Ana Sayfa >> SAĞLIK 15 Mayıs 2017, Pazartesi 07:28
Kansere yakalanma yaşı düştü! Her 6 ayda tarama yapılması önemli
Kıbrıs Postası’na konuşan Kanser Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Akün, kanserde erken tanı ve tedavinin önemine değinerek, kanser hastalığında yaş ortalamasının düştüğünü ve bu nedenle her 6 ayda bir gerekli taramaların yapılmasının hayati önem taşıdığını söyledi.
Paylaş  
19
67
16
0

Kıbrıs Postası –Cansu Yarışan

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ücretsiz kanser taraması yapılıyor. 30 – 64 yaş arası kadınlar için rahim ağzı kanseri taraması, 40 – 69 yaş arası mamografi, 50 – 74 yaş arası kadın ve erkeklerde olon kanseri taraması gibi hizmetlerin sağlandığı hastanede erken tanı için kayıt yapacak kişilerin, Erken Tanı Merkezi Polikliniği’ne başvurması gerekiyor. Erken tanı yapan kişilerde herhangi bir bulguya rastlandığı zaman ise hastalar ileri tetkik için gerekli merkezlere yönlendiriliyor.

Kıbrıs Postası’na konuşan Kanser Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Akün, kanserde erken tanı ve tedavinin önemine değinerek, kanser hastalığında yaş ortalamasının düştüğünü ve bu nedenle her 6 ayda bir gerekli taramaların yapılmasının hayati önem taşıdığını söyledi.

Çağımızın en ciddi hastalıklarından kanserin ülkemizdeki görülme sıklığı artarken, hastalığa erken tanı ve müdahale yaşam kurtarıyor. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen ücretsiz kanser taramaları ile hastalık ileri safhalara evrilmeden müdahale şansı yükseltilebiliyor. Lefkoşa'da 30 – 64 yaş arası kadınlar için rahim ağzı kanseri taraması, 40 – 69 yaş arası mamografi, 50 – 74 yaş arası kadın ve erkeklerde kolon kanseri taraması gibi hizmetler ücretsiz yapılıyor. Hastanede erken tanı için kayıt yapacak kişilerin ise Erken Tanı Merkezi Polikliniği’ne başvurması gerekiyor. Ayrıca taraması yapılan hastaların takipi yapılıp her iki yılda bir kontrol için tekrar hastaneye çağrılıyor.

Konuyla ilgili olarak Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulunan Kanser Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Akün, kanser tarama testlerinin önemine dikkat çekti. Akün, kanserde erken tanı ve tedavinin altını çizerek, kanser hastalığında yaş ortalamasının düştüğünü ve bu nedenle her 6 ayda bir ilgili yaş grubundaki kadınların gerekli taramalarını yaptırmasının hayati önem taşıdığını söyledi.

AKÜN: “KANSERDE YAŞ ORTALAMASI DÜŞTÜ, HER 6 AYDA TARAMA YAPILMASI HAYATİ RİSK TAŞIYOR”

Kanserin 4 evresi olduğuna değinen ve 1’inci evrede başlayan kanser tedavileri sonucunda hastanın yaşamını devam ettirmesinin büyük ölçüde sağlandığını belirten Akün, erken tanının ardından başlayan tedavi sonucunda hastalığın önüne geçilebildiğine işaret etti. Akün, “Kanser, eski zamanlardan beri ‘kötü’ olarak tanımlanan ve toplumun büyük bölümünün korktuğu bir hastalık olduğu için hastalar doktora başvurmaya çoğu zaman çekiniyor. Bu nedenle toplumda duyarlılık oluşturulup özellikle çocukların bilinçlendirilmesi gerekiyor ki ‘kötü hastalık’ diye tanımlanan kanser bir tabu olmaktan çıksın ve korunmanın ve erken tanının önü açılsın. Kanser hastalığında yaş ortalaması düştü, bu nedenle her 6 ayda bir gerekli taramaların yapılması hayati önem taşıyor” dedi.

“TEDAVİ YÖNTEMİ DE ÖNEMLİ”

Kanserde erken tanının önemi kadar tedavi yönteminin de önemli olduğunu ifade eden Akün, “Gelişen teknoloji ile kullanılan cihazlar daha etkili durumda. Tedavi sürecinde radyasyon ağırlıklı tedavi yöntemi yerine gelişmiş teknoloji ile tedavi yöntemleri uygulanmalı” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK BAKANLIĞI ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR”

Sağlık Bakanlığı bünyesinde kanser hastalığının araştırılması ve kapsamlı çalışmalar yapılması adına 15-16 danışma kurulu kurulduğundan bahseden Akün, toplantıya kendisinin de katıldığını ve oluşturulması planlanan yeni sistem ile önemli adımlar atılacağını kaydetti.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

AKÜN'de kan bağışı
Akdeniz Karpaz Üniversitesi (AKÜN), sosyal sorumluluk etkinlikleri kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı ile işbirliği yaparak öğrencilerin, çalışanların ve akademisyenlerin kan vermelerini sağladı.
Sabun mu, duş jeli mi kullanmalıyız?
Vücut temizliğinde duş jeli ve sabun kullanımı kişinin tercihine göre değişir. Ancak çoğu zaman hangisinin doğru tercih olduğu konusunda tartışmalar yaşanır. Peki, cildimiz için sağlıklı olan sabun mu duş jeli mi?
Lactalis, bebek sütü ürünlerini küresel çapta geri çağırdı
Fransız gıda devi Lactalis, salmonella salgını korkusuyla bazı bebek sütü ürünlerini geri çağırdı.