Ermeni oyunu: Karabağ'da Çatışma

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

A- A A+

Ermeni oyunu: Karabağ'da Çatışma

Türk Silâhlı Kuvvetlerinin başarılı Kuzey Irak Harekâtından sonra yaptıkları saçma sapan açıklamalarla Türkiye'yi iç kargaşaya sokan ABD yetkilileri, Israil'in Gazze'deki soykırımı uzaktan seyrettiler. Şimdi de Ermeni çeteleri Karabağ'da faaliyete geçtiler.

Abhazya'nın bağımsızlığının gündeme düşeceğini açıklayan Rusya'ya bakarak kangren olan Karabağ'ı Azerbaycan'dan tümden kesip almak isteyen Ermeniler, yeni bir soykırımla amaçlarına ulaşmak üzere harekete geçtiler. Nasıl olsa Yahudi lobisi kadar etkin olan Ermeni lobisi, ABD Başkanlık seçimi arefesinde ABD'den destek bulacaktır. Rusya ise, Türkiye ile sarmaş dolaş olan güçlü bir Azerbaycan yerine zayıf Ermeni Devleti ile kolkola girmekten memnundur.

Irak Harekâtını konuşurken Azerbaycan, Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenilerin Azeri Türklerine saldırdıkları ve Ermeni milislerin ateş açtıkları haberleri geldi. Habere göre silâhlı çatışmalarda biri asker, üç kişi öldü. Ermeniler çatışmayı doğrulamakla birlikte iki tarafta da can kaybı olmadığını savunuyorlar. Oysa kıyıma uğrayan yine Azeriler.

Gönlümüz elbette Azeri kardeşlerimizledir. Ancak Türkiye ve KKTC olarak bunu yeterli düzeyde aktif duruma soktuk mu? Yılda bir kez Türk Dünyası Kurultaylarında buluşup görüşmekle bir yere varılabilir mi? Onlarla tam ilişki içine girmek, onların davalarını dünyaya aktarmak ve savunmak gerekmez mi?

BRT Müdürü olarak görev yaparken, dostum Erten Kasımoğlu ile Bakû'yü ziyaret ederek Azer Rdayo ve Tv ile yakın ilişki kurduk. Ağlayarak binlerce Şehidimizin koyuna koyuna yattığı Şehitliği ziyaret esip çiçek koyduk.Yetkililerle geleceğe dönük projeler için işbirliği protokolü imzaladık. Bunu uygulayarak Azerbaycan'ı sık sık BRT ekranına taşıdık.Haftalık CNN yayınımızda Azerbaycan'a da yer verdik. Tanıtmak için çaba harcadık. Yukarı Karabağ'ın Türk toprağı olduğunu, bir buçuk milyon Azeri kardeşimizin bunca yıl göçmen olduklarını yayınladık. Davalarını savunduk. Bize ait haberleri, müziklerimizi, turistik filmlerimizi de Azer Tv'de yayınlattık.

Ama KKTC ve Azerbaycan bunun da ötesinde ilişki içinde olmalıdır. Ambargo lâftır. Bakû-Ankara veya Adana-Ercan hattı sık sık kullanılmalıdır. KTHY'na yardım yapılmalı, Bakû uçuşları canlandırılmalıdır. Ermeniye karşı Azeri kardeşlerimizin her yolla yanında olmalıyız. Ermeniler Karabağ'ı işgal ettiler. İlhak için uğraşmaktadırlar. İlkin bağımsızlık ilân edeceklerini duyurdular.Şimdi ise silâha sarıldılar.

Buna bakarak sizlere kısaca bilgi aktarayım. Karabağın yüzölçümü 4.400 km²; nufusu 300 bindir. Azerbaycan toprağı olan Karabağ yıllardan beri Ermeni işgâli altındadır ve yaklaşık bir buçuk milyon Azeri Ermeni kurşunlaır altında bölgeden göç etmişlerdir. Bakû'de yurtlara, kışlalara sığınmışlardır.Onlar göçmen yerine ''Gaçkın'' derler. Ama bu gaçkınlar azap çekmeketdirler. Dünya dönüp bakmamaktadır. Ermeniler, tüm Birleşmiş Milletler ve Agit kararlarına rağmen işgâl ettikleri bölgelerden çekilmemektedirler.Öteki ülkeler de buna karşı girişim yapmamaktadırlar.Aksine Ermeniler için Türkiye'ye baksın yapılmaktadır. Bir buçuk milyon Azerinin göçmen oluşuna aldıran yoktur.

Bu olay dolayısıyla ukalâlık kabul etmezseniz, biraz da Azerbaycan hakkında bilgi aktarayım: Azerbaycan'da halkın %94'ü Müslümandır (çoğunluğu Şii). Halkın geri kalanı ise (yaklaşık %4'ü) Hıristiyandır (çoğunluğu Rus Ortodoks Kilisesi, Gürcü Ortodoks Kilisesi ve Molokan). Çok küçük bir bölümü ise Yahudidir.

1991'de bağımsızlığını aldıktan sonra, özellikle geçiş döneminin ilk yıllarında ekonomik alanda düşüşler oldu. Para birimi olarak Manat'a bağlı kaldı. Ancak, Azerbaycan verimli tarım arazileri, doğalgaz, petrol ve demir cevheri bakımından zengin kaynaklara sahip bulunmaktadır. Ham petrol üretimi 2006' da günlük 800,000 varile ulaşmıştır. Ceyhan projesi ile Türkiye üsütnden ihracat yapmaktadır.

Doğal gaz üretimi ise 1991 de 11 milyon m³ dur. Toplam doğalgaz rezervi 118.65 milyar metreküp, petrol rezervlerin de 8 milyar varil olduğu savunulmaktadır. İhracatta petro kimya ürünleri önemli yer tutmaktadır.

Azerbaycan'da eğitimin tüm diğer Türk devlet ve topluluklarına göre çok ileri seviyede olduğu görülür. 1991 istatistiki verilere göre 4775 okulda 1.503.000 öğrenci okumaktadır. Bugün okul sayısı 5.000'e, öğrenci sayısı 1.600.000'e ulaşmıştır. Azerbaycan da 6.500 kültür tesisi, 4.605 adet kütüphane, 125 müze, 125 müzik okulu, 43 halk tiyatro salonu, 3.680 kültür evi bulunmaktadır. Okuma yazma oranı %97.5'dür. Bakü-Azerbaycan Devlet Üniversitesi ve buna bağlı Enstitüler bütün bilimsel, teknik, sağlık, sanat kollarını içerir boyutlardadır. Çok sayıda yabancı öğrenci bulunmaktadır

Askeri gücü hakkında da bazı sayılar vereyim: Azerbaycan, Ermeni ve Rus çatışmaısndan sonar Türk Ordsu sayesinde halkını eiğitip ordusunu yenşden oluşturdu.Kara Kuvvetlerinde 75. 000 asker; 259 Tank ve Zırhlı araç vardır.Hava kuvvetlerinde 55 savaş uçağı,45 saldırı ve 30 nakliye helikopteri vardır.

Şu anda Azerbaycan ve Türk Silahlı Kuvvetleri arasında yoğun bir işbirliği vardır.Bu hem ikili anlaşmalar hem de NATO'nun komşuluk politikaları çerçevesinde yürütülmektedir. Nahçıvan' daki 4'üncü Kolordu'nun komutanı Azeri, komutan yardımcısı Türk generaldir.

Tablo bu. Ermeni,Karabağı çıban yapmak için kazımaya başladı. Yakında Gürcistan, Abhayza, Çeçenistan derken Kafkaslar ateş içinde kalacağa benziyor.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.