Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 31 Temmuz 2009, Cuma 23:51
banner

1 Ağustos kutlanıyor

1 Ağustos kutlanıyor

Başbakan Derviş Eroğlu, gelecek nesillere geçmişin acı günlerini geri getirmeyecek, güvenli bir gelecek bırakmanın, çok büyük özveri ve fedakarlıklarla bugünlere gelmiş olan Kıbrıs Türk halkına karşı tarihsel sorumlulukları olduğunu belirtti.

Paylaş  
70
134
58
1

Başbakan, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sınırlarının ve güvenliğinin bekçisi” Güvenlik  Kuvvetleri Komutanlığı’nın 33’üncü, Kıbrıs’ta Türk varlığının korunmasında ve milli mücadelenin başarıya ulaşmasında büyük pay sahibi olan TMT’nin 51’inci kuruluş ve Kıbrıs’ın fethinin 438’inci yıldönümlerinin kesiştiği bir gün olan  1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı büyük bir coşku ve gururla kutladıklarını belirtti.

Başbakan Eroğlu, bu özel günün, tarihsel gelişim içerisinde Kıbrıs Türkü’nün nerelerden nereye geldiğini göstermesi bakımından da önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydetti. Eroğlu şöyle dedi:

“Halkımız, Kıbrıs’ın fethinden itibaren yüzlerce yıl yöneticisi olduğu bu topraklarda gün gelmiş yok edilme tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır. Bütün imkansızlıklara rağmen  Kıbrıs Türkü azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürmüş ve Ruma boyun eğmemiştir.

Türk Mukavemet Teşkilatı işte böylesi bir ortamda kurulmuş ve Kıbrıs’ta Türk varlığının korunmasında ve bugünlere gelinmesinde çok önemli bir misyon yüklenmiştir. Çok zor koşullar altında büyük bir mücadele verilmiş ve Anavatan Türkiye’nin desteğinde 1974 Mutlu Barış Harekatı’yla da  mutlu sona ulaşılmıştır.

Bugün ise bu harekatın yarattığı coğrafya üzerinde kurduğumuz devletimizde özgürce bu günü kutlamanın onur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Gelecek nesillere geçmişin acı günlerini geri getirmeyecek, güvenli bir gelecek bırakmak, çok büyük özveri ve fedakarlıklarla bugünlere gelmiş olan Kıbrıs Türk Halkına karşı tarihsel sorumluluğumuzdur.” 

Halkın, “geçmişin acı tecrübeleri ışığında, yarınlarına umutla bakarken”, bir devlet çatısı altında olmanın ne demek olduğunu öğrendiğini ifade eden Başbakan Eroğlu, şunları kaydetti:

“Bazı hususlarda fedakarlık edilemeyeceğinin de bilincindedir. Kıbrıs’ta bir anlaşmaya ulaşılmasını Kıbrıs Türk Halkı da arzulamaktadır. Ancak bu arzu ve isteğini bir zaaf olarak algılamamak gerekir. Anlaşmanın şekli ve içeriği bizler için çok önemlidir. 1974 öncesi ve 1974 sonrasında yaşanan gerçekler göz ardı edilerek bir noktaya ulaşmak ve tarihi başa sarmak, Kıbrıs’ı daha da karıştırmak demektir. Bu gerçekleri herkesin görmesi ve bu gerçekler ışığında yaşayabilir bir anlaşmaya ulaşmak için tüm ilgili tarafların gayret göstermesi gerekir. Bu duygu ve düşüncelerle  halkımızın 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı kutlar, şehitlerimize Tanrı’dan rahmet, gazilerimize esenlikler dilerim.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
1 Ağustos 2009, Cumartesi
Hasan Bartu         - Girne
Maşallah,, ne güzel duruma getirdiniz kktc'i. Pasportunu alan kaçıyor. Bunun içinde kaç kişi kaldik? Tabii ki sizler,,kaymağı yiyenler için güzeldir...

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Meclis bugün toplanıyor
image Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün toplanacak.
Oran: "Her bakan, müsteşar ve müdür bir sorunu çözseydi, tek bir çevre sorunu...
image Eski müsteşar, çevreci, inşaat mühendisi Hakan Oran, çevreyi kirletenlere etkili ceza verilmesi gerektiğini vurguladı
Austine Wallie cinayetiyle ilgili yeni gelişme: Tutuklu sayısı 12'ye yükseldi...
image Taşkent Anayolu'nda 19 Nisan Cuma sabahı erken saatlerde, yol kenarına atılmış olarak bulunan erkek cesedinin kimliğinin belirlenmesinin ardından polis 9 kişiyi gözaltına almıştı. Soruşturma kapsamında bugün 3 kişi da...