PAZARLIK: Söz Okuyucunun…

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

A- A A+

PAZARLIK: Söz Okuyucunun…

HELLİM DE HALLUMİ OLURSA
"Herkes Kıbrıs konusunda sürmekte olan görüşmelerle ilgilenir ve her açıklama üzerine ahkâm keserken sınırın güneyindeki Rum içinden kıs kıs gülmektedir.Annan plânı döneminde olduğu gibi oluk oluk akan paraların içinde, akla gelebilecek "nice projeler" halkın aklını çelmek için kullanılırken "Hellimi bile Hallûmi" yapmakla meşgûl…Sana "Hellim" deme hakkını bile çok görüyorlar. Hellim ne demek "Hallumi" varken…Bunu yapanlar Türk Halkına sişyasal eşitlik tanıyacaklar ha? Heriler "hellim" deme hakkını bilke elimizden almak için mahkeme kararı ürettiler…Ha yakında sıra ötekilerine de gelecek…Nasıl olsa aramızdaki bazıları Rumca isimlere o kadar meraklılar ki…"Kömür fırınına gamini; Belediye Pazarına bandabuliya" diyenler, hallumiyi de kabullenip gerekçe bulurlar…Nasıl olsa hellimi de bulan eski Atinalılar idi(?)"
HASAN ÖZAK-Lefkoşa

&&&
FIRÇA-BOYA VE TÜRK ASKERİ
"20 Temmuz 1974 Barış Harekâtından sonra kimi kurtuluşu bayram ilân edip kutlarken,karanlıklardaki bazı eller de Girne duvarlarına kırmızı boya ile "Türk askeri defolsun" diye yazıyordu…Bunu da unutmadık… Bunu yazanlar nerede,mesela hangi makamda dersiniz? Şimdi duvarlara aynı yazılar yazılmış da…Pehhh"
HASAN KURTULUŞ-Girne

&&&
TIPKI GÜNEY AFRİKA'DAKİ GİBİ…
"Orada zenciler,yani yerli halk ve Avrupalılar vardı.Şimdi de var ama roller değişti.O eski kıpkızıl,ateşle dans yapıldığı günlerde sokak aralarında zenci çocuklarla oynayan beyaz çocuk yoktu.Polis Çavuşunun oğlu kalkıp sokak futboluna katıldığı gün kızılca kıyamet koptu. Vay beyaz zenci ile nasıl futbol oynar? Kim bu çavuş ki oğlunu terbiye etmez?…

Nasıl size Girne'de oynanan futbol maçını anımsatmadı mı? son zamanlarda moda oldu iki toplumlu faaliyetler; birileri uydurmuş, para harcamış ve Güneyde kabullenemedikleri için
Girne'de, Türk ve Rum çocukları futbol oynadılar. Vay sen miydin???Rum basını ayakta, Kilise Papazları ayakta, yer yerinden oynuyor…Niçin? Kunta Kinte Türklerle "ari ırkın evlâtları" futbol oynamışlar da…

Bunlar mı masada birkaç kâğıt imzalayıp Türk Halkına hak tanıyacaklar? Kimdir buna inanan saflar? Kıbrıs Türkü geçmişte bunları yaşamadı mı?
Yoksa bazılarına kendi devleti KKTC'de rahatlık mı battı?Yoksa yeni Şehitler vermemiz mi gerekir?"
AYSEL TUTKU CAN-GaziMağusa

&&&

HOŞ GELDİN BÜYÜK BESİM TİBUK
"Bu Besim Tibuk her kritik dönemde gelir KKTC'ye.Tuhaftır her iktidarda da hem Türkiye hem de KKTC'de ne istemişse almıştır.Almış bir kenara koymuş.İşletmemiş,iş açmamış ama o malları da elinden çıkarmamıştır. Bunu sorgulamak isteyenler "Büyük Tibuk'a " tahsis edilen veya kiralanan mallara baksınlar…Bir de ülkelerde darbeler yapan Soros-Tibuk bağını sorgulasınlar…"
ÇETİN BÜKEY-Girne

&&&

BANA DOKUNMAYAN BİN YAŞAYIN
"Ünlü Lord Hanney baktı ki İngiliz Üsleri tehlikeye girdi, hemen harekete geçti. Geçen defa Annan Plânının yazılmasına kadar parmağını soktu.Etrafı karıştırdı.Kimsenin Üslere söz söylemesine fırsat vermedi. Herkes başını başka tarafa çevirdi. Niçin? Amaç İngiliz Üslerine taş düşmesin…KKTC Cumhurbaşkanı M.A.Talat Üsler falan demeye kalkttı ve İngiltere Hanney'in düğmesine bastı. O da papağan gibi konuşmaya…Neymiş "Garanti antlaşmalarına dokunabilirmişiz ama Üsler egemendir;oraya dokunmak yok…" Yok yahu. Türk Halkı egemenlik hakkını altın tepsi içinde sundu,hakkımız yok ama İngiliz efendinin egemenlik hakkı pek de doğurgan…Yok olmuyor…"
SALİH ALİ UMAÇ-Lefkoşa

&&&

EVET,HELEN EĞİTİMİ DEĞİŞTİRİLEMEZ!
"Rum Eğitim Bakanlığının okullarda okutulacak kitaplarda az oynama yaparak öğreti yapmaya kalkttı; kıyamet koptu.Kilise haykırdı: "Helen eğitimi değiştirilemez"…Ama KKTC okullarındaki kitaplar el çabukluğu marifetle değiştirildi.Tarih katledildi. Atatürk bile bu darbeden nasibini aldı.Kıbrıs Türk Halkının efsanevi milli mücadelesi nerede ise yok sayıldı. Yunan bayrağı kitaplara sokuldu…Dostluğa don,pantolon erken soyunma…Ama öte tarafta o kitapların asla değişmeyeceğine tanık olacağız. Halep orda ise arşın burada… "
EMİNE SAYAR-LEFKOŞA(Emekli Eğitimci)

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.