Hiçbir şey ulusal davamızdan daha önemli değildir

Yayın Tarihi: 28/05/23 09:30
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Bazı kişilerin ana vatan karşıtı tutum ve açıklamalarının, yanlış, kötü niyetli ve bindiğimiz dalı kesmek olduğu görüşündeyim .Çünkü bizi adam yerine koyan, varlığımızı sürdürmemizi sağlayan ve her konuda bize ana şefkati ile yardım eden tek ülke ana vatanımızdır.

Hele bazı yayın kuruluşlarının her Allah'ın günü anavatan karşıtı yayınlar yapması sadece düşmanlarımızın çıkarınadır.

Bu eylemler ile açıklamalar ; dış dünyaya, Kıbrıs Türklerinin Anavatanı istemediği algısına  ve Türkiye’deki soydaşlarımız gözünde, imajımıza gölge düşürmektedir.

Politik iktidarların öncelikli yükümlülüğü ülkenin genel çıkarlarını korumak olduğuna göre, anavatanla aramızı açmak amaçlı dayanaksızca saldırıları ve olumsuz yayınları caydırıcı önlem almalı.

Avrupa Birliği üyesi olan Rum yönetiminde, ulusal tezimize destek sağlamak amacı ile, eylem yapılabilir mi?

Böyle zararlı tutum ve faaliyetleri yürütenlere karşı, güneyde bizde olduğu kadar hoşgörü gösterilir mi?

Demokraside herkese düşünce, ifade ve eylem hakkı tanınması normaldir. Ancak bu hakların, ulusal çıkarlara zarar verecek ve düşmana fayda sağlamak amacı ile kullanılmasına dünyanın en demokratik ülkelerinde bile izin verilmez. Çünkü hiçbir şey ulusal davadan daha önemli değildir.

Demokratik ülkelerde,  kişisel ve örgütsel örgütlenme yanında, kamu yararının korunmasına da önem verilir. Demokratik hakların kötü amaçlar için, araç olarak kullanılmasına kesinlikle izin verilmez .Buna karşı önlemler alınır.

Örneğin, Sivil toplum örgütü  veya siyasi parti kurulması demokratik haktır. Ancak bunların kötü amaçlar için araç olarak kullanılması, demokratik hak kabul edilemez.

Anayasamızın 53(1).Maddesinde: ‘Sendikal hakların kullanılması yasa ile düzenlenir. Yasad; ulusal güvenliğin, kamu düzeninin ve genel ahlakın korunması amacı ile sınırlar koyabilir.’ Denilmektedir.

Düşünce ve ifade özgürlüğü haktır. Ancak bu hakların, ülke çıkarlarına zarar vermek amacı ile kullanılması demokratik hak sayılamaz.

Tüm demokratik hakların kullanılmasında bazı kurallar, sınırlar vardır. Kamu yararının korunması için, hükümetler de,  herkesin yasalara saygılı olmasını sağlamakla yükümlüdür.

Yoksa KKTC ‘de olduğu gibi, sırf eleştirilmemek ve koltukta rahatsız edilmemek düşüncesi ile, hükümetler, seyirci  kalarak ülkenin temelini dinamitlemek isteyenleri  cesaretlendirmemeli.

Yasaların  uygulanmaması, ülkede düzenin bozulmasına, keşmekeşe, başıbozukluğa ve kaosa zemin hazırlar. Zaten, halen ülkemizde şikayet konusu olan birçok aksaklığın en başta gelen sebebinin, hükümetlerin çeşitli nedenlerle yasaların uygulanmasını sağlamamasından kaynaklandığı görüşündeyim.

 Bu nedenle sebebi her ne olursa olsun, hükümetin halkımızın zararına olan organizasyonlara öncülük edenlere hoş görülü davranması kabul edilemez. Çünkü birkaç kişinin  tutumu tüm Kıbrıs Türk halkının kötülenmesine sebep oluyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mete Baris18/06/23 09:21
Ulusal davamızdan daha onemli olan nedir bilirmisin sayin yazar? Insan. En onemli olan insan ve insanca yasamaktir. Ulusal dava diye diye bu toplumu erittiniz, gocturdunuz, ezdirdiniz. Once insan ve insanca yasama diyorum ben da size.