Uğurlar ola Paşam

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

A- A A+

Uğurlar ola Paşam

TSK Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la dün Dışbasın Birliğinde yüzyüze konuşma olanağı bulduk. Karpaz'ın ortasında Mehmetcik'te gördüğü coşkuyu ve halkın heyecanını anlattı ve gurur duyduğunu belirtti. Mehmetcik köyü ziyaret için özenle seçilmiş dünün bir köyü; bugün artık kasaba olmuş... Mehmetcik halkı 1571'de gelip o toprakları yurt tuttu.

Tek bir yabancıyı köye sokmadı.Karpazın ortasında Ulusal davanın bekçiliğini yaptı. TMT öncesinde örgütlendi ve ayağa kalkttı. TMT kurulurken yerini hemen aldı...Köyü savundu. 1974'de görevi Türk Ordusuna devretti...Her dönemde silâhlanıp her karış toprağı korudu...Komutan o kahramanlardan bazılarını bulup kucakladı...Çocukluk ve dava arkadaşım "Demirci Ismail" bunlardan biri idi...

Paşa, gördüklerinden etkilendi ve Kıbrıs'ta davaya bağlı, canlı-kanlı bir Halk olduğunun altını çizdi. Uzun uzun konuştu izlenimlerini anlattı. Kıbrıs'tan ödün verilmeyeceğinin güvencesini verdi ve "Türk Ordusu Kıbrıs'tan çekilmeyecektir" dedi.

Kendini ve haddini bilmezlere duyurulur.

Biz de Türk Ordusuna olan güvenimizi,bağlılığımızı,şükran borcumuzu yineledik. Zaman zaman Ankara'dan esen olumsuz havayı da işaret ettik. Ata toprağı Kıbrıs'ın, Türkiye'nin iç sorunlarına kurban edilmemesini diledik.

Komutanla bir arada bulunmak bize iyi geldi. Orada güç ve güven topladık. Bugün Komutan KKTC'den ayrılıyor. Basın toplantısında söyleyeceklerine dikkat edeceğiz. Onlar bizim güvencemiz olacaktır.

&&&

Genel Kurmay Başkanı Org. Büyükanıt KKTC'de iken karşı cephedekiler ve aramızdaki uzantıları mesai yaptılar. Bir neden oluşturarak oradan ve buradan Türkiyeéye saldırdılar. Bu kimi için Ankara Çağlayan Parkı, kimi için Beşparmaklardaki bayrak, ya da Türk Ordusunun adadan çekilmesi idi...

Dikkat ediniz aramızdakiler, bunca yıl Kıbrıs'ta Türke kıyım yapan, cinayetler işleyen,Türk Halkını süren, köyünü, konutunu yakıp yıkan ve başına geçiren Yunan Ordusunu ağızlarına alıp karşı tavır koymamağa özen gösterdiler...

Öte yandan Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kipriyanu "Büyükanıt'ın ziyareti yasa dışıdır" demiş. DISI Başkanı ve seçimden önce Türk dostu pozlarında etrafa gülücükler yağdıran Anastasiyadis, "Türk askerinden kurtulacağız" buyurmuş; Türkiye'ye ve özellikle Türk Ordusuna hakaretler yağdırmakla ünlü İzzet İzcan da onlardan geri kalmamak için KKTC'den salvo yaptı. Resmi ziyaretin sürdüğü anda "Türkiye 1960 Garanti ve İttifak antlaşmalarını ihlâl etmiş ve adayı bölmüştür" diyerek Rum liderleri de geride bırakır şekilde ev ödevini tam yapmış ve görevini yerine getirmiştir.

Büyükanıt'ın adaya yaptığı ziyaret esnasında Kıbrıs(Rum) Cumhuriyeti Meclisinin Ermeni Meclis Başkanı Karoyan "Uzlaşı, Helenizmin Kıbrıs'taki varlığını tehlikeye sokamaz" derken; Çiçeği burnunda Rum Lideri Hristofyas, "Ankara gevşek bir federasyon şemsiyesi altında iki ayrı devletcik çözümü istiyor. Bu Kıbrıs Rum tarafınca kabul edilemez" diyerek kesin tavır sergilemiş...

&&&

İşte tablo bu. Geçmişten ders alınmadan bir yerlere doğru kürek sallanıyor. Geçmişte müzakere yapılır;tümü üzerinde anlaşma olursa tümden kabul edileceği ortaya konurdu. Değilse arada varılan ortak görüş tümden kalkardı.

Şimdi acemiler elinde oyuna geliyoruz. Özdil Nami "Karar verilen noktalar, hemen hayata geçecek" buyurmuş...Bu dağın öte tarafını görmeden tavla-teslim demektir...Anımsatırım. Dönüşü olmayan yolda yıllarca direnne bu halkın haklaırnı Ruma teslim etmek de vardır...

&&&

Kıbrıs Türk Halkı, Ulusal davaya sahip çıkanlar, bu dağınıklık içinde kazanamaz kaybederler. Nasıl olsa Ruma yama olmak isteyenlerin kaybedecekleri bir şey söz konusu olamaz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.