Erato Kozaku Markulli

Yayın Tarihi: 16/08/11 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

AKEL Genel Başkanlığından "Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti" Başkanlığına seçildikten sonra yaptığı en büyük hata, "Erato Kozaku Markulli'yi Dışişleri Bakanı olarak görevlendirmesi oldu.Bu bir Yorgacis'i,ya da Papadopulos'u veya Kipriyanu'yu bu göreve atamakla eşdeğerdedir.

Başarı sağlamasa da "Barış" aradığını söyleyen bir kişinin yapacağı iş değildi bu.

Dışişlerine atanan Bakanın ismini Türkçe olarak böyle yazdım.

Çünkü Rum basınından aktarırken harflerimiz buna olanak verdi.

Hata da olsa,belli ki biz "Dışişleri Bakanı Markulli" üzerine konuşacağız.

Nitekim MAHİ gazetesi bile "Kıbrıs etrafında savaş tamtamları;Doğu Akdeniz'de sıcak sonbahar bekleniyor"diye yazabildi.

Eski Dışişleri Bakanı Rolandis ise açık açık yetkilileri, Türkiye konusunda hata yapmamaları için uyardı.Birçok olayı anımsattı ama en çarpıcı olarak 20 Temmuz askeri müdahalesini işaret etti.

Rum ve Yunan cephesinin,bir Türk müdahalesine asla inanmadığını,son anda yine Batılı güçlerin bunu önleyeceğini sandıklarını anımsattı.Bunun pahalıya mal olduğunu işaret etti.

Şimdiki olay,Kıbrıs görüşmelerinin başarıya taşınamaması ve Kıbrıs etrafında denizlerde petrol ve doğal gaz bulunduğunun belirli çevrelerce ortaya atılması ve"Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'nin" bunun üzerine açgözlülükle atlaması ve Türk haklarını hesaba katmayarak,KKTC ve Türkiye'nin tepkisini hafife almasıdır.

"Egemenlik hakkım var;ben yaparım" diyen Hristofyas aslında içteki başarısızlığını,petrolla örtmeye çaba harcıyor.Amerikan Şirketine yetki verilmesi de Israil için çalışma yapan şirketi devreye sokarak ikili oynamaktır.Hem Israil hem de ABD desteği ummaktadır.

Görüşmelerde umut yoktur.Ekim ayı sonunda bu defterin kapanacağı veya uzatmalara bırakılacağı sanılmaktadır.

Ve de görüşmeleri sonuçlandıramayan bir "Kıbrıs(Rum) Cumhuriyeti'nin" AB dönem başkanlığına izin verilip verilmeyeceği şimdilik yanıtı bilinmez bir sorudur.

Türkiye,tavrını Başbakanın ağzından açıklamış,Dışişleri Bakanı da bunu pekiştirmiştir.Bu tutumu hem Kıbrıs Rumu hem de Yunanistan'ın saptamış olması gerekir.

İşte bu noktada Hristofyas'ın çiçeği burnunda,öfkeli,sertlik yanlısı Dışişleri Bakanı Markulli'nin tavrını değerlendirmemiz gerekmektedir.Ona göre petrol konusunda iş kolaydır.Şirket ABD şirketidir.ABD Türkiye'nin çalışmalara fiilen müdahale etmesine izin vermeyecektir.

Yani Markulli,Noble Energy Şirketi ile anlaşma yapılmasının ana amacının,ABD ile Türkiye'yi karşı karşıya bırakmak olduğunu söylüyor.Aynı şirket aynı bölgeye yakın Israil izni ile çalışma yaptığından,Israil de devrede olacaktır.

Önce bunu yanıtlamalıyım.Kıbrıs'ta dünyanın anladığı gibi bir durum yoktur.Kıbrıs'ta BM'de kayıtlı Anayasasına göre "İki Toplumlu yapıya" aykırı olarak,silâhlı darbe ile yönetime el koyan tek taraf vardır.

Kıbrıs Cumhuriyeti,tasfiye edilmiş ve "Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti" olarak yola ağır aksak tek yanlı devam kararı alınmıştır.Başkaları ne derse desin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin iki ortağından biri olan "Kıbrıs Türk Halkı" ve Garantör Türkiye bunu reddetmektedir.

Yani "Egemenlik hakkı" tek yanlı kullanılamaz. Denizlerdeki "Ekonomik hakların sınırını" da tek yanlı olarak Rum Yönetimi saptayamaz.

Dışişleri Bakanı Markulli ne diyor?

Kendisine "Sizce Türkiye sıcak olay çıkartabilir mi?" sorusu yöneltildi. İşte yanıtı: "Bana göre, Kıbrıs Cumhuriyeti ile değil, Amerikan şirketi Noble Energy ile karşı karşıya geleceğini dikkate alacağından Türkiye, bölgede herhangi bir olay çıkartmaya cesaret etmeyecek".

Markulli devamla şunları söyledi:"Tehditlerini hayata geçirme cüreti göstermemesi için Türkiye nezdinde bütün önleyici tedbirleri almaları konusunda başvurduğumuz gerek ABD'nin, gerek diğer Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin güçlü tepkisinden eminiz.

Büyük bir Amerikan şirketi olan Noble Energy'nin de Türkiye tarafından çıkarlarını zedeleyecek herhangi bir müdahale veya tacizde bulunulmasına izin vermeyeceği ortadadır.

Dahası, Amerikan şirketinin arama yapacağı 12'nci parselin, aynı şirketin halen doğalgaz çıkarmak için çalışma yaptığı İsrail parsellerine yakın olduğu da unutulmamalıdır."

Öfkeli Bakan Markulli,komşusuna güvenerek hovardalığa soyunmaktadır…

Elin şeyiyle gerdeğe girme merağı olmalı!Markulli,Türkiye hakkında kumar oynayanların kendisinden önce kaybettiklerini bilmiyor mu?

Bari Rolandis'e kulak verse…

Evet Rum çılgınlığı nüksederse Ekim ayında Kıbrıs suları ısınacaktır.Markulli bekleyip görsün…Akdenizde petrol hırsızlığına izin verecek değiliz…

Ama bu konudaki Rum çılgınlığı devam ederse "Kıbrıs görüşmeleri" kesilmeli ve herkes yoluna gitmelidir.Yeter artık…

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.