ABD'de önseçimde sona doğru

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

A- A A+

ABD'de önseçimde sona doğru

ABD dünya devletidir. Buna kuşku yok. Her Ulus, tarihin belli aralıklarında ya dünyaya hükmettikleri veya aldıkları kararlarla etkiledikleri için önem taşımaktadır. Şimdi, ABD'nin sırasıdır. İki kutuplu dünyadan tek kutuplu dünyaya geçilince, Washington'da Başkanlık koltuğuna oturan veya oturacak olan kişi, geriye kalan Uluslar için önemli olmuştur. Hele Başkan Bush'un dünyayı kana bulayan kararlarına bakıldığında, geriye kalanların onun yerine geçecek kişi ile yakından ilgilenmeleri doğal karşılanmalıdır.

ABD Başkanının uygulayacağı poltika açısından Türkiye ve KKTC olarak yakından ilgiliyiz. Rum-Yunan ve Ermeni lobilerinin kiminle bağı olduğu da bizi yakından ilgilendirmektedir.

2008 Kasım ayında yapılacak ABD Başlkanlık seçimi için saptanacak adaylar bakımından, iki yıl önce başlayan yarış, bugünlerde sona yaklaşmaktadır. Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetci ve Demokrat Partiden aday olmak isteyenlerin önseçimleri sürmektedir. Önseçim açısından önemli olan ve de 24 Eyalette yapılan ve Süper Salı olarak adlandırılan önseçimde, Cumhuriyetci Parti adayını belirler gibi olmuş ama Demokratlarda mücadele o tarihten sonra tırmanmıştır. Şubat'ta çözülemeyen düğüm, Mart ayına sarkmış ve de geçen gün 4 Mart Salı günü dört yerde yapılan öçseçimlerde Demokratlar için düğümün çözülemediği görülmüştür.

Oysa 4 Mart Salı günü Cumhuriyetci Parti adayının John McCain olduğu kesinleşmiştir.Yenilgiye rağmen adaylıktan çekilmeyen Mike Huckabee, 4 Mart sonucunu da gördükten sonra havlu atmıştır. Bu şekilde Vietnam Gazisi ve yıllarca Viatnam'da esir düşen Senatör John McCain, 2008 Kasım'da yapılacak Başkanlık seçiminde Cumhuriyetci Parti adayı olarak yola tek başına devam edecektir.

Bu 4 Mart Salı gecesi belli oldu. Huckabee nihayet çekildi. Bugünden sonra Kurultaya kadar formalite işlemleri sürecek ve Ağustos'ta McCain Kurultayda resmen Cumhuriyetci Parti adayı ilân edilecektir.

4 Mart gecesi çıkan sonuçlar şöyledir: Texas: McCain %51; Mike Huckabee %38. Ohio'da ise McCain %60; Huckabee %31. Rhode Island'da ise McCain %65; Huckabee%22. Vermont'ta da McCain açık ara seçimi kazandı.

Cumhuriyetciler, McCain'i demokrat tutuma yakın nerede ise "Liberalş " addetmektedirler. Bu yüzden pek benimsememektedirler. Onun için yolun başında önemli şirketler, seçim harcamaları için McCain'e yardım yapmadılar. Newyork eski Belediye Başkanı Rudy Guliani, gizli saklı işleri olanların adayı olarak öne çıkamadığı için ağırlık taşıyan Cumhuriyetciler de ister istemez McCain'e sarıldılar.Seçime kadar bunu nasıl taşıyacakları ise ilginçtir.

Çünkü Cumhuriyetcilerin istemi, Obama'nın Demokrat Parti adayı olarak karşıya çıkmasıdır. Onu kolay yeneceklerini kabul etmektedirler. Hem de mevsim Demokratlara gülerken...Obama'nın müslüman olduğu, bunun kabullenemeyeceği, ırkcı söylemler ortada dolanmasa da ABD'nin bir siyah Başkana hazır olmadığı da etrafta ileri sürülenlerdir. Ben ben ABD'nin siyah bir Başkana hazır olduğunu görmedim. Cumhuriyetciler, Hillary Clinton'u karşıda görmek istememektedirler. Çünkü Newyork Senatörü Bayan Clinton oldukça çetin cevizdir. Anketler, Demokrat Parti adayı seçildiği takdirde, Bayan Clinton'un %60'lık desteği ile Başkan olacağını göstermektedir.

4 Mart Salı gecesi ABD'de yeni bir Clinton fırtınası esti. Sonuçlar şöyle oldu:
Texas: Hillary Clinton %52; Barack Hüseyin Obama %48. Ohio: Clinton %54,Obama %44. Rhode Island: Clinton %58 Obama %40. Vermont: Obama % 60; Clinton %40.

Yani 3 temel eyalette Clinton, Vermont'ta ise Obama kazandı.Texas'ın 228 ve Ohio'nun 162 delegesi vardır. Geride kalan iki eyalet küçüktür ve delege sayısı azdır.

Ağustos ayına kadar 12 eyalette "Yoklama veya önseçim" yapılacaktır.Buradan da çıkacak sonuçlar önemlidir.

Yoklama ve Önseçimde önemli olan delege sayısıdır. Adayların kazandıkları delege sayısının hesaplanmaıs da önemlidir. Delegelerin bir kısmı alınan oy oranından gelmektedir. Gerisi ise o eyalette daha fazla oy alana sunulmaktadır. Sayısal olarak Obama delegede az farkla öndedir. Obama veya Clinton kazanmak için 2025 delegeye gerksşinşim duymaktadırlkar. Bu durumda hiçbirinin bu sayısı doldurmayacağı şimdiden bellidir. Bu durumda kararın süper delegelerce verilmesi durumu doğacaktır.Bunlar, Partili Senatör, Temsilciler, Valiler, Belediye Başkanları ve Partinin yönetim kadrosudur. Bunların toplamaı 796'dır. Kurultayda süper delegeler de oy kullanacaklardır. İki aday arasında kıran kırana sürmekte olan bu yarış, çok az farkla sonuçlanırsa, kendi delegelerinin oyu yetmeyeceği için kararı süper delege yüklenecektir. Yani sonuç Ağustos'da Kurultayda alınacaktır.

İleriki günlerde Cumhuriyetci adaylığı kesinleşer gibi görünen John McCain'in görüş ve düşüncelerini irdelemek istiyorum. Obama ve Hillary Clinton konusunda yarış belli değilse de her ikisini de incelemekte yarar olacaktır.

Sonuçta bunlardan biri seçimi kazanacak ve de Kıbrıs ve Türkiye bunlardan etkilenecektır. Bölgemizin durumu bunların kararlarına dayanacaktır.Dünya görüşlerini önceden öğrenmek yararlı olacaktır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.