Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Kasım 2011, Cuma 11:00
banner

YDÜ Hastanesi, okullarda kulak burun boğaz tarama programı başlatıyor

YDÜ Hastanesi, okullarda kulak burun boğaz tarama programı başlatıyorYakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi, okullarda kulak burun boğaz tarama programı başlatıyor. YDÜ Tıp Fakültesinin Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak,  Kulak Burun Boğaz  Ana Bilim dalı olarak hazırladıkları tarama proğramı hakkında bilgi verdi.
Paylaş  
24
32
22
1

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesinin Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak,  Kulak Burun Boğaz  Ana Bilim dalı olarak hazırladıkları tarama proğramı hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak Yakın Doğu Tv'ye yaptığı açıklamada, yaklaşık bir yıldır hazırlığını yaptığımız bir tarama proğramına başlıyoruz. Bu tarama proğramının amacı okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar arasında özellikle kulak burun boğaz hastalıklarını tespit etmek tedavilerini programlamak olacak dedi.

Bu program, çocukların aileleri tarafından doldurulacak bir anket formunu takiben muayene kapsamakta ve anket formunda aradığımız hastalıkları zemin oluşturabilecek durumlar sorgulanıyor.

Bu formların çocuklardan toplanış sırasında kulak burun boğaz muayeneleri yapılacak, özellikle orta kulak ifzinyonlarının tespitini amaçlanmaktadır diyen Şafak, pek çok diğer hastaları bulacağımızı düşünüyoruz. Bu hastalık erken tani konulursa tedavisi kolay bir hastalık, erken tanı konulmadığı durumda ise erişkin hayatta daha ciddi orta kulak ve işitme problemleri, çocuğun sosyalleşmesi ve öğrenmesinde gerici problemler oluşturur dedi. 

Bu hastalığın insidansi konusunda Kuzey Kıbrıs da yapılmış bir araştırma olmadığını da belirten Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, Kuzey Kıbrıs rakamlarını belirlemek ve hastalığın tedavisini programlamak için böyle bir tarama proğramını ekibiyle planladıklarını belirtti.

Toplam 4 kulak burun boğaz hekimi arkadaşımız bir odyolog bir odyometrist ve hemşire hanımlarla oluşucak bir ekip, çocukları okulda sınıflarında ziyaret edecek. Programın yaklaşık 6-7 hafta sürmesinin beklendiğini ve 21 Kasım Pazartesi günü başlamayı planladıklarını vurguladı.

Doç. Dr. Erkan Tarhan ise yaptığı açıklamada, çocuklarda işitme kaybının genellikle zor fark edildiğini, ve ailelerin bunun farkına varamadığı söyledi

Bu taramayla  bir çocuğun işitmesini kurtarsak dahi bizim için çok değerli bir katkı olacak, bunun için bu çalışmadan çok şey bekliyoruz dedi.

Yrd. Doç. Dr. Mete İnançlı ise çocuklardaki geniz eti problemlerine de bu taramada değinmeyi planladıklarını, bu problemin uykuda akmaya kadar ileri derecede sıkıntılara yol açabilmekte olduğunu, bunların da bu tarama programı sırasında gözden geçirileceğini belirtti.

Son olarak Ydr. Doç. Dr. Tunis Özdoğanoğlu da ,çocuklara yapılacak tarama proğramında öncelikle bir form hazırladıklarını, bu formun ayrıntılı bir şekilde ciddiyetle doldurulmasını tavsiye ettiklerini belirterek, ailelere herşeyin, her basamağın açık açık ayrıntılı bir şekilde cevaplanmasını ve yapılacak çalışmanın , Kıbrıs’taki araştırma ve istatiksel açıdan çok yararlı olacağını vurguladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
18 Kasım 2011, Cuma
Kıbrıslı Yoldaş         - Lefkoşa
Tedaviler bedava yapılacaksa Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesinin Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak'ı kutlarım. Bu araştırma "Hasta bularak Yakın Doğu Hastanesine" yönlendirme operasyonu olacaksa pek etik bulmuyorum.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlan...
image Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, günümüz dünyasında, bilimde, sanatta, sporda, eğitimde, ekonomide kendini sürekli geliştiren toplumların ayakta kalabildiğini belirterek, “Bu anlamda siz gençler kendinizi ...
Çiftçiler müstakbel hükümeti şimdiden uyardı: "Cicim aylarınız biter gene kav...
image Kurulacak yeni hükümetin "cicim aylarından" endişe ile bahseden çiftçiler, hem kaygı hem beklenti hem de "kavgaya" hazır.
Bugün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı..
image 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye ile birlikte bugün KKTC'de de tören ve etkinliklerle kutlanacak.