Obama haberi ve medyayı iyi kullanan Rum-Yunan lobisi

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.47

8.52

$

7.24

A- A A+

Obama haberi ve medyayı iyi kullanan Rum-Yunan lobisi

ABD Başkanlık yarışının başladığı günlerde Boston dolaylarında bulunuyordum. ABD seçimlerinde ilk rüzgâr her zaman NewHempshire'dan eser derler. Orada önde giden aday Partisinin Başkan adaylık yarışını kazanır; veya o eyalette kazanan Başkan adayı, "Başkanlık yarışını" kazanır. Cumhuriyetcilerde bu böyle olmadı. McCain orada kazanamadı; ipi öteki adaylar göğüslediler. Demokratlarda ise Obama bu inancı güçlendirdi. Oysa Hillary daha avantajlı gösterilmekte idi. Bu Eyaletten sonra Obama yerinde saydı ve Hillary Clinton öne fırladı.

İşte bu sırada Türk basınında bir haber yayınlandı. Güya Hillary Clinton Kıbrıs konusunda açıklama yaparak Kıbrıs Rumuna hak vermiş ve Türkiye'yi kınamış! Orada olduğum için araştırdım ve bunun gerçek dışı olduğunu saptadım. Hatta Istanbul'da uzanabildiğim gazete ve televizyon merkezlerine gerçeği yansıttım. Hillary Clinton, ne Kıbrıs Türkünün, ne de Türkiye'nin aleyhine tek kelime söz söylememiş,açıklama yapmamıştı. 20'ye yakın Türk kadın Newyork'tan kalkıp propagandasına katkı için birlikte seçim gezisine katılmışlar;NASHUA'da bir Türk lokantasında toplu yemek yemişlerdi...

Demokrat Partide Obama öne geçti. Sonuç aldı. Demokrat Parti'nin Başkan adaylığını kazandı. O ana kadar Kıbrıs konusu gündeme gelmemişti. Türkiye karşıtlığından da söz edilmemişti. Ta ki geçen haftaya kadar.Geçen hafta haber merkezlerine Rum-Yunan damgalı ve çıkışlı bir haber geçti. Atina muhabirleri de Istanbul basınına bu haberi flaş olarak aktardılar. Herhâlde Yunan propaganda merkezi bunu üretmiş ve zamanı uygun bulmuştu. Aynını Kıbrıs Rum basını da aktardı.

Habere bakalım.Haber özetle,bir yerden ötekline yuvarlandı. Bunu Türkiye basını ve sonuçta KKTC basını aldı ve sundu. Obama Rum-Yunan lobisinin istediğine uygun olarak nerede ise "Düşman "ilân edildi...Kimse bu haberin gerçek dışı olabileceğine ihtimâl vermedi. Rum-Yunan lobisinin oyununa gelindi. İşte üretilen o habere bakınız:

"ABD'de 4 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için yarışan Demokrat Partili Barack Obama ve Joe Biden'in, "Kıbrıs'ta Türk işgali bulunduğu" iddiasıyla, ABD'de yaşayan Rumlara yönelerek oylarını istediği bildirildi. Obama ve Biden'in, ABD'li Rumlara yönelik mesajı,(Rum-Yunan lobisinin sahibi olduğu) GREEK NEWS'un internet sayfasında yer aldı. Söz konusu mesajda, Obama'nın, ABD Başkanı olarak, Kıbrıs sorununa siyasi bir çözüm müzakeresi arayarak, ABD'nin liderlik rolünü göstereceği ifade edildi. Obama'nın, Kıbrıs'ın, adanın iki toplumundan her birinin iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon içerisinde siyasi ilkeyi uygulayabileceği üniter, egemen bir devlet olarak kalması gerektiğine inandığının belirtildiği mesajda, ayrıca, mülkiyet, göçmenler, toprak ve güvenlik gibi zor konularda adil ve karşılıklı kabul edilecek bir çözüm bulunması gerektiği görüşüne yer verildi.

Obama mesajında, "Kıbrıs sorununa, müzakereler aracılığıyla, Kuzey Kıbrıs'taki Türk işgaline son verecek ve adanın trajik bölünmüşlüğünü düzeltecek, buna paralel olarak bölgenin barış ve refaha ulaşma yolunu açacak bir hal çaresi bulunması gerektiği" iddiasında bulundu. Obama'nın bu açıklamasında, Rum asıllı ABD başkan adayı Michael Dukakis'ten sonra, ileri sürülen "Kıbrıs'ta Türk işgalinden" ilk kez açıkça söz edildi."

İşte düzmece haber bu. Hele ABD'de zamanında ağır yenilgi alan ve pek de itibarı olmayan Dukakis'in geride şan ve şöhret bıramadığı bilindikten sonra...Biz bunun daniskasını Hillary için okumuştuk. Şimdi ABD'de Türklerin desteklediği Obama'yı taraflarına çekebilmek için ikiyüzlülük örnekleri vermektedirler.

Biz Clinton'un danışmanlığını yapan George'un Kıbrıs'a gelişini ve KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'ın yemeğinde söylediklerini bir tarafa not etmiştik. Aradım ve buldum.

ABD Başkanı Clinton'un sınıf arkadaşı ve danışmanı George, Kıbrıs'a duruma bakmak için gelmişti. Rumlar olayı yere göğe sığdıramıyorladı. "Clinton'un can dostu Yorgo da gelip Kıbrıs Rumunun aleyhine konuşacak değildi ya?!"...George geldi. O tarafta ve bu tarafta üst kademede itibar gördü. İlkin bizler de kuşku ile bakmıştık. KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'ın yemeğinde açıkça "Siz ne yaparsanız yapınız, o tarafta size eşit ve ortak kabul etmiyorlar.Onların enosisten başka hedefleri yoktur" demişti...Bunu rahat ve etkin bir şekilde söylediği için ağzımız açık kaldı. Başkan Clinton'un arkadaşı ve danışmanı, hem de Yunan kökenli bir Amerikalı geldi ve bir haftada gerçeği görerek Türklerin yüzüne söyleyebildi...

Şimdi Obama hakkında yapılan yayınlar, bir Rum-Yunan lobi oyunudur. Kaynağı sahtedir. Seçim öncesinde ABD'deki Türk seçmeni yanıltmak, Obama'yı desdekleyen varsa ve de o çalışmalara katılıyorsa, günün sonunda görüşünün kabul edilmemesine yer yapılmaktadır.

Türk basını ne yapıyor? O ünlü kopyacılığını terketmeyip, mal bulmuş mağrûbi gibi haberin üstüne atlayıp, Rum-Yunan lobisinin isteğine uygun olarak alıp yayıyor..Azıcık dikkat beyler.Şu küçük Yunanistan ve Küçük Rum Cumhuriyeti meğer ne marifetliymiş?!...Oyuna geliyorsunuz.Dikkat beyler dikkat ...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.