Cumhurbaşkanlığı ve CTP ziyaretleri

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.77

A- A A+

Cumhurbaşkanlığı ve CTP ziyaretleri

KKTC Cumhurbaşkanı M.A.Talat bir yandan, CTP üst kademesi öte yandan, kurum ve kuruluşları ziyaret etmektedirler. Görünen o ki "Talat-Hristofyas görüşmesi" için destek istemektedirler. Basına yansıyan görüntü budur.


Ancak CTP kartını "Kıbrıs sorununun mutlak çözümüne oynamaktadır". Ne diyor CTP Genel Sekreteri? "Tüm sıkıntıların kaynağı Kıbrıs sorunudur.Ülkede yaşanan ekonomik sorunların birinci kaynağı Kıbrıs sorunu olduğu bilinci ile davranmaktayız". Bunu göze batırıyorlar.O zaman da adama, "İktidar sen, yetersiz kaldığını açıklayan da sen olduğuna göre bırak git,erken seçim yap öyle gel " demezler mi? Seçimde alıp geldiğin yetki belgesi, sadece "Kıbrıs sorununu" kapsamıyor; aynı zamanda KKTC'nin kalkınmasını da içermiyor muydu?


Yine bilgilendirme toplantılarına döneyim. Elbette Siyasal Partiler, kurum ve kuruluşlar,sendikalar ve medya görüşmeler konusunda haberdar edilmeli, derinliğine bilgilendirilmelidir.Bu yayın yapmamak veya dışa bilgi aktarmamak kuralının işletilmesi çerçevesinde de olabilir.Görüşmelerin önemli kısmı basın önünde olduğundan gazete sayfalarına yansıdı.Çünkü karşı tarafa da verilmek istenen mesaj vardı.


Bana göre bu da yerinde bir davranıştı.Önceden de yazdığımı anımsıyorum; Rum Liderliği her zaman masaya gelmeden veya masadan kalkttıktan sonra Kıbrıs dışında kendi tezine destek aramaya büyük çaba harcar. Hele bu kez masada alacağını aldıktan hemen sonra ikincşi salvo başlatığı gözle göçüğrlecek kadar açıktı.Tek egemenlik,tek devlet,tek vatranbdaşlık derken ardından ""Garantileirn""kalkmsı ve AB içinde buna çözüğm bulunması ortaya atıldı. Derogasyonların ise asla kabul edilemeyeceği, bunun AB hukukuna aykırı olduğunu Hristofyas'a destek çıkanlarca ileri sürüldü.


Nitekim Sayın Talat,bundan rahatsızlık duyduğunu ilk kez açıkça söyledi.Hatta "Rumların bir eli yağda, bir eli balda" diyerek anlaşmanın hızlanmasında Türk Halkının yararı olduğunu pekiştimek istedi. Yani anlaşma olursa "Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'nde" Rumun etkisinin gem altına alınabileceğini dayanak olarak göstermeye çaba harcadı.


Ben bir Sendika ziyaretinde ortaya konanlara değinmek istiyorum.İç sorunlarla Kıbrıs sorununun, ayrı değerlendirilmesi gerektiğine aynen katılıyorum.Ulusal tezimize uygun düşerse ve hatta tam ve eksiksiz bilgi alınabildiği sürece, KKTC Cumhurbaşkanına destek sağlanmasında sakınca yok. Bunda gariplik de yoktur.


Orada Sayın Talat uzun zamandan sonra izolâsyonların kaldırılmama konusuna değindi.Talat'a göre çözüm, iktidarı paylaşma anlamını taşımaktadır.Talat'a göre "Çözüm eşitliktir". Oysa bunun karşıtında büyük bir soru işareti vardır. Her çözüm eşitlik midir?Hayır,mümkün değildir. Talat, ayrıca herşeyin de masada konuşulması gerekmekte olduğunu söyledi. Bunu da "Güzelyurt, Karpaz, Maraş ve Girne'yi isteyenlere verdiği yanıt olarak sunmaktadır.Yani ödünler masada mı demek istiyor?


Aranan destek nedir? Hangi formülü içermektedir? Kavram kargaşası bize neler kaybettirir? Bunun hesabını şimdi yapmak gerekmektedir. Sendika, kurum veya kuruluş, "Görüşmelere tam destek beyan etmekle" Cumhurbaşkanına açık kart veriyorsa, sonucundan şikâyet hakkı olamaz. Hem "tek egemenlik,tek devlet,tek vatandaşlığa" arka çıkmak; hem de "İki halkın siyasi eşitliğine, iki bölgeli ve iki kurucu devlet temeline dayalı yeni bir Kıbrıs Cumhuriyeti'ni" desteklemek bağdaşmaz.


Dün yazdığım gibi "Annan plânını" gizlice hazırladılar,kısa sürede ve içten ve dıştan destekli baskıcı bir propaganda altında referanduma götürdüler.O tam bir fiyasko oldu.Ne var ki Rum reddettiği plânda iyileştirme istediği için bizimkiler şimdi Rumu memnun edecek değişiklikler için Annan Plânını koltuklarının altından eksik etmiyorlar.Hatta iddia ediliyor;Komitelerde veya dışta yapılmat olan temnaslarda herke skendşien birere mevki biçme yarışına girdiler."Ben Büyükelçi olurum geriisnin boynu alıtnad kalsın" diyenlere ben 1960 Cumhurlyetinşi anımsaytm ak lşsteriö.


Evet KKTC Cumhurbaşkanı ve CTP, yine halkı anımsadı.Kuruluşlarla kavga değil dayanışma içine girerek, kedi formüllerini o daracık yola sokarak, öte taraftan CTP-AKEL işbirliğinde başarı ile çıkarmak istemektedir. Bence oynanan oyunun ucu açıktır ve de son derece tehlikelidir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.