Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 2 Ağustos 2009, Pazar 00:25
banner

1 Ağustos kutlandı

1 Ağustos kutlandı

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (GKK) 33’üncü, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) 51’inci kuruluş ve Kıbrıs’ın fethinin 438’inci yıldönümünü kapsayan 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı, bugün tören ve etkinliklerle kutlandı.

Paylaş  
70
134
66
8

Kutlama etkinlikleri çerçevesinde  Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende GKK Komutanı Tümgeneral Abdullah Recep, Atatürk Anıtı Özel Defteri’ne şunları kaydetti:
“Aziz Atatürk ;
 Kıbrıs’ın fethinin 438’inci, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) 51’inci ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ve bütünlüğünün temeli olan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (GKK) 33’üncü kuruluş yıldönümünü kutlamak için manevi huzurunuzda bulunuyoruz;

Kıbrıs Türkü’nün Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda kurduğu cumhuriyeti daima ileri götürmek ve bağımsız bir şekilde sonsuza kadar yaşatma kararlılığındayız.

Güvenlik kuvvetleri mensubu olarak bizler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni koruma, ve kollama vazifemizi her türlü şart altında yılmadan yapacak ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Bayrağı’nı dünya var oldukça , bu topraklar üstünde dalgalandıracağız. Size olan şükranlarımız ve ilkelerinize olan bağlılığımızı  bir kez daha belirtiyor ve huzurunuzda saygı ile eğiliyoruz.”

Atatürk Anıtı önünde yapılan tören sırasında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan GKK mensubu Piyade Kurmay Binbaşı Mustafa Kutruza, Toplumsal Direniş Bayramı’nı büyük bir coşku ve heyecanla kutladıklarını söyleyerek, Kıbrıs’ın bundan 438 yıl önce, uzun ve yıpratıcı muharebeler sonucunda, binlerce şehit verilerek fethedildiğini ve Kıbrıs’ta Türk hakimiyetinin  tescil ettirildiğini, böylece Kıbrıs’ta uzun yıllar barış ve huzurun hakim olduğunu ifade etti.

1878 yılında Osmanlı  devleti ile İngiltere arasında yapılan anlaşmayla adanın, geçici olarak İngiltere’ye kiralandığını ve Lozan  Barış Anlaşmasıyla Türkiye’den koparıldığını kaydeden Kutruza, II. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’nin Kıbrıs’a bağımsızlık tanımasının Türkler’le, Rumlar asındaki uyuşmazlıkları ve çatışmaları körüklediğini kaydetti.

O dönemde İngiltere’nin ve bölgede çıkarı bulunan diğer devletlerin izlediği politika ve Yunanistan’a gösterdikleri hoşgörünün, Rumlar’ın ENOSİS hayallerini güçlendirdiğini ve adada Rumlar’ın neden olduğu huzursuzluk, kaos ve şiddet olaylarının başladığını anlatan Kutruza, yapılan saldırılarda, ENOSİS’in önünde tek engel olan Kıbrıs Türk halkının hedef alındığını belirtti.

Rumlar’ın 1 Nisan 1955 tarihinde kurulan EOKA teftiş örgütü ile Kıbrıs Türkü’nü yok ederek adaya tek başına sahip olmak için çeşitli hile ve entrikaya başvurduğunu,  Kıbrıslı Türkler’i yok etmek için asla unutulmayacak, insanlık dışı, vahşet ve barbarlık örnekleri sergilediğini ifade eden Kutruza, “Kıbrıs Türk’ü ata yadigarı bu toprakları, canı ve malı pahasına korumak için, Türk Mukavemet Teşkilatını kurmuş, özgürlük ve bağımsızlık yolunda  ilk adımını atmıştır” dedi.

Var oluş mücadelesinde Mukavemet Teşkilatı saflarında tek bir yumruk olan Kıbrıs Türk’ünün  bir adım bile gerilemeden, Anadolu’dan beklenen destek gelinceye kadar kanlarının son damlasına kadar haklı mücadelesini sürdürdüğünü dile getiren Kutruza, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın  Türk halkının kendi öz eseri olduğunu, Kıbrıs Türkü’nü esaretten kurtaran, ada üzerindeki haklarına sahip çıkarak, Kıbrıs Türkleri’nin var oluş ve hürriyet mücadelesinde bayrağı elden bırakmayanların efsaneleşmiş simgesi olduğunu vurguladı.

Türk Mukavemet Teşkilatı’nı oluşturan mücahitlerin  yüce Türk milletinin mensubu olmanın onur ve gururuyla, her türlü zorluğa rağmen eşini, çocuğunu ve tüm sevdiklerini geride bırakarak vatanı canı ve kanı pahasına koruyarak şehit ve gazi olduğunu ifade eden Kutruza, “Şehitlerimizin ve gazi olarak aramızda bulunan mücahitlerimizin çektikleri acılar ve gösterdikleri fedakarlıkların değeri hiç bir şeyle ölçülemez” dedi.

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın tarihi görevini başarıyla yerine getirdiğini ve 1 Ağustos 1976 yılında düzenli bir orduya dönüşerek, Kıbrıs Türkü’nün bağrından çıkan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nı  oluşturduğunu anlatan Kutruza, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın, Türk Mukavemet Teşkilatı’ndan devraldığı bayrağı daima yükseklerde tutarak, kurulduğu günden bu güne, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile birlikte adadaki Türk varlığını yok etmek isteyenler karşısında aşılmaz bir güç olarak durduğunu vurguladı.

Kutruza, Kıbrıs Türk halkının, Rumlar’ın 1974 yılına kadar devam eden silahlı saldırıları sonucunda  yüzlerce köyü boşaltarak aç, susuz  çadırlarda ve mağaralarda yaşadığını ancak onurlu mücadelesinde asla taviz vermeyerek bu günlere ulaştığını da söyleyen Kutruza,  konuşmasını şöyle sürdürdü:
“GKK, Atatürk İlke ve İnkılapları’na sıkı sıkıya bağlı, vatan ve millet sevgisiyle dolu, özgürlük ülküsünün şaşmaz  ve kararlı savunucusudur.GKK mensupları üzerinde yaşadığı ata yadigarı bu güzel vatan toprağını sonsuza dek her türlü tehdide karşı savunma azim ve kararlılığı içerisindedir.
Her geçen gün daha da güçlenen, yeni silah, araç, teçhizatla modern bir hale gelen Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, bugün Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nın desteğinde ve onunla işbirliği içerisinde, her zamankinden daha güçlü olarak kendisine verilebilecek her türlü görevi başarabilecek azim ve kararlılığındadır.

Bu mutlu günümüzde Kıbrıs’ta Türklüğe bir vatan yaratan Türk Mukavemet Teşkilatı’nın şehitlik ve gazilik mertebesine eren Mehmetçik, mücahit mücadelelerini minnetle anıyoruz.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
8
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Ağustos 2009, Pazartesi
Ali Cavus         - Larnaca
Londrali, Haringey Panayirinda lokum satar gibi reklam yapiyorsun bu reklami yap Kibris Kibrisli´larindir Barisi kimse engeliyemez, beyenmegen Bohcasini Alip gedigiyere.

3 Ağustos 2009, Pazartesi
Ali Onbaşı         - Lefkoşa
Be londralı 3000 mil o yandan ahkam kesmek kolaydır...Daha da İngilterede yaşan. Milleti gandırın. Verdiğin linkde sağa tıkladığında (ilk linkde) açılan videoyu izledin mi? Yazılan yazıyı okudun mu? Ama kimi gandırırsınız be ama. Biz rumlarınan beraber çalışırık hiçbiri da gılımıza dokunmaz. Hem be Londralı gardaş Kıbrısta artık herkesin ingilizcesi var gonuşulanı da yazılanı da annar. Siz onda belki gendinizi gelişdiremediniz ama biz bunda ilerledik be gardaş. O 1. linkde ne yazdığını annarık. Sen ne gelmen yerleşesin bura? Sterlincikler dadlıdır değil. Belki da silahlar çat derkendan gaçdıydın ilk uçağnan...Çook gördük sizin gibileri biz. Ha saa şunu da söyleyim 74 de biz savaşırkan bunda siz onda BBC den seyrederdiniz bizi....Geçin artık bu hikayeleri. Dünya değişdi. Kıbrısda barış engellenemez. Bu barış ateşini kimse söndüremez..Kıbrısda barışı geçmişinden ders alan biz Kıbrıslılar yapacayık ve de gardaş gardaş yaşayacayık...Siz londrada yaşamaya sterlincikleri cebe atmaya devam edin..Bura da gelirsiniz Holidaye isdersanız. Zaten çocuklarınız Girneye değil aya napaya gider. Her gün görürürük..Kıbrısta barış türkülerini söylemeye az galdı...

3 Ağustos 2009, Pazartesi
Eralp Arslan         - Güzelyurt
Ali Onbaşı;

EOKA = Bir milleti, yeryüzünden silmek için kuruldu.

TMT = Bir milleti, yeryüzünden silinmekten korumak için kuruldu.

Bu ikisini nasıl aynı kefeye koyarsın!

3 Ağustos 2009, Pazartesi
Didem         - Girne
Savaş suçları mahkemesini kurmak rumların işine gelmez ki Ali Onbaşı.. Mahkeme kurulursa ve EOKA yargılanırsa hepsi İdam edilecekler..

3 Ağustos 2009, Pazartesi
LONDRALI         - LONDRA

GAVUR DOSTLARINA , ONLARLA YASAMAK ISTEYENLERE BIR RUM SITESI LINKI VEREYIM DE BAKSINLAR BAKALIM NE YAZARLAR TURKLER HAKKINDA .
http://hellenicantidote.blogspot.com/2009/05/cyprus-questions.html

BU SAYFALARDA BASKA BIR LINKIN ADRESI DAHA OKUYUCULARA VERILDI .
O DA SU :
http://www.mohammedt-shirt.com/products.html

BU LINKE GIRILDIGINDE SAGDAKI BOLUMLERIN HEPSINI TIKLAYIN , VE SONUNDA PRODUCTS KISMINDA RESMIN USTUNE TIKLAYIN .

ISTE GAVURUN MENTALITESI BU , VE BIZDEKI BARIS SALATACILARI BU ZIHNIYETTEKI KISILERLE SOZDE BARIS YAPACAKLAR .
GAVURDA BU ZIHNIYET OLDUKCA BARIS DEGIL ANCAK SOYKIRIMA HAZIRLIK OLUR .

3 Ağustos 2009, Pazartesi
Ali Onbaşı         - Lefkoşa
Ha yahu...Neden savaş suçları mahkemesi kurulmuyor Kıbrısta. Hem o tarafda hem bu tarafda. EOKA ve TMT için. tarihimizle yüzleşmek bu kadar mı zor???

2 Ağustos 2009, Pazar
LONDRALI         - LONDRA
Kibris Turku olarak kurdugumuz KKTC ‘inin , bizlerin yardimimiza kosan Turkiyemizin degerini bilelim .
Irakta’ki Turkmen kardeslerimizin oykusununun siirini mutlaka izleyin .
Drevlet kuramayan Turk kardeslerimizin oykusunu cok iyi anlarir .
KENDINI TURK HISSEDEN HERKES MUTLAKA IZLESIN IZLETSIN.

http://www.youtube.com/watch?v=Pt3AHBg7VIk

2 Ağustos 2009, Pazar
DOĞUKAN         - Lefkoşa
TMT, Kıbrıs Türk halkının bağrından çıkan ve bağımsızlık için verilen mücadeleyi sevk ve idare eden destanlaşmış bir örgütün adıdır.

Kıbrıs adası kime yar olmadı ki? Ancak büyük bedeller ödeyerek Kıbrıs'ı vatan yapan tek millet, Türk milletinden başkası değildir.

Bu güzelim cennet ada, bir taraftan Batı Emperyalizminin iştahını kabartırken, diğer yandan canı ciğeri beş para etmeyen kahpe Yunanlının da iştahını kabartmış, adayı ilhak etmek için akla gelmedik senaryoları denemekten çekinmemişti . . .

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Refikoğlu: "Şehir Planlama Dairesi'ni kapatın, anahtarlarını müteahhitlere ve...
image Şehir Plancıları Odası, aralık ayında Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi Geçiş Süreci Emirnamesi'nin yürürlüğe girmesinden sonra  Planlama İnşaat Dairesi'nin görüş veren kurum olmaktan çıkıp, planlama onayı veren makam ha...
1 Mayıs İşçi Bayramı iki toplumlu kutlanacak 
image 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Çetinkaya Sahası’nda iki toplumlu ortak miting düzenlenecek
Feray Aytekin Aydoğan seminerde konuşma yapacak 
image Türkiye Eğitim-Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, bugün Lefkoşa’da düzenlenecek olan etkinlikte konuşacak