Makarios'a okunacak en iyi dua yarışı!

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.58

7.64

$

6.77

A- A A+

Makarios'a okunacak en iyi dua yarışı!

Kilise'nin kuralları belli.Yunanlı politikacı da Kilise önünde iki büklüm.Kıbrıs'takiler farklı mı olacak? Mümkün mü? İşte Sosyalist olmakla övünen Kıbrıs Komünistlerinin babası Ezekias Babayuannu. O bile "Enosisi onayladı" ve gereken meclislerde karar aldırttı.AKEL'in Kıbrıs hedefi "Enosistir". Rum Meclisinin de hedefi "Enosistir". Şimdi Hristofyas onca yıldan sonra kalkıp ortaya farklı bir hedef mi koyacaktır?

Makarios'u anmak için düzenlenen törende, Hristofyas başta olmak üzere Rum Liderler ve Papazlar sıraya girip "Enosis" çığırtkanlığı yapıp, and içtiler."Makarios'un vasiyeti doğrultusunda mücadele ediyorum" ne demektir? Bunu söyleyen Hristofyas "Enosisten" ayrılabilir mi? Makarios "Bölünen vatanı bütün olarak Yunanistan'a teslim andı içtiğini" sık sık açıklardı.O hâlde Makarios'un yolunda yürüdüğünü söyleyen Hristofyas kalkıp da başka hedef çizemez ki…Haddine mi düştü? Adamın üstünden silindir gibi geçer Atina. Yorgacis'in Değirmenlik yolunda Yunan subayları tarafından kurşuna dizildiği unutuldu mu?

"Makarios için okunacak duanın, Türk askeri ile Türkiye'den gelenlerin Kıbrıs'tan uzaklaştırılması ve vatanın birleştirilmesi" olacağını tüm konuşmacılar, bağıra çağıra yeniden duyurdular.Bunun anlamı nedir? Başkaca yoruma gerek var mı?

Bu hâliyle Kıbrıs üzerinde "Enosis" dışı oyun oynamak olası değildir. Batılıların yardımı ile "Bileşik Kıbrıs" yaratılacak ki, askersizleştirme oyunu altında Türk askeri ile savaşılmadan,usul hâlle adadan çıkışı sağlansın; sivil kılıklı Yunanlılar adaya daha fazla taşınsın! Bu toprakları 34 yıldır vatan bilen ve alınteri akıtanlar bu adadan gidecekler ki gerşye kalanlar savunmasız kalıp, enosis kararına karşı çıkamamış olsunlar…

Bu oyun 15 Temmuz 1974'de erken ve de yanlış oynanmıştı. Makarios kabul etmiş olsaydı, başoyuncu kendisi olacaktı. Ancak Türk Ordusunun müdahâle edeceğini ve Yunan Ordusunun kazanma diye şansı olmadığını biliyordu. Bunun için hata yapmamaya özen gösteriyordu. Nitekim daha sonraki açıklamalarında Atiana'daki Juntayı Türk Ordusunu adaya getirtmekle suçladı.Elbette Junta davet yapmamıştı ama gerçek şu ki, oyunu yanlış oynamış ve müdahaleye yasal zemin oluşturmuştu. Makarios' la anlaşmazlıkları buydu.

Şimdi de Rum ve Yunanlılar KKTC Cumhurbaşkanı M.A.Talat'ın ve Partisi CTP'nin, AKEL ile içli dışlı oluşlarından yararlanmak istemektedirler. Sosyalist ayaklarına yatılarak oynanmak istenen oyuna CTP arkasındaki Sendikaların da destek çıktığını Rum da izlemektedir.

Hedef Türk Ordusunun adadan çıkışı,KKTC'nin iptali,gerisinin de Ruma yama yapılmasıdır. Buna kanıt isteyenler hemen hemen hergün, Rum Liderlerinin yaptıkları açıklamaları okusunar. Onlar da kanıt oluşturmuyorsa, kanıt nedir? Onlara inanmıyorsanız kime inanacaksınız?

Yunan Ordusundan söz eden var mı?Rum milisleri ağzına alan var mı? İngiliz Ordusunun adadan çıkıp gitmesi gerektiğini ortaya koyan var mı?
Yok. Oyun Türk Ordusunun üstüne kurulmaktadır.Yunanistan savaşarak adadan çıkaramayacağı Türk Ordusunu politika ile ve masada alınan kararlarla dışa çıkarmayı hedef yaptı.Türk Ordusu ile savaşacak hâli yok ya?!

KKTC kanadında bunu görmek ve ayağımızı denk almak durumundayız. CTP ve Sayın Talat yanlış yoldadırlar. Bu yoldan bir an öne çıkmalıdırlar. Değilse halkımıza ve Ulusal davaya büyük zarar vereceklerdir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.