Ölüm yolu sorunu

Yayın Tarihi: 24/11/23 07:30
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Beylerbeyi-Ciklos arasındaki toprak yolun, yeni belediye başkanı tarafından tamir edilerek hizmete sokulması yararlı oldu.

Çünkü, R. Denktaş çemberi ile Ozanköy kavşağı arasındaki yolda, olağanüstü trafik sıkışıklığı olmaktadır. Söz konusu yolun hizmete sokulması sayesinde, trafik yoğunluğunu bir dereceye kadar azalmıştır.

Fakat, söz konusu yolun Ciklos’a çıkış noktasının sol tarafı, aşırı dik olması nedeniyle, anayola çıkacak olan arabalar, yolun sağ tarafından çıkış yapabilmektedir. Bu nedenle, Girne istikametinden giriş yapmak için gelen arabalarla, tokuşmak riski oldukça yüksektir.

Birçok kez Ciklosa çıkış noktasına gelen arabalar, çıkmakta olan arabalar nedeniyle giriş yapamamakta ve ana yolun sol tarafında beklemek zorunda kalmaktadır. Bu durumlarda da çıkış yapmak üzere olan arabalar, Girne istikametinden aşırı hızla gelen arabaları görememekte ve ana yola risk alarak çıkmak zorunda kalmaktadır.

Yolun hizmete sokulmasından sonra, sosyal medyada birçok kişi, söz konusu yolun ana yoldan girişler kapatılmaması durumunda, ciddi can kayıplarına sebep olacağını samimi ve yapıcı olarak ilgililere duyurmuştur.

Ancak, her nedense, sade vatandaşların bile gördüğü aksaklığı düzeltmeyen yetkililer, samimi- yapıcı uyarıları da umursamamaktadır.

Küçük ülkemizde böyle basit ve mali harcama gerektirmeden halledilebilecek sorunların bile çözümlenmemesi, hesap sorma mekanizmasının bulunmamasının ve herkesin yaptığının yanına kar kalmasının doğal sonucudur.

Tüm atanmış ve seçilmiş yetkililer, sebep olacakları olumsuzluklar ile maddi kayıp ve zararlardan, olası kaza ve can kayıplarından, hesaba çekilmeyeceklerinin rahatlığı içinde, vatandaşların samimi- yapıcı uyarılarını ve şikayetlerini umursamamaktadır.

Maalesef KKTC’de hatalı uygulama yapan, Hizmet şemasındaki görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeyen, anayasa ve yasaların uygulanmasında umursamaz davranan, zarara sebep olan seçilmiş ve atanmış yetkiliden şimdiye kadar hesap sorulmadı.

Oysa uygar ülkelerde atanmış ve seçilmişler hem hatalı uygulama yapmamaya özen göstermektedir. Hem de ortaya çıkan olumsuzluklardan hesaba çekilmekte, birçok kez de sebep oldukları zararlardan dolayı kendi istekleriyle görevden ayrılmaktadır.

KKTC’nin sadece Türkiye tarafından tanınmış olmasına rağmen, en zengin ülkelerde bulunan devlet ve kamu kuruluşlarına sahibiz. Seçilmiş ve atanmış yetkililer de, en zengin devletler düzeyinde, olanaklara sahiptir.

Buna rağmen, umursamazlık, duyarsızlık nedeniyle, devlet kuruluşları başarılı çalıştırılmıyor, mali harcama gerektirmeyen ve derhal çözümlenebilen en basit sorunlara bile el atılmıyor. Vatandaşların yapıcı-samimi uyarıları dikkate alınmıyor. Genellikle seçilmiş yetkililer, vatandaşları seçimden seçime dikkate alıyor.

Yakın geçmişte, Vasilikodaki askeri üste çıkan yangın nedeniyle, sorumlu komutanın yargılanıp hapsedilmesine karşın, KKTC de şimdiye kadar görev ihmali suçu işlenmesi gerekçesiyle kimse hakkında dava dosyalanmadı.

Küçük ülkemizde günlük yaşamımızı sıkıntıya sokan ve kolayca çözümlenebilecek diğer sorunlar gibi, aylarca sosyal medyada gündeme taşınan ‘Ölüm yolundaki’ aksaklığın atanmış ve seçilmiş yetililer tarafından bilinmemesi mümkün değildir.

Buna rağmen, tüm yetkililerin, insan yaşamının söz konusu olduğu böyle ciddi bir konuda bile, anlaşılması zor bir umursamazlık içinde olduğu görülmektedir. Fakat bu kez, olası can kayıplarından, büyük vebal altında kalacaklarını hatırlatmakta yarar görürüm.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.