini ayakta tutabilme derdinde, batmamak için suyun üzerinde kalma çabasına düştüler. Bırakın istihdam yapmayı mevcutları işten çıkarıyorlar. Ekonomi öyle otomatik pilota bağlanılarak yönetilemez. Sektörler tek tek masaya yatırılarak ekonomi planlanmalıdır.

Aksi takdirde tepesinde kavga edilen bu devlet, halkını ve insanını yaşatamadığımız için, bir gün ayaklarımızın altından kayıp gidecektir.

Faize Tarazi

Başkan


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

BRTK'nın Müdürü yine Meryem Özkurt oldu, KIB-TEK Yönetim Kurulu belirlendi!
image Bakanlar Kurulu kitaplarla ilgili KDV oranını yüzde 5’ten yüzde 0’a çekti. BRTK'nın Müdürü yeniden Meryem Özkurt oldu. KIB-TEK Yönetim Kurulu belirlendi.
Çağıner: "Ülkemiz denizleri Ada'nın en büyük zenginliğidir"
image Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner yaptığı açıklamada "Denizlerimiz adanın en büyük zenginliğidir ve bu doğal varlıkları korumamız hayati bir konudur" dedi.
Pilli: "Hedefimiz Halka En İyi Sağlık Hizmetini Vermek"
image Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu ve beraberindeki heyet ile görüştü.